شرکت در انتخابات انجمن‌های دمکراتیک فریضه ملی است

منتشر شده در صفحه تاریخ | شماره شماره ۴۵۴

خاطرات و فعالیت های محمد صنعتی با نظری به تحولات و رخدادهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی کرمان در هفت دهه اخیر
شرکت در انتخابات انجمن‌های دمکراتیک فریضه ملی است
بخش پنجاه و سه

در شماره‌های قبل به دوره اول و دوم انجمن شهرستان کرمان پرداختیم و از این شماره به سومین دوره و فعالیت‌های این انجمن خواهیم پرداخت.

سومین دوره انجمن شهرستان کرمان
سومین دوره انتخابات انجمن شهرستان در تاریخ ۲۳ مهر ماه ۱۳۵۵ برگزار و این افراد با آرای مردم به عضویت انجمن شهرستان کرمان انتخاب گردیدند:
آقایان: محمد صنعتی، جلیل مظهری، سید جواد حسینی، نصرالله حاج ملک، اکبر رشیدفرخی، سید مهدی مهدوی، ماشاءالله نعمت‌زاده و خانم‌ها: اطهره ارجمند کرمانی و تاجور آمیغی (۱) از شهر کرمان، عیسی شجاعی، مهدی ادهمی، بیژن حسینی‌نسب و عبدالحسین اسفندیاری از بخش مرکزی، ماشاءالله قربانی و حسینی‌زاده از بخش شهداد و گلباف، محمود فخری از بخش راور و علی آزادپور و قاضی‌زاده از بخش ماهان.
در این دوره از فعالیت انجمن شهرستان کرمان که از سال ۱۳۵۵ تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داشت، محمد صنعتی به عنوان رییس انجمن شهرستان انتخاب گردید و از آنجایی که این انجمن مصادف با حرکت‌های مردمی در جریان مبارزات انقلاب بود، انجمن شهرستان نیز به حمایت از مردم کرمان، نقشی موثر ایفا نمود (۳).
یک طرفه کردن خیابان‌ها مربوط به شهرداری نیست
در جلسه آذر ۱۳۵۵ انجمن شهرستان کرمان، از وضعیت برخی معضلات شهر کرمان صحبت شد و در این جلسه شهردار قول مساعد در بهبود این مشکلات داد:
«جلسه انجمن شهرستان کرمان با حضور چند نفر از مسئولین اجرایی کرمان تشکیل شد. ابتدا صنعتی به عنوان رییس جلسه با اشاره به حضور آقای علوی شهردار کرمان در جلسه گفت: از همشهری عزیزمان تقاضا کرده‌ایم تا به عنوان شهردار شهرمان در این جلسه شرکت کند و به درد دل‌های نمایندگان انجمن شهرستان گوش دهد و گره‌گشای مشکلات باشد. پیشنهادات و یا دردهایی که در این جا مطرح می‌شود جنبه فردی ندارد و تمام آن‌ها گریبانگیر مردم است.
بعد اعضای انجمن درباره کم عرض بودن کوچه‌های شهر و آسفالت نشدن تعدادی از کوچه‌ها و خیابان‌ها مطالبی مطرح کردند و آقای حسینی عضو انجمن شهرستان گفت: مطالبی که در این جا مطرح می‌شود مربوط به شهرداران سابق است و ایرادی به شهردار فعلی نداریم. وی افزود: در مبارزات انتخاباتی به مردم وعده‌های زیادی داده‌ایم که کارهایی برایشان انجام می‌دهیم و تقاضا کرد که آسفالت کوچه تکیه شفا، کوچه نفیسی، کوچه فروردین و کوچه ولیعهد را انجام دهند و گفت:
تعداد زیادی از ساکنان این کوچه‌ها سال‌هاست که پول آسفالت را پرداخته، اما از آسفالت کوچه‌هایشان خبری نیست و انجمن شهر سابق به خاطر سکونت یکی از بستگان اعضا در یکی از کوچه‌ها فوراً اقدام به آسفالت آن کوچه نمود. نکته دیگر، پنج سال است پیرامون یک طرفه کردن خیابان جامی و حافظ مرتباً در جلسات انجمن صحبت می‌کنیم اما تا کنون اقدامی نشده است.
در این جا آقای علوی درباره یک طرفه کردن خیابان‌ها گفت: این کار مربوط به شهرداری نیست و در مورد بقیه درخواست‌ها اقدام می‌شود. آقای حسینی در دنباله سخنانش گفت: شهردار سابق در باره کارخانه آسفالت کرمان سخن‌ها گفت و وعده‌ داد که با افتتاح کارخانه تمام کوچه‌ها و خیابان‌های شهر کرمان را آسفالت می-کنیم و حتی به شهر جیرفت هم آسفالت می‌دهیم اما هیچ کدام از وعده‌ها عملی نشد …
وقتی اظهارات اعضای انجمن پایان یافت آقای علوی شهردار کرمان گفت: از این که اعضای انجمن از کارهای چند ماهه این جانب حمایت می‌کنند متشکرم، اما باید بگویم این تقاضاهای کوچک و اولیه هر شهرنشین است که آسفالت می‌خواهد، خیابان می‌خواهد، نظافت می‌خواهد و ما باید این کارها را انجام دهیم، اما در همین مدت کوتاه همکاران من در شهرداری خدمات زیادی انجام دادند. بسیاری از خیابان‌ها و کوچه‌ها را آسفالت کرده‌اند … شهرداری در هفته گذشته اقدام به خرید دو دستگاه کامیون برای تخلیه چاه‌های فاضلاب شهر نموده است و از سوی دیگر کلیه کارهای مقدماتی یک پارک بزرگ به نام پارک محمدرضاشاه انجام و تا کنون دو میلیون و چهارصد هزار تومان که قسمتی از اعتبارات احداث این پارک است تأمین شده و من قول می‌دهم تا پایان سال جاری کار احداث این پارک که در حاشیه خیابان محمدرضا شاه (۶) و ششم بهمن (۷) است آغاز شود.
آقای علوی افزود: شهرداری کرمان به طور مداوم مشغول آسفالت کوچه‌ها، خیابان‌ها و میادین شهر کرمان است و این کار تعطیل بردار نیست و تا کنون یازده خیابان و ۱۲۰ کوچه در شهر کرمان به مساحت تقریبی ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار متر مربع و اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیون تومان انجام شده است. شهردار کرمان هم چنین از اعضای انجمن خواست او را در زمینه مالی یاری دهند تا شهرداری بتواند قدم‌های مؤثری بر دارد …» (۸).

پی نوشت:
۱) ـ وی از زرتشتیان کرمان و دختر میرزا برزو آمیغی (مدیر دبیرستان ایرانشهر) بود (محمد صنعتی).
(۲) ـ روزنامه آیندگان، ۱۸ مهر ماه ۱۳۵۵.
(۳) ـ اعلام جرم بر علیه عاملین فاجعه‌ی مسجد جامع، تعطیلی انجمن در راستای حمایت از قیام مردم، اعلام حمایت از رهبری‌های خردمندانه‌ی امام خمینی (ره)، اعلام حمایت از دولت موقت مهندس بازرگان و … از جمله اقدامات انجمن در این دوره بود که در ادامه به آنان اشاره خواهد شد.
(۴) ـ روزنامه اندیشه، یکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۵۵، شماره ۲۶۳۰.
(۵) ـ «در آغاز، سمت وی در شهرداری کرمان، معاون اجرایی شهرداری بود که در اواخر سال ۱۳۴۷ ش. در دوران شهرداری دکتر مرتضی شریف‌نژاد، شهردار وقت کرمان، صورت گرفت. طولی نکشید که از سوی انجمن شهر زاهدان به عنوان شهردار آن شهر برگزیده شد … در سال ۱۳۵۵ توسط انجمن شهر کرمان به عنوان شهردار این شهر برگزیده شد. می‌توان گفت که او از شهرداران حرفه‌ای بود، یعنی هنگام شروع به کار در سمت شهرداری کرمان، هم دارای تجربه و مطالعه بود و هم علاقه‌مند به عمران و آبادی شهر، ولی از آنجا که تنها داشتن تجربه و علاقه در کارها مخصوصاً امور عمرانی و اصلاحی شهرداری کافی نیست، بلکه تأمین منابع درآمد هم جنبه حیاتی دارد … در نتیجه کارها به کندی پیشرفت می‌کرد …». دانشور، محمد: از قلعه دختر تا دقیانوس، ص ۱۴۵.
(۶) ـ خیابان طالقانی.
(۷) ـ خیابان امام خمینی (ره)
(۸) ـ روزنامه کیهان، چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۵۵، شماره ۱۰۰۳۵.

12

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :