ریگان «هوا» ندارد

1394/09/01

ریگان «هوا» ندارد

پیام ما- شهرستان ریگان در شرق کرمان مدتی است که درگیر مشکلات زیست محیطی می باشد. پدیده ریزگردها در این شهرستان به حدی بحران ایجاد کرده که هر هفته تقریبا خبرهایی مبنی بر بستری شدن تعدادی از مردم این شهرستان در مراکز درمانی به گوش می رسد.
روز گذشته هم مجددا وقوع پدیده ریزگردها در این شهرستان باعث شد حدود 30 ریگانی در بیمارستان بستری شوند. دیروز اما تنها مسئله ریگان ریزگردها نبود، طوفان شن در این شهرستان باعث قطع شدن برق 25 روستا شد.
فرماندار ریگان: ریگان تنها مانده است
فرماندار ریگان در ارتباط با اتفاقات روز گذشته ریگان به روزنامه «پیام ما» گفت: یک سال است که ما گفته ایم هیچ گونه دستگاهی برای پایش در این منطقه وجود ندارد و ما اصلا نمی توانیم بفهیم که آلودگی هوا در اثر پدیده ریزگردها چند برابر حد استاندارد می شود.
امین باقری افزود: روز گذشته مشکل ما دو چندان شد چرا که بر اثر طوفان شن، ریزگردها هم تشدید شدند و برای مردم مشکلات زیادی پیش آمد. وی با اشاره به قطع برق 25 روستا در ریگان اظهار داشت: 30 ریگانی هم دچار مشکلات تنفسی شدند و به مراکز درمانی مراجعه کردند. یک سال است که ما این مشکلات را داریم اما متاسفانه اقدام مثبتی صورت نگرفته است.
فرماندار ریگان اذعان داشت: وضع به قدری حاد شده که امام جمعه ریگان هم در خطبه هایش به وضعیت بد ریزگردها اشاره کرد. باقری تصریح کرد: با این وضعیت چه دلیلی دارد که مردم در ریگان به زندگی خود ادامه دهند؟ وقتی این همه مشکل وجود دارد قطعا از این شهر مهاجرت می کنند و با توجه به اهمیت ویژه این شهرستان که در 60 کیلومتری بلوچستان قرار دارد، خالی از سکنه شدن ریگان اصلا مناسب نیست. وی اضافه کرد: ما می گوییم بیایند دستگاه نصب کنند، شاید وضع ریگان از اهواز هم بدتر باشد. وقتی دستگاهی برای پایش وجود ندارد، شدت خطر هم مشخص نمی شود.
مدیرکل محیط زیست کرمان: بودجه نداریم
مدیرکل محیط زیست استان کرمان در ارتباط با وضعیت ریزگردها در ریگان گفت: بحث ریزگردها و تثبیت شن های روان در حوزه منابع طبیعی است و آن اداره قطعا اقدامات زیادی انجام داده است. محمود صفرزاده افزود: اما در بحث پایش، در راستای سفر خانم ابتکار به کرمان قرار شد برای این منطقه و همچنین تالاب جازموریان مطالعات جامعی انجام شود.
در بحث ایجاد ایستگاه های پایش در آن منطقه هم قرار است از محل اعتبارات ملی درصدی تخصیص داده شود.
وی در پاسخ به این سوال که چرا تاکنون اقدام به ایجاد ایستگاه پایش در ریگان نکرده اید گفت: به علت کمبود بودجه نتوانستیم بحث پایش را انجام دهیم. اما قرار شده اعتباری تخصیص داده شود تا ایستگاه های پایش را مستقر کنیم.

مطالب مرتبط
با نگاهی به خبرهای کرمان در روز 15 آذر در سال های گذشته به این نکته پی می بریم که این روز، روز حادثه بوده است. ناکامي سارقان در سرقت 15 تن سنگ آهن در سيرجان/ 15 آذر 92 فرمانده انتظامي شهرستان سيرجان گفت: ماموران پاسگاه گلستان در هنگام گشت زني در سطح حوزه استحفاظي […]
شهردار کرمان در آیین افتتاح پروژه بدنه سازی میدان شهداء: مثلث توسعه بافت تاریخی شهر کرمان شکل گرفته است شهردار کرمان گفت: مثلث توسعه بافت تاریخی شهر کرمان با مشارکت استانداری، شورای شهر و شهرداری کرمان و نیز میراث فرهنگی استان شکل گرفته است. ابوالقاسم سیف الهی 4 بهمن ماه در مراسم افتتاح پروژه بدنه […]
رضا اسماعیلی پور مدیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمان شد آیین تودیع و معارفه مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با حضور قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد. در این آیین از خدمات حسن رحمانی مدیرکل سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان قدردانی و رضا […]
کشاورزان بذر شناسنامه‎دار از مراکز معتبر تهیه کنند مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: باید کشاورزان بذر مورد نیاز خود را از مراکز عرضه معتبر خریداری و نسبت به شناسنامه‎دار بودن آن‎ توجه داشته باشند. فرامرز رستگاری در گفت‎وگو با فارس با توجه به آغاز فصل کشت سیب‎زمینی در قطب سیب‎زمینی استمرار کشور […]
دیگر مطالب شماره شماره ۵۰۰

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *