نماینده دائم ایران در سازمان مللتمایلی به افزایش تنش با آمریکا نداریمدر حالی که از روی کار آمدن دولت جدید آمریکا با ریاست جمهوری جو بایدن، بیش از یک ماه می‌گذرد، هنوز هیچ‌گونه پیشرفتی در رابطه با برجام به چشم نمی‌خورد. مقامات ایران بار‌ها گفته‌اند که آمریکا برجام را ترک کرده و خود باید به این تعهد بازگردد

در حالی که از روی کار آمدن دولت جدید آمریکا با ریاست جمهوری جو بایدن، بیش از یک ماه می‌گذرد، هنوز هیچ‌گونه پیشرفتی در رابطه با برجام به چشم نمی‌خورد. مقامات ایران بار‌ها گفته‌اند که آمریکا برجام را ترک کرده و خود باید به این تعهد بازگردد و اگر بازگشت آمریکا به برجام در عمل باعث برچیده شدن تحریم‌‌های هسته‌ای شد، ایران نیز کاهش تعهدات برجامی‌اش را متوقف می‌کند و از مسیری که در پیش گرفته، بازمی‌گردد. مقامات آمریکایی اما معتقدند که پیش از برچیده شدن تحریم‌‌ها و پیش از آن‌که آمریکا به تعهداتش ذیل برجام عمل کند، ایران باید به تعهدات خود بازگردد.نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت که اجرای تعهدات برجامی‌از سوی آمریکا نیازی به مذاکرات ندارد و واشنگتن باید براساس قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت و توافق هسته‌ای به تعهدات خود عمل کند. مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفته است که آمریکا همچنان قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت و توافق هسته‌ای را نقض کرده است و «راه آسان آمریکا برای بازگشت به برجام اجرای کامل تعهدات خود در رابطه با این توافق است.»
به گزارش ایسنا، تخت‌روانچی گفته است: «دولت جو بایدن در بسیاری از مناسبات اعلام کرد که آمریکا به برجام بازخواهد گشت اما ما تا به این لحظه شاهد تغییری در سیاست‌‌های آن‌ها در رابطه با توافق هسته‌ای نبوده‌ایم.» او ادامه داد: «اجرای تعهدات برجامی ‌آمریکا نیازی به مذاکرات ندارد، به نظر ما آمریکا باید بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و برجام به تعهدات خود عمل کند.»
او در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا کاهش تحریم‌‌ها را می‌توان بخشی از بازگشت واشنگتن به برجام تفسیر کرد، گفت: «برداشتن تحریم‌‌ها بخشی از توافق است و باید اجرایی شود تا ایران به طور کامل به تعهدات خود بازگردد. بنابراین لغو تحریم‌‌ها بسیار مهم است و همان‌طور که گفتم ما تا الان شاهد هیچ‌گونه تحرکی از سوی آمریکا برای اجرای کامل توافق نبوده‌ایم.» نماینده ایران در سازمان ملل گفت: «چیزی که ایران و جامعه بین‌المللی می‌خواهد بازگشت آمریکا به توافقی است که در سال ۲۰۱۵ امضا کرد. واشنگتن باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد به برجام پایبند باشد یا خیر و نیازی به مذاکرات برای انجام این گام وجود ندارد.» او در پاسخ به این سوال که آیا گام‌‌های ایران می‌تواند منجر به افزایش تنش شود گفت: «ما تمایلی به افزایش تنش نداریم و حتی در زمان دولت ترامپ که اقدامات تحریک‌آمیز و تنش‌زا انجام می‌داد تمایلی به این امر نداشتیم. ایران سلاحی به منطقه‌ای که از آن دور است، ارسال نکرد بلکه این آمریکا است که سلاح و کشتی جنگی به منطقه ما فرستاد و آن‌ها ۷هزار مایل با منطقه ما فاصله دارند.»
تخت‌روانچی تاکید کرد: «آمریکا تمام این اقدامات تحریک‌آمیز را انجام داد و شهید عزیز ما سردار سلیمانی را ترور کرد این در حالی است که ایران هیچ تمایلی به انجام عملیات تحریک آمیز ندارد.» او تاکید کرد: «گام‌هایی که ایران اتخاذ کرد نمی‌تواند منجر به افزایش تنش شود. زمانی که دولت ترامپ از برجام خارج شد، طرف‌‌های دیگر برجام از ما خواستند که اقدام متقابل اتخاذ نکنیم و به ما گفتند که خسارت‌هایی که در پی خروج واشنگتن از برجام به ما وارد شد را جبران می‌کنند، ما یک سال صبر کردیم اما هیچ اتفاقی رخ نداد و وعده‌‌های آن‌ها توخالی بود.
بنابراین ما هیچ گزینه دیگری نداشتیم و گام‌‌های خاصی را اتخاذ کردیم تا توازن به برجام بازگردد.»
او گفت: «قانونی که مجلس شورای اسلامی‌ صادر کرد، به دلیل عدم جدیت طرف‌‌های دیگر برجام در جبران خسارت و همچنین عدم آمادگی سه کشور اروپایی (آلمان، فرانسه، انگلیس) در اجرای تعهدات خود است. اقدامی‌که ما اتخاذ کردیم بر اساس بند ۳۶ برجام و بر اساس تعهدات ما به متن و روح برجام است.»
نماینده ایران در سازمان ملل در رابطه با کاهش بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌گفت: «بازرسان آژانس در ایران حضور دارند و ماموریت خود را انجام می‌دهند و در سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس به تهران توافق خوبی انجام شد؛ بنابراین به نظر من ما در مسیر درست حرکت می‌کنیم.»
تخت‌روانچی تاکید کرد: «سخن گفتن در رابطه با این‌که ایران بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌ را بیرون کرده، نادرست است، ما تصمیم گرفتیم که اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کنیم، اما ما همزمان عضوی از معاهده ممنوعیت انتشار سلاح کشتار جمعی هستیم و همان‌طور که مسئولان ایران تاکید می‌کنند و مقام معظم رهبری فتوا دادند، سلاح هسته‌ای جایی در ایران ندارد و در عقیده دفاعی ما نیست. ایران حق دارد فعالیت مسالمت‌آمیز هسته‌ای داشته باشد و ما تمام اقدامات لازم برای این مساله را انجام خواهیم داد.»
او در رابطه با میانجی‌گری قطر میان تهران و واشنگتن گفت: «ما روابط خوبی با کشور دوست و برادر یعنی قطر داریم اما به نظر ما چیزی که اکنون نیاز است اجرای کامل تعهدات آمریکا است و این امر نیازی به میانجی‌گری ندارد.»
مجید تخت‌روانچی گفت: «آمریکا می‌داند که بهتر است هرچه سریع‌تر به تعهدات برجامی‌خود بازگردد، بهترین راه، بازگشت آمریکا به تعهدات خود است و بعد از آن ایران نیز به تعهدات کامل خود بازخواهد گشت؛ در این صورت می‌توان در چارچوب ۱+۵ در رابطه با امور متعلق به توافق هسته‌ای صحبت کرد. این یک راه آسان و دیپلماتیک است و به نظر من در این صورت رسیدن به راه حل یک مساله آسان خواهد بود.»
نماینده ایران در سازمان ملل گفت: «بعد از خروج آمریکا از برجام ما اکنون مجموعه ۱+۴ را داریم، ما این مجموعه را داریم و نشست‌‌های خود را بر این اساس برگزار می‌کنیم و اگر واشنگتن می‌خواهد به این مجموعه بپیوندد، باید به تعهدات خود عمل کند و تمام تحریم‌‌های ایران را بردارد. اگر این امر را ببینیم ایران به تعهدات کامل خود بازخواهد گشت و در آن صورت دیگر مجموعه ۱+۵ را خواهیم داشت.
سخنان مجید تخت‌روانچی، سخنان تازه‌ای نیست. مواضع ایران از زمانی که دولت جدید آمریکا روی کار آمده، همین بوده و همین حرف‌ها از زبان شخصیت‌های دیپلماتیک و سیاسی ایران تکرار شده است. بنابراین، باید منتظر ابتکار عملی برای حل این مسئله باشیم. به نظر می‌رسد، جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که قرار است امروز (دوشنبه) برگزار شود، می‌تواند بخشی از موانع را از سر راه بردارد.
میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین نیز در این‌باره گفته است که «این جلسه می‌تواند موجب رقم زدن تحولات بعدی پیرامون برنامه هسته‌ای ایران و چشم‌اندازهای احیای کامل برجام شود.»

تحریمنماینده دائم ایران در سازمان ملل
مطالب مرتبط
رئیس‌ جمهور با بیان اینکه کار مذاکره‌کنندگان ما در وین بسیار بزرگ بوده است، تاکید کرد: اگر طرف مقابل به طور کامل به قانون عمل کند این مذاکرات زود تمام می‌شود.
پیام خبر
۲۰۰۳
برجامتحریم
در دیدار با وزیر امور خارجه ایرلند مطرح شدتاکید ظریف بر ضرورت رفع تحریم‌های آمریکا
وزیر امور خارجه بر ضرورت رفع کامل و موثر تحریم‌های غیر قانونی آمریکا تاکید کرد و گفت: این اقدام منجر به بازگشت گام‌های جبرانی ایران خواهد شد.
با پایان نشست وین، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین در توییتی نشست سه‌شنبه کمیسیون مشترک برجام را «موفقیت‌آمیز» خواند.
پیام خبر
۱۹۷۹
اولیانوفتحریم

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *