اینجا بام مردم کرمان است

شنبه 19 دی 1394

اینجا بام مردم کرمان است

وقتی قرار باشد برای حفظ و حراست از منابع طبیعی ومحیط زیست قدمی برداریم،دلشوره ای خاص اما زیبا و دوست داشتنی وجودت را فرا می‌گیرد. از مدتها قبل، بین دوستداران کوه و طبیعت قول وقراری بود تا بامداد جمعه نه چندان سرد زمستانی، جهت حمایت از کوه صاحب الزمان در کنار این کوه عظیم و مقدس گرد هم آیند و با حضور سبز و گرم خود، ثابت کنند که همچون کوه پشت این کوه ایستاده اند.من وهمکار عکاسم هم جهت پوشش این حرکت خودجوش و مردمی ساعتی قراری گذاشتیم و روانه مسجد وکوههای صاحب الزمان شدیم.هنوز چند دقیقه ای به موعد قرار دوستان حامی کوه مانده بود که خودمان را در کنار کوه و جایگاه تجمع دیدیم.
تعدادی آمده بودند اما هنوز جمع کامل نشده بود و من فرصت را غنیمت دانستم تا چشم‌هایم را به دیدن کوه زیبا و درختان شمال گونه پیرامون آن، صیقل دهم و از بوی لطیف و شمه نواز صبحگاهی لذت ببرم.مناظر واقعا بی‌نظیر و کارت پستالی بود، تنها چیزی که مانند زخم بر دل و دیده می نشست زخمی بود که بر جان کوه به بهانه ساخت جاده، انداخته بودند. کم کم بر تعداد جمعیت افزوده می شد و اکنون می‌شد حدس زد که بالغ بر ۲۰۰ نفر از حامیان کوه دراین مکان جمع شده اند. در میان حاضران همه قشری دیده می‌شد از کودک و جوان و پیر، از هنرمند و ورزشکار و حتی افراد معلولی که خودشان را برای پررنگ تر کردن این حضور، آمده بودند، حتی با اینکه ازقبل بارها اعلام شده بود که این تجمع مردمی است و نه سیاسی، اما چهره های سیاسی نیز دیده می‌شد که خودشان را همراه مردم و حامی و نگهدار خواسته آنها معرفی می‌کردند. حول و حوش ساعت 45/9 بود که تقریبا اجتماع کامل شده بود و هر کس که باید و می‌خواست بیاید آمده بود. حضور هلال احمر و نیروی انتظامی نیز دیده می‌شد که با آرامی و حضور مثبت خود، گرمی خاصی به جمع داده بودند.خلاصه زنجیر انسانی حمایت از کوه صاحب الزمان در کمال آرامش و نظم تشکیل شد و چند نفر از حاضرین به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند و ضمن تشکر و قدردانی از زحمات استاندار که برای سازندگی و پیشرفت شهر و استان، همت گمارده، خواستار توقف کوه خواری و هتل سازی و واگذاری مال بیت المال به بخش و نهاد خصوصی و همچنین کندن و تراشیدن کوه شدند که حاضرین با کف زدن ،موافقت خود را با این خواسته ابراز کردند. حالا ساعت 5/10 است که طوماری در حمایت از کوه خطاب به مسئولین برجسته استان ، گسترده می‌شود و متن آن توسط یکی از حضار قرائت می‌شود. در متن این طومار که به امضای بالغ بر ۲۰۰ نفر رسیده ضمن یادآوری فرمایش مهم مقام معظم رهبری که گفته اند:حالا بحث زمین خواری، یواش یواش شده کوه خواری! بنده گاهی که می‌روم ارتفاعات شمال تهران و نگاه می کنم، انسان واقعا متاسف می‌شود…مسئولین باید در مقابل این سو استفاده کننده قاطعیت به خرج دهند و نگذارند فلان آدم سو استفاده چی با شیوه های خاص از آن استفاده کند.در ادامه این نوشته حاضرین ضمن گلایه از واگذاری نابجا قسمتی از کوه تاریخی و سرفراز و افتخار کرمان که به نام مبارک صاحب الزمان(عج) ملقب شده است را به موسسه مالی اعتباری عسگریه و رعایت نشدن اصول ۴۵ و۵۰ قانون اساسی و همچنین نادیده گرفتن اصول درست این واگذاری، خواستار جلوگیری هرچه سریعتر از روند ساخت و ساز در این مکان شدند.
در پایان این مراسم از گوشه و کنار شنیدم که خانم‌ها دیوان بیگی و لری مخالفت کامل خود را از اجرای این طرح اعلام کرده و بر عدم استعلام از محیط زیست تأکید نموده اند. مراسم به پایان خود رسیده بود که به همراه دوستانمان به سمت محل خروج راهی می‌شویم. ذهنم عجیب درگیر و نگران است،نگران اینکه قرار است چه بر سر این کوه استوار و عظیم اما بی زبان بیاید، چرا حتی وقتی هیچ مجوزی از محیط زیست گرفته نشده، باید با ماشین‌های مکانیکی و ناخن های آهنین، به جان طبیعت بکر ما بیفتند و تیشه به ریشه تاریخ و فرهنگ و قدمت ما بزنند. براستی چرا؟

استانداررزم حسینیزلزلهکرمانهتل
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.