نفس زندگى در کوه هزار یخ زد مصاحبه‌ی اختصاصی پیام‌ما با رسول زندی رئیس هیات کوهنوردی شهرستان کرمان در رابطه با مفقود شدن کوهنورد مشهدی در کوه هزار کرمان

سه شنبه 01 دی 1394

نفس زندگى در کوه هزار یخ زد
مصاحبه‌ی اختصاصی پیام‌ما با رسول زندی رئیس هیات کوهنوردی شهرستان کرمان در رابطه با مفقود شدن کوهنورد مشهدی در کوه هزار کرمان

محمد عباسی‌نژاد کوهنورد مشهدی و 21 ساله به قصد صعود کوه هزار عصر چهارشنبه (25آذر) به شهر راین سفر می‌کند وی پس از رسیدن به راین تا آبشار راین که دوازده کیلومتر از شهر فاصله دارد پیاده می‌رود و از آنجا هم بدون توجه به ارتفاع کوه وآب و هوای منطقه و وسایل و تجهیزات حرفه‌ای مورد نیاز،صعود خود را آغاز می‌کند و این تقریبا آخرین اطلاعاتی است که تا کنون از این جوان کوهنورد داریم. خانواده این کوهنورد بعد از بی‌اطلاعی از فرزند خود، به هیئت کوهنوردی استان کرمان خبر مفقود شدنش را می‌دهند،که بعد از آن هیئت کوهنوردی در ساعت 20 شنبه (28آذر) به امداد کوهستان جمعیت هلال احمر شهر راین برای جست‌وجو گزارش می‌دهد و تا هم اکنون هم پروسه امداد و نجات ادامه دارد تا جائی که در فضای مجازی هم از شب گذشته درخواست‌های کمک زیادی منتشر شد به این شرح:
اطلاعیه: فراخوان کوهنوردان
با عنایت به حادثه اخیر هزار و نیاز مبرم به حضور کو هنوردان برای جستجوی فرد گم شده هلال احمر راین اعلام نموده تعدادی از کوهنوردان آزموده با تجهیزات کامل زمستانی کمیته امداد نجات را یاری دهند لذا خواهشمند است دوستانی که قادر به همکاری هستند با شماره تلفنهای زیر تماس حاصل نمایند. و شماره‌ی آقایان پور شیخ علی و واحدی پائین اطلاعیه درج شده بو د. برای پیگیری این ماجرا با رئیس هیات کوهنوردی استان و بنیان گذار گروه جوپار، کوهنورد مطلع و مولف چند کتاب در زمینه کوهنوردی در استان کرمان و فرهنگ کوهنوردی و سروده‌های کوه: رسول زندی تماس گرفتیم که دقیقا در آن منطقه مشغول سامان‌دهی عملیات نجات بود و هرچند به علت هوای نامناسب و اختلال در خطوط بارها تماس قطع می‌شد اما بازهم زندی با حوصله و اخلاق خوبی که شایسته‌ی سرآمد کوهنوردان استان کرمان است به سوالات ما پاسخ گفت.
وضعیت در راین چگونه است؟و از کی شما درگیر این ماجرا هستید؟
من الآن پایین آبشار هستم و این چهارمین روزی هست که به همراهی بچه‌های کمیته‌ی امداد و نجات هلال احمر مشغول تحقیق و تفحص هستیم اما متاسفانه اثری از وی نیست دیروز هلیکوپتر کل منطقه را جست‌وجو کرده اما بازهم هیچ اثری از آثار وی پیدا نشده در حال حاضر دما ۱۵درجه زیر صفر است شب هم قطعا سردتر خواهد شد و به راحتی به ۲۰ درجه زیر صفر می‌رسد و از آن گذشته شما از این زاویه باید به ماجرا نگاه کنید که وقتی کرمان باران می‌آید اینجا حتما برف می‌بارد و شاید در کوهپایه ۱۵ الی بیست سانتیمتر برف نشسته باشد اما در ارتفاعات مطمئنا بیش‌از یک متر برف نشسته و کوه هزار یکی از بلند‌ترین کوههای کشور است که به هیچ وجه نباید دست کم گرفته شود خصوصا در چنین فصل و آب و هوایی که به راحتی تفریح تبدیل به تراژدی می‌شود.
ایشان سابقه‌ی کوهنوردی هم پیش از این داشته‌اند؟
بله البته ۲۱ سال سن بیشتر ندارند اما به گفته‌ی پدرشان چندسال است که سابقه‌ی کوهنوردی دارند و صعود کوه‌های دماوند و علم‌کوه راهم در رزومه‌ی خود دارند اما گویا تک‌رو هم بوده‌اند و علاقه داشته‌اند که صعودها را انفرادی انجام‌بدهند.
چطور کوهنوردی که سابقه‌ی صعودهای مختلفی را داشته بدون وسایل مناسب در این فصل دست به چنین کاری زده؟
خوب ۲۱ سال سن زیادی نیست و متاسفانه غرور جوانان را به کارهای عجیبی وامی‌دارد و هرچند بچه‌های کمیته‌ی امداد و نجات هلال احمر سنگ تمام گذاشته‌اند که جای تشکر دارد و من به عنوان رییس هیات کوهنوردی شهرستان از ایشان تشکر می‌کنم که واقعا زحمات زیادی در چند روز گذشته کشیده‌اند و تمام یال‌های کوه‌را و مسیرهای مختلف را جست‌وجو کرده‌اند اما متاسفانه هنوز ایشان را پیدا نکرده‌اند و اگر به نتیجه‌ای نرسیم تا پایان امروز، احتمالا باید جست و جو را متوقف کنیم و تا اردیبهشت ماه صبرکنیم که برف‌ها آب شده باشد و بتوانیم ایشان را پیدا کنیم. چون مساله سرما و برف است که شوخی بردار نیست عده‌ای معتقدند که وی شب را در پناهگاه گذرانده و بعد از پناهگاه صبح جمعه رفته برای صعود به قله و در راه برگشتن به سرما و برف برخورد کرده و باوجود تاریکی خواسته به سمت پائین حرکت کند که احتمالا حادثه در همین فاصله رخ داده و در همان حوالی متاسفانه تلف شده‌ و به پناهگاه نرسیده .
همکاری ارگان‌های دولتی با شما چطور بوده؟
خوب بوده، هلال احمر خیلی خوب کار کرده و ما دیروزبخاطر کمبود نیرو برای اولین بار فراخوان عمومی دادیم که کوهنوردان دیگر هم برای کمک بما بپیوندند البته کوهنوردان حرفه‌ای با تجهیزات مناسب چون ممکن است حادثه‌ای روی حادثه اتفاق بیوفتد اگر کسی به صورت غیر علمی و غیر فنی بخواهد عمل کند.
پیامی به علاقمندان به کوهنوردی دارید؟
من به کوهنوردان در سراسر کشور می‌گویم که کوه‌های کرمان را دست‌کم نگیرند، هزار بعد ا ز دماوند علم کوه و سلان چهارمین قله‌ی بلند ایران است با ۴۵۰۱ متر ارتفاع و دوازده قله‌ی ۴۰۰۰ متری در کرمان داریم که همه‌ی این‌ها در زمستان یخ و برف دارند و صعود به این کوه‌ها اصلا کار ساده‌ای نیست.متاسفانه بعضی‌ها فکر می‌کنند اینجا چون منطقه‌ی کویری هست نیازی به تجهیزات خاصی ندارد اما وقتی با حقیقت مواجه‌می‌شوند که دیگر دیر شده است.
و در مقایسه با بینالود خراسان که یک ۳۰۰۰ متری بیشتر در منطقه نیست این مناطق به مراتب صعودهای سخت و پیچیده‌تری را می‌طلبند و تما اطلاع بدهند که کجا می‌روند و از کدام مسیر می‌روند و حتما هیات کوهنوردی همان منطقه را مطلع کنند که قصد صعود به کوهی در منطقه‌ی ایشان را دارند که اگر صانحه‌ا‌ی اتفاق افتاد بشود سریع‌تر امداد و نجات را شروع کرد. ایشان دوازده کیلومتر پیاده روی هم قبل از صعود انجام‌داده‌اند تا به کوه رسیده‌اند و هم خسته بودند و انرژی از دست داده و هم وسایل مناسبی نداشته و تبعات این ماجرا هم به هیات منطقه بازمی‌گردد و الآن خانواده‌ی ایشان شکایت دارند که کوهنوردان شما چکار می‌کرده‌اند؟ در حالی که کوهنوردان فقط و فقط بخاطر مسائل انسانی اینجا حضور دارند و نه پولی از جایی طلب کرده‌اند و نه حق ماموریتی از کسی می‌گیرند و صرفا برای نجات جان انسانی و بواسطه‌ی احساس وظیفه‌ی انسانی در این منطقه حضور دارند و به این کار خطرناک مشغول هستند. زمانی که از کوه بالا می‌روند به هیچ کس اطلاعی نمی‌دهند اما وقتی که حادثه‌ای اتفاق می‌افتد هیات را بازخواست می‌کنند که این عمل واقعا غیراخلاقی است.
راه‌های ارتباطی با هیات کوهنوردی چیست؟
هیات کوهنوردی هر استانی وب سایتی دارد که می‌شود از این طریق با هیات در ارتباط بود و در ضمن گروه‌ها و کانالهای مخصوی کوهنوردان در تلگرام هم موجود است که دوستان می‌توانند اخبار و برنامه‌ها و آدرس مراکز را از طریق این کانالهای ارتباطی دریافت کنند.

راینزلزلهکرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.