حسینی معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری کرمان در گفت و گو با پیام ما: باید دست به دست هم دهیم

شنبه 28 آذر 1394

حسینی معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری کرمان در گفت و گو با پیام ما:
باید دست به دست هم دهیم

چندی پیش مشغول وب‌گردی بودم که چشمم به کمیته‌ی فرهنگ شهروندی شهرداری اصفهان افتاد، و دریافتم که هم‌ وطنان اصفهانی وب‌سایتی راه‌انداخته‌اند به نام کمیته فرهنگ شهروندی و در آن مسابقاتی به راه می‌اندازند، مثلا به نام: مسابقه‌ی تصویری که در آن تصویری را نمایش می‌دهند و می‌پرسندچند عمل اشتباه از نظر فرهنگ شهروندی در این تصویر رخ داده؟ و یا در راستای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در شهرشان به معرفی کتاب و یا تالیف مجموعه‌هایی مثل مجموعه‌ی ۴جلدی شعر و داستان به نام نیکی به خویشاوندان مشغول هستند و خلاصه حتی ایستگاه‌های اتوبوس و بی آر تی یک موضوع شهروندی را آموزش می‌دهند.به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی و تفریحی شهرداری اصفهان، تا کنون در بیش از ۲۳ ایستگاه ‏BRT‏ در شهر اصفهان، نمایشگاه هایی با ‏موضوعات متنوع شهروندی برپا شده است.‏
از جمله موضوعات این گالری های شهری می توان به موضوع نظافت در ایستگاه بزرگمهر- آداب شهروندی در ایستگاه میدان آزادی- ‏فرهنگ پیش سلامی در ایستگاه احمدآباد- فرهنگ ایمنی و همکاری با آتش نشانی در ایستگاه میدان قدس- فرهنگ آپارتمان نشینی در ایستگاه آپادانا- فرهنگ صحیح استفاده از تلفن همراه در ‏ایستگاه آل خجند و … اشاره کرد
همه‌ی این مسائل مارا بر انگیخت تا ببینیم در سایت شهروداری ما چه خبر است و ما چه تفاوتی داریم با اصفهانی‌ها این شد که وارد سایت :http://www.kermancity.ir شدیم و دریافتم که اگرهم شهرداری ما کاری در زمینه‌ی فرهنگ شهروندی انجام داده باشد چیزی در سایت‌شان ثبت نشده و در قسمت فرهنگ ما صرفا با یک صفحه‌‌ای مواجه‌می‌شویم که در آن به اندازه همان یک صفحه از فرهنگ و تاریخ و تاریخ شکل‌گیری استان نوشته اند که با یک سرچ گوگل ساده هم می‌شد همین مطالب را پیدا کرد. خلاصه‌این شد که با آقای حسینی از شهرداری کرمان تماس گرفتیم و درباره‌ی فعالیت‌های فرهنگی شهرداری سوالاتی پرسیدیم که خلاصه‌ی آن تماس را پیش‌کش نظرتان می‌کنیم انشاالله که خودتان طبق معمول قضاوت صحیح و بی طرفانه را انجام دهید:
آقای حسینی کارهای فرهنگی‌که شهرداری کرمان در چندماه گذشته انجام داده چه مواردی هستند؟
کارهای فرهنگی ما در مرا کزمان به صورت متداول و برنامه ریزی شده در حال پیشرفت هست و پس از سپری شدن برنامه های تابستانه طرح‌های مختلفی هست از کجا بگویم؟ کدامشان را بگویم؟
در واقع پرسش ما بیشتر درباره‌ی فرهنگ شهروندی است، و آموزش این مقوله، اصفهان کمیته‌ای به نام کمیته‌ی فرهنگ شهروندی دارد، کرمان در این زمینه چه می‌کند؟
تشکیلات شهرداری‌ها باهم متفاوت هستند و این یک قالب کلی نیست که همه‌ی شهرداری ها از همان پیروی کنند، و هر شهرداری به یک روش کارمی‌کند، در شهرداری کرمان هم در معاونت فرهنگی و یکی دو سازمان دیگر با هماهنگی که با معاونت دارند سعی می‌کنیم که فعالیت داشته باشیم . ما در بحث بهداشت به مقتضی این ایام و اتفاقاتی که افتاده بود در رابطه با آنفلوآنزا اطلاع رسانی مسائل بهداشتی را داشتیم (بنر‌ها و تابلوهایی که در سطح شهر نسب شده بود) ، هماهنگی‌هایی که با آموزش و پرورش داشتیم و کتابچه‌ای برای پیش‌دبستانی‌ها و اول دبستانی‌ها به چاپ رسانده‌ایم که به بچه‌ها آموزش داده بشود و بچه‌ها بتوانند مسائل فرهنگ شهروندی را از این کتابچه‌ بیاموزند. قدم بعدی که در این چند ماه برداشته شده بحث تولید محتوا بوده که مهد کودک‌ها بتوانند آموزشهایی که به بچه‌ها می‌دهند از محتواهای تولید شده از طریق این معاونت باشد که شعر‌ها و داستان‌هایی که با بچه‌ها کار می‌شود در راستای فرهنگ‌ شهروندی و مسائل این‌چنینی باشد.
خیلی خوب است که از این سن با بچه‌ها کار می‌کنید اما برای بقیه‌ی سنین هم برنامه‌ای دارید؟مثل جشنواره‌ها و مسابقاتی که شهرداری‌های دیگر برگزار می‌کنند.
ما حدود چهار ماه پیش اختتامیه‌ جشنواره‌ی فرهنگ شهروندی را برگزار کردیم که در چند رشته‌ی مختلف هم از فیلم و عکس گرفته تا تصویر سازی و داستان نویسی هنرمندان مختلفی در آن شرکت کرده بودند و این جشنواره هر سال تکرار خواهد شد و دبیر خانه‌ی جشنواره هم شروع به کار کرده تا برای سال آینده هم برنامه‌ی موفقی بتوانیم اجرا کنیم.
در بحث سلامت هر هفته همایش‌هایی در فرهنگسراهای ما به میزبانی شهرداری برگزار می‌شود که هفته‌ی قبل درباره‌ی آنفلوانزا بوده و قبلا هم ایدز و دیابت را داشتیم و موارد دیگر و در عین حال کارگاه‌های فرهنگ‌شهروندی را در فرهنگ‌سراها داریم که عموم مردم می‌توانند در آنها شرکت کنند.
درباره‌ی جشنواره‌ی پدربزرگ‌ها می‌شود کمی توضیح بدهید؟
ما مبدع این جشنواره بودیم و در سطح شهر‌هم با استقبال مردم مواجه می‌شد همیشه اما یکی دو‌سال است که بواسطه‌ی مشکلات مالی نتوانستیم برگزارش کنیم که امیدواریم انشاالله بزودی این مشکلات هم حل بشود.
الآن همکاران مشغول برگزاری تورهای کرمان‌گردی هستند که باعث آشنایی کرمانیان با گوشه و کنار شهر خودشان خواهد شد و برنامه‌های متنوعی پیش‌روی معاونت فرهنگی است.
و خوب کارهایی هم بوده که عینا در کرمان هم مثل اصفهان انجام شد مثل اصول شهروندی درمورد فرهنگ پارک کردن و سبقت غیرمجاز و زباله و غیره که به صورت تبلیغات شهری در معرض دید شهروندان عزیز قرار گرفته‌اند.
وقتی به سایت شهرداری کرمان مراجعه می‌کنیم صفحه‌ای به عنوان فرهنگ و یا فرهنگ شهروندی نیست که اگر کسی خواست از طریق اینترنت پیگیر مسائل فرهنگ شهروندی باشد بتواند از این سایت استفاده کند.
من نقشی در مدیریت سایت ندارم و معاونت بنده هم با سایت در ارتباط نیست اما همکاران به طور مداوم فعالیت‌ها را بارگذاری می‌کنند.
هر روز مشکلات زیادی را در استان می‌بینیم از تصادفات رانندگی گرفته تا مزاحمت نوامیس که همه به گونه‌ای در ارتباط با فرهنگ شهروندی هستند راهکار شما چیست؟
باید هرکسی نقش خودش را ایفا بکند و دستگاه های اجرای برنامه‌های مدونی داشته باشند و مردم هم تلاش کنند که نقش خودشان را به خوبی انجام دهند یقینا در هر شهری کمبود‌هایی هست و شهرداری هم توانمندی‌های خاصی دارد ولی به نظر من شهروندان می‌توانند حتی وضعیت نا مطلوب را برای خودشان مطلوب کنند مثلا اگر خیابان‌های شهر وضعیت مطلوبی ندارند من به عنوان شهروند باید خودم با سرعت مطمئنه حرکت کنم تا هم خودم آسیبی نبینم و هم دیگران را آزار ندهم.
دقیقا اما الآن رانندگان کرمانی با بوق باهمدیگر حرف می‌زنند و آلودگی صوتی در کرمان بیداد می‌کند خوب برای مثال من که راننده‌ام از کجا باید یاد بگیرم که بوق‌زدن بیش از اندازه‌ امر خلاف و اشتباهی است؟
خوشبختانه کرمان بدترین شهر در آلودگی صوتی نیست اما همین هم آلودگی است و باید رفع شود،در حال حاضر شهروندان می‌توانند در جلسات مختلفی که به عنوان نهضت برگزار می‌شود شرکت کنند که کارشناسان خبره‌ی اطلاع رسانی و رسانه و جامعه‌شناسان و روان‌شناسان در این نهضت حضور دارند و مردم می‌توانند به صورت داوطلبانه و رایگان وارد این نهضت بشوند و خودشان مواردی که به عنوان مشکل در جامعه هستند را پیگیری کنند و خودشان هم در بهبود فرهنگ عمومی شهر نقش داشته باشند و هم از بهبود سطح دانش خودشان در زمینه‌ی فرهنگ شهروندی لذت ببرند.
فکر می‌کنید چه چیزی می‌تواند در حال حاضر به معاونت شما کمک کند که در زمینه‌ی اصول شهروندی خدمات بهتر و بیشتری را انجام بدهند؟
قبل از هرچیز مساعد بودن وضعیت مالی و بعد هم ایده‌ها و فکرهای جدید و استفاده از مشارکت مردم و همکاری‌های خود مردم که واقعا می‌توان به آن هنر مشارکت هم گفت که هر چقدر مشارکت بیشتری از مردم جلب کنیم می‌توانیم موفق‌تر باشیم.

زلزلهکرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.