امروز در تاریخ

منتشر شده در صفحه تاریخ | شماره 515

تصویب قرارداد سال ۱۹۲۱ تهران و مسکو در مجلس
۱۴دسامبر سال ۱۹۲۱ (۲۳ آذر ۱۳۰۰ خورشیدی) پارلمان ایران (مجلس) قرارداد ایران و روسیه شوروی معروف به قرارداد سال ۱۹۲۱ را به تصویب رسانید که به موجب آن درصورت ورود نیروی نظامی بیگانه به خاک ایران و در معرض تهدید قرارگرفتن قلمرو دولت مسکو از این رهگذر، آن دولت خواهد توانست نیروی نظامی به ایران بفرستد. طبق این قرارداد، روسیه بار دیگر ابطال دعاوی دولت و اتباع آن کشور و مطالبات از ایران و امتیازات مکتسبه را مورد تاکید قرار داده است.

امضای پیمان ضد انگلیسی ایران با ژاپن در ۱۹۳۹
دولت وقت ایران که مناسبات خودرا با آلمان ناسیونال سوسیالیست (نازی) نزدیک و صمیمانه کرده بود و کوشش داشت که خودرا از زیر نفود انگلستان خارج سازد (که از دهه دوم قرن نوزدهم اعمال می شد) ۱۴ دسامبر ۱۹۳۹ با امپراتوری ژاپن ـ دوست و هم پیمان آلمان و دشمن انگلستان ـ پیمان دوستی امضاء کرد. امضای این پیمان، باعث انتقاد شدید مطبوعات لندن شد و از همان زمان خط و نشان کشیدن نسبت به دولت وقت تهران (پهلوی یکم) آغاز گردید. دولت ژاپن که از دهه سوم قرن ۲۰ به تقویت بنیه نظامی خود دست زده بود هفتم دسامبر ۱۳۴۱ به پایگاه دریایی آمریکا در پرل هاربر و هشتم دسامبر به پایگاههای انگلستان در هنگ کنگ و مالایا (مالزی و سنگاپور) حمله نظامی برده و با آن دو دولت وارد جنگ شد و عنوان اقدام خودرا پاکسازی شرق از استعمار غرب گذارد، حال آنکه هدفش به دست آوردن مواد خام و نیز نفت اندونزی و بازار فروش کالای ساخت خود بدون داشتن رقیب بود. در پی اشغال نظامی ایران از سوی انگلستان و شوروی در آگوست ۱۹۴۱ (شهریور ۱۳۲۰)، دولتهای متحد برضد آلمان، ایتالیا و ژاپن دولت وقت ایران ( ایران اشغالشده) را وادار کردند که به آلمان و ژاپن (البته به صورت سمبولیک) اعلان جنگ دهد. این اعلان جنگ، ایران را در ردیف دولتهای متحد و بعدا از موسسان سازمان ملل (متحد) قرارداد.

مخترع بارکُد Barcode
نهم دسامبر ۲۰۱۲ نورمن وودلندNorman J. Woodland یکی از دو مخترع بارکُد Barcode در ۹۱ سالگی درگذشت. وی زمانی که در دانشگاه درِکسِل در فیلادلفیا تدریس می کرد با کمک یک دانشجوی فوق لیسانس در رشته تکنولوژی، بارکُد را اختراع کرد که کمک بزرگی به دریافت اطلاعات به طریقه اُپتیکال Optical است. بارکُد که از یک رشته خطوط موازی متغیّر در ابعاد و فاصله در هر مورد است یک Machine – Readable (قابل خواندن با دستگاه مربوط) است و باعث تسریع کار در دریافت اطلاعات شده است. وودلند این اختراع را در سال ۱۹۵۲ به ثبت داد. وی و همکارش چهار سال برای این اختراع تلاش کرده بودند. وودلند در اواخر دهه ۱۹۴۰ در طرح مَنهتَن (تولید سلاح اتمی) همکاری داشت.

حمله با لنگه کفش به جورج دبلیو بوش که در دسامبر ۲۰۰۸
جورج دبلیو بوش رئیس جمهور وقت آمریکا که سرزده و برای خداحافظی (به مناسبت دوره ریاست جمهوری اش در ماه بعد) وارد عراق شده بود ۱۴ دسامبر ۲۰۰۸ در یک مصاحبه مطبوعاتی مشترک با نوری المالکی نخست وزیر وقت این کشور اعلام کرد که جنگ عراق پایان نیافته است و هنوز خیلی از کارها باقی مانده است که باید انجام شوند!. در جریان همین جلسه مطبوعاتی «منتظرالزیدی» گزارشگر ۲۸ ساله تلویزیون غیردولتی «البغدادیه» کفش هایش را از پایش درآورد و درحالیکه خطاب به بوش می گفت: سگ! ـ این لنگه کفش بوسه خداحافظی ات باشد و این لنگه کفش (لنگه کفش دیگر) هم هدیه بیوه زنان و یتیمان عراقی که شوهران و پدران آنان را تو کشته ای، و سپس لنگه کفش هارا به سوی بوش پرتاب کرد که وی خودرا به کنار کشید، المالکی دستش را حایل قرارداد و تصاویر این منظره از شبکه های تلویزیونی سراسر جهان پخش شد و در تاریخ هم قرار گرفت.

10

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :