امروز در تاریخ

دوشنبه 23 آذر 1394

تصویب قرارداد سال 1921 تهران و مسکو در مجلس
14دسامبر سال 1921 (23 آذر 1300 خورشیدی) پارلمان ایران (مجلس) قرارداد ایران و روسیه شوروی معروف به قرارداد سال 1921 را به تصویب رسانید که به موجب آن درصورت ورود نیروی نظامی بیگانه به خاک ایران و در معرض تهدید قرارگرفتن قلمرو دولت مسکو از این رهگذر، آن دولت خواهد توانست نیروی نظامی به ایران بفرستد. طبق این قرارداد، روسیه بار دیگر ابطال دعاوی دولت و اتباع آن کشور و مطالبات از ایران و امتیازات مکتسبه را مورد تاکید قرار داده است.

امضای پیمان ضد انگلیسی ایران با ژاپن در 1939
دولت وقت ایران که مناسبات خودرا با آلمان ناسیونال سوسیالیست (نازی) نزدیک و صمیمانه کرده بود و کوشش داشت که خودرا از زیر نفود انگلستان خارج سازد (که از دهه دوم قرن نوزدهم اعمال می شد) 14 دسامبر 1939 با امپراتوری ژاپن ـ دوست و هم پیمان آلمان و دشمن انگلستان ـ پیمان دوستی امضاء کرد. امضای این پیمان، باعث انتقاد شدید مطبوعات لندن شد و از همان زمان خط و نشان کشیدن نسبت به دولت وقت تهران (پهلوی یکم) آغاز گردید. دولت ژاپن که از دهه سوم قرن 20 به تقویت بنیه نظامی خود دست زده بود هفتم دسامبر 1341 به پایگاه دریایی آمریکا در پرل هاربر و هشتم دسامبر به پایگاههای انگلستان در هنگ کنگ و مالایا (مالزی و سنگاپور) حمله نظامی برده و با آن دو دولت وارد جنگ شد و عنوان اقدام خودرا پاکسازی شرق از استعمار غرب گذارد، حال آنکه هدفش به دست آوردن مواد خام و نیز نفت اندونزی و بازار فروش کالای ساخت خود بدون داشتن رقیب بود. در پی اشغال نظامی ایران از سوی انگلستان و شوروی در آگوست 1941 (شهریور 1320)، دولتهای متحد برضد آلمان، ایتالیا و ژاپن دولت وقت ایران ( ایران اشغالشده) را وادار کردند که به آلمان و ژاپن (البته به صورت سمبولیک) اعلان جنگ دهد. این اعلان جنگ، ایران را در ردیف دولتهای متحد و بعدا از موسسان سازمان ملل (متحد) قرارداد.

مخترع بارکُد Barcode
نهم دسامبر 2012 نورمن وودلندNorman J. Woodland یکی از دو مخترع بارکُد Barcode در 91 سالگی درگذشت. وی زمانی که در دانشگاه درِکسِل در فیلادلفیا تدریس می کرد با کمک یک دانشجوی فوق لیسانس در رشته تکنولوژی، بارکُد را اختراع کرد که کمک بزرگی به دریافت اطلاعات به طریقه اُپتیکال Optical است. بارکُد که از یک رشته خطوط موازی متغیّر در ابعاد و فاصله در هر مورد است یک Machine – Readable (قابل خواندن با دستگاه مربوط) است و باعث تسریع کار در دریافت اطلاعات شده است. وودلند این اختراع را در سال 1952 به ثبت داد. وی و همکارش چهار سال برای این اختراع تلاش کرده بودند. وودلند در اواخر دهه 1940 در طرح مَنهتَن (تولید سلاح اتمی) همکاری داشت.

حمله با لنگه کفش به جورج دبلیو بوش که در دسامبر 2008
جورج دبلیو بوش رئیس جمهور وقت آمریکا که سرزده و برای خداحافظی (به مناسبت دوره ریاست جمهوری اش در ماه بعد) وارد عراق شده بود 14 دسامبر 2008 در یک مصاحبه مطبوعاتی مشترک با نوری المالکی نخست وزیر وقت این کشور اعلام کرد که جنگ عراق پایان نیافته است و هنوز خیلی از کارها باقی مانده است که باید انجام شوند!. در جریان همین جلسه مطبوعاتی «منتظرالزیدی» گزارشگر 28 ساله تلویزیون غیردولتی «البغدادیه» کفش هایش را از پایش درآورد و درحالیکه خطاب به بوش می گفت: سگ! ـ این لنگه کفش بوسه خداحافظی ات باشد و این لنگه کفش (لنگه کفش دیگر) هم هدیه بیوه زنان و یتیمان عراقی که شوهران و پدران آنان را تو کشته ای، و سپس لنگه کفش هارا به سوی بوش پرتاب کرد که وی خودرا به کنار کشید، المالکی دستش را حایل قرارداد و تصاویر این منظره از شبکه های تلویزیونی سراسر جهان پخش شد و در تاریخ هم قرار گرفت.

دانشگاهزلزله
مطالب مرتبط
یادداشت مهدی زارعمهدی زارعلرزه‌خیزی با میزان تغییر شکل زمین ساختی و البته بارندگی در مناطق حاره و به میزان سالانه ۳۰ تا ۳۰۰ سانتی‌متر در منطقه مورد نظر، حدود ده برابر بارش سالانه در بیشتر نواحی ایران رابطه نشان می‌دهد.
صفحه اول525
بمزلزله
خودرو
زلزله
فرهنگ و هنر
زلزله

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *