واکنش عجیب هواپیمایی «ماهان» به کمپین #بلیت_را_ارزان_کنید: تقاضای زیاد؛ دلیل گرانی بلیت‌ها!

منتشر شده در صفحه صفحه اول | شماره 760

واکنش عجیب هواپیمایی «ماهان» به کمپین #بلیت_را_ارزان_کنید:
تقاضای زیاد؛
دلیل گرانی بلیت‌ها!

دو روز پس‌ازاینکه جمعی از مردم کرمان اقدام به راه‌اندازی کمپین #بلیت_را_ارزان_کنید کردند، هواپیمایی «ماهان» به این کمپین واکنش نشان داد.
مهدی علیاری، مدیر واحد ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت هواپیمایی ماهان به ایرنا گفت که «با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه ابلاغی دولت، قیمت بلیت پروازها به‌صورت شناور و بر اساس نیاز بازار و عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و هواپیمایی ماهان به علت تقاضای بیشتر نسبت به دیگر شرکت‌های هواپیمایی از قیمت بلیت بالاتری برخوردار است.» او همچنین گفته «امروز به علت نوع خدمات و همچنین نوع هواپیماهای شرکت هواپیمایی ماهان، تقاضا برای پروازهای این شرکت به‌مراتب بیشتر از سایر شرکت‌هاست. قیمت بلیت پروازها در لحظه است و در مسیر کرمان به مقصد تهران قیمت بلیت بر اساس قانون تعیین‌شده و با توجه به نیاز بازار و تقاضا افزایش یا کاهش می‌یابد. قیمت بلیت در زمان مسافرت زیاد و تقاضای بالا افزایش و درزمانی که تقاضا کم باشد، کاهش می‌یابد.»
دلیل اعتراض کرمانی‌ها
در حالی هواپیمایی «ماهان» این‌گونه واکنش نشان داده که بررسی‌های «پیام ما» در شماره‌های گذشته نشان داد که کرمانی‌ها برای سفرهای هوایی با هواپیماهای این شرکت، باید هزینه به‌مراتب بیشتری نسبت به مردم دیگر استان‌ها بپردازند. از طرف دیگر ازآنجایی‌که «ماهان» به‌طور انحصاری تمام پروازهای کرمان را در اختیار دارد، کرمانی‌ها حق انتخاب دیگری ندارند و مجبورند هر قیمتی که این شرکت تعیین کرد را بپردازند. به‌عنوان‌مثال، در گزارش‌های پیشین اشاره کردیم که برای بلیت‌های روز ۸ آبان، کمترین قیمت بلیت پرواز کرمان- تهران (۲۱۶ هزار و ۳۰۰) هواپیمایی ماهان در این روز از بیشترین قیمت بلیت پرواز بندرعباس-تهران (۱۶۴ هزار) همین شرکت، ۵۲ هزار و ۳۰۰ تومان بیشتر بود. این در حالی است که فاصله هوایی بندرعباس تا تهران ۱۰۵۲ کیلومتر و کرمان تا تهران ۷۹۹ کیلومتر است. موضوعی که گفته می‌شود به دلیل تقاضای بالای کرمانی‌ها برای پرواز است و به قول «ماهانی‌ها» هواپیماهای کرمان – تهران همیشه «سرریز» هستند.
اگر قبول کنیم که کرمانی‌ها به نسبت سایر استان‌ها، بیشتر با هواپیما سفر می‌کنند، بازهم نباید بلیت گران‌تری بخرند. چرا که به‌ عنوان ‌مثال حداقل بندرعباسی‌ها می‌توانند از بین ۶ شرکت هواپیمایی، یک شرکت را انتخاب کنند اما کرمانی‌ها فقط مجبور به استفاده از «ماهان» هستند و حق انتخاب دیگری ندارند. یعنی تقاضای بالای کرمانی‌ها را فقط یک شرکت باید جواب دهد. در اینجا این مسئله پیش می‌آید که اگر ماهان نمی‌تواند با افزایش تعداد پروازها، از پس تقاضای پرواز کرمانی‌ها و کاهش قیمت بلیت به حد معمولی که در دیگر استان‌های نزدیک به کرمان عرضه می‌شود، برآید، بهتر است انحصار پروازهای کرمان از ماهان گرفته شود تا حداقل کرمانی‌ها بتوانند از میان شرکت‌های مختلف هواپیمایی دست به انتخابی بزنند که بیشتر به معیارهایشان نزدیک است.

کاهش نسبی قیمت‌ها
اگرچه مدیر واحد ارتباطات «ماهان» از بالا بودن قیمت بلیت‌ها دفاع کرده اما روز یکشنبه و یک روز پس از به راه افتادن کمپین #بلیت_را_ارزان_کنید، هواپیمایی «ماهان» اقدام به کاهش نسبی قیمت بلیت‌ها کرد. به‌طوری‌که تا پیش از روز یکشنبه، کمترین قیمت بلیت کرمان-تهران در روز ۲۲ آبان ۲۳۶ هزار تومان بود. اما با کاهش ۳۱ درصدی (۷۴ هزار تومان)، کمترین قیمت بلیت کرمان- تهران در این روز به ۱۶۲ هزار تومان رسید. در گزارش روز شنبه پروازهای هشتم دی هواپیمایی ماهان در مسیر کرمان-تهران آورده شده بود. قبل از یکشنبه، قیمت بلیت در این روز ۱۸۰ هزار تومان بود و با کاهش ۱۰ درصدی (۱۸ هزار تومان) به ۱۶۲ هزار تومان رسید. همچنین از دیگر مشکلاتی که برای پروازهای چند ماه آینده وجود داشت، امکان خرید تنها و تنها یک بلیت با کمترین قیمت بود و اگر می‌خواستید ۲ بلیت بگیرید، برای بلیت دوم باید هزینه بیشتری می‌پرداختید. از روز یکشنبه اما این مشکل هم رفع شده و می‌توانید چندین بلیت باقیمت پایه (۱۶۲ هزار) تهیه کنید.

#بلیت_را_ارزان_کنید ادامه دارد
اگرچه کمپینی که تا لحظه تنظیم این گزارش حدود ۱۷۰۰ امضا جمع کرده بود، موجب کاهش نسبی قیمت بلیت‌ها شد اما هنوز قیمت بلیت پرواز کرمان-تهران از قیمت بلیت پرواز برخی مسیرها گران‌تر است و با توجه به اینکه به‌جز ماهان، شرکت دیگری در کرمان پرواز ندارد، انتظار می‌رود قیمت‌ها بیش از این پایین آید. به‌عنوان‌مثال برای روز ۲۲ آبان، کمترین قیمت بلیت پرواز کرمان-تهران اگرچه ۷۴ هزار تومان کاهش داشته و به ۱۶۲ هزار تومان رسیده اما همچنان از بیشترین قیمت بلیت مسیر بندرعباس-تهران (۱۳۲ هزار و ۹۰۰) ۲۹ هزار و ۱۰۰ تومان بیشتر است. این در حالی است که فاصله هوایی کرمان- تهران ۷۹۹ کیلومتر و فاصله هوایی بندرعباس-تهران ۱۰۵۲ کیلومتر است. بنابراین می‌توانید با پیوستن به کمپین «نه مردم کرمان به گران‌فروشی هواپیمایی ماهان» #بلیت_را_ارزان_کنید به مناسب‌تر شدن قیمت بلیت‌ها کمک کنید. برای پیوستن به این کمپین، از رمزینه زیر استفاده کنید.

117

‏1 نطر برای “واکنش عجیب هواپیمایی «ماهان» به کمپین #بلیت_را_ارزان_کنید: تقاضای زیاد؛ دلیل گرانی بلیت‌ها!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 3
  • امروز: 138
  • دیروز: 501
  • هفته: 10,656
  • ماه: 70,740
  • سال: 155,055