از میان خاطرات هاشمی شناسایی تیم ترور آیت الله هاشمی

دوشنبه 16 آذر 1394

از میان خاطرات هاشمی
شناسایی تیم ترور آیت الله هاشمی
چهار هواپیماربایی جهانی در یکروز!
17 آذر 60
بعد از نماز، گزارشها را تکمیل‌ کردم‌. ساعت‌ هشت‌ ونیم‌، جلسه‌ علنی‌ شروع‌ شد. اصلاحات‌لایحه‌ اراضی‌ شهری‌، بعد از اعتراضات‌ شورای‌ نگهبان‌ مطرح‌بود. با زحمت‌، پیشنهادات‌کمیسیون‌ تصویب‌ شد، ولی‌ باز هم‌ ممکن‌ است‌شورای‌ نگهبان‌ آن‌ را رد کند. ظهر آقای‌ مقصودی‌ از ستاد نماز جمعه‌ آمد و از خطبه‌های‌ آقایان‌ امامی‌کاشانی‌ و موسوی‌اردبیلی‌ گفت‌ و از من‌ می‌خواست‌ که‌ در ملاقات‌ فردای‌ ستادنماز جمعه‌ با امام‌ شرکت‌ کنیم‌. در سخنان‌ پیش‌ از دستور، از بیانیه‌ امام‌ تجلیل‌ کردم‌. بعد از استراحت‌، کارهای‌اداری‌ راانجام‌ دادم‌ و گزارشها را خواندم‌. امروز مسأله‌ ربوده‌ شدن‌ سه‌ هواپیمای‌ونزوئلا و یک‌هواپیمای‌ لیبی‌ مسأله‌ روز است‌. ربایندگان‌ هواپیمای‌ لیبی‌می‌خواهند به‌ ایران‌ بیایند و لیبی‌ هم‌موافق‌ است‌، ولی‌ ایران‌ راضی‌ نیست‌. سفیرلیبی‌ تلاش‌ می‌کند که‌ ما بپذیریم‌؛ گویا اعضای‌ امل‌هستند و آقای‌ موسی‌ صدر را می‌خواهند. اول‌ شب‌ آقای‌ [عبدالمجید]معادیخواه‌ آمد و راجع‌ به‌ موضوعی‌ نگران‌ بود و ازمن‌ کمک‌می‌خواست‌. شب‌ به‌ خانه‌ آمدم‌. آخر شب‌ شورای‌ فرماندهی‌ سپاه‌آمدند و راجع‌ به‌ مشکلات‌سپاه‌ مطالبی‌ داشتند. وضع‌ جنگ‌ را گفتند و اطلاعاتی‌ از سرکوبی‌ ضدانقلاب‌ دادند و درباره‌انجمن‌ حجتیه‌ که‌ سپاه‌ با آنها مخالفت‌می‌کند، مطالبی‌ گفتند و از من‌ برای‌ حفظ موقعیت‌ سپاه‌،کمک‌ خواستند. نزدیک‌ساعت‌ دوازده‌ شب‌ خوابیدیم‌.
گزارش محسن رضایی به شورای عالی دفاع
17 آذر 61
سحر بیدار شدیم‌. مدرسه‌ها به‌ خاطر بارش‌ برف‌ تعطیل‌ شد. مهدی‌ و یاسر در خانه‌ ماندند.ساعت‌ هشت‌ صبح‌ به‌ مجلس‌ رفتم‌. جلسه‌ علنی‌ با یک‌ ساعت‌ تأخیر آغاز شد. برف‌ و یخ‌بندان‌ مانع‌رسیدن‌ به‌ وقت‌ نمایندگان‌ شد. ظهر مسئول‌ اطلاعات‌ سپاه‌ و آقای‌ [محمدرضا]فاکر نماینده‌ امام‌ در سپاه‌ آمدند. در موردحفاظت‌ از امام‌ پیشنهاداتی‌ داشتند. آقای‌ [محمدعلی‌]صدوقی‌ نماینده‌ یزد آمد و راجع‌ به‌اختلاف‌های‌ آقای‌ [مرتضی‌]فهیم‌ در کرمان‌ با مسئولان‌ اجرائی‌ گفت‌. آقایان‌ [محمد]موسوی‌ خوئینی‌ها و دکتر [حسین‌]نمازی‌ و دکتر [محسن‌]نوربخش‌ آمدند. راجع‌به‌ حذف‌ ربا مشورت‌ کردند. لایحه‌ از کمیسیون‌ ویژه‌ به‌ این‌ زودیها بیرون‌ نمی‌آید. بانک‌هامی‌خواهند زودتر ربا را حذف‌ کنند. قرار شد ماده‌ واحده‌ای‌ با قید دو فوریت‌ به‌ مجلس‌ بیاورند که‌نسبت‌ به‌ آینده‌، ربا را ممنوع‌ کند و قراردادهای‌ قبلی‌ را حتی‌الامکان‌ به‌ قراردادهای‌ مشروع‌ تبدیل‌کنند. عده‌ای‌ از مدیران‌ کل‌ بهزیستی‌ هم‌ آمدند و از آقای‌ [جواد]اژه‌ای‌ وزیر جدید شاکی‌ بودند،استعفاء کرده‌اند. قرار شد صحبت‌ کنم‌. عصر وزیر خارجه‌ لیبی‌ و هیأت‌ همراه‌ آمدند. پیام‌ آقای‌ [معمر]قذافی‌ را ابلاغ‌ کردند ومذاکراتی‌ به‌ عمل‌ آمد. جلسه‌ شورای‌ عالی‌ دفاع‌ در مجلس‌ تشکیل‌ شد. عملیات‌ آینده‌ را آقای‌ [محسن‌]رضائی‌ تشریح‌کرد. خیلی‌ وسیع‌ و مشکل‌ است‌. مدتی‌ وقت‌ لازم‌ دارد. در کردستان‌ با عملیات‌ ایذائی‌ ضد انقلاب‌در دو هفته‌ گذشته‌ مواجه‌ بودیم‌. تعمیر لامپهای‌ کلاسترون‌ هاگ‌ها مورد تقدیر قرار گرفت‌. آخرشب‌ مصاحبه‌ تلویزیونی‌ داشتم‌.
برنامه پخش نماز جمعه تهران و قم از صداوسیما
17 آذر 63
در منزل‌ بودم‌. اسامی‌ جمعی‌ از دانشگاهیان‌ را برای‌ عضویت‌ در شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌که‌ مورد توافق‌ [آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌] رئیس‌ جمهور و من‌ بود، برای‌ امام‌ فرستادم‌. احمد آقا هم‌ تلفن‌کرد و درباره‌ آن‌ افراد و متن‌ بیانیه‌ امام‌ [درباره‌ عضویت‌ آن‌ افراد در شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌]مشورت‌ کرد. شورای‌ سرپرستی‌ [صداوسیما] جلسه‌ داشت‌. درباره‌ روابط شورا و مدیر عامل‌ و برنامه‌ها[ی‌صداوسیما] و وقت‌ پخش‌ نماز جمعه‌ تهران‌ [از سیما] بحث‌ شد. قرار شد، وقت‌ پخش‌ نمازجمعه‌ به‌طور ثابت‌، ساعت‌ نه‌ شب‌ روزهای‌ شنبه‌ باشد. قرار شد درباره‌ پخش‌ نماز جمعه‌های‌ دیگر [ازسیما] هم‌، طرحی‌ تهیه‌ شود. با وزارت‌ خارجه‌ و خبرگزاری‌ [جمهوری‌ اسلامی‌] هم‌ درباره‌هواپیمای‌ ربوده‌ شده‌ کویتی‌ تماس‌ گرفتیم‌. شب‌، احساس‌ ناراحتی‌ و کمی‌ تب‌ کردم‌؛احتمالاآنفلوانزا است‌ که‌ این‌ روزها در بین‌ اعضای‌ خانواده‌ جاری‌ است‌.
شناسایی تیم ترور آیت الله هاشمی
17 آذر 64
صبح مطابق معمول حدود ساعت هفت و ربع به مجلس رسیدم. گزارش‏ها را خواندم و صبحانه خوردم. دستور جلسه، طرح انفکاک سازمان تأمین اجتماعی از وزارت بهداشت و درمان والحاق آن به وزارت کار بود که صف کشی خطی در نمایندگان بود. بعد از تنفس جلسه را به آقای یزدی سپردم. طرح رأی نیاورد. جمعی از نمایندگان به شیوه رأی‏گیری آقای یزدی اعتراض داشتند و مدعی بودند رأی داشته ولی بی طرفی مراعات نشده است. ظهر [آقای سیدابوالقاسم موسوی دامغانی] نماینده رامهرمز آمد و درباره اختلافات خطی بحث کرد. با صیاد [شیرازی] تلفنی صحبت کردم و خواستم تاو انداز تحویل سپاه بدهد. به فرمانده نیروی هوایی گفتم که به تلافی حملات عراق به اطراف هویزه، به پشت جبهه عراق حمله کنند. عصر به دانشگاه تهران رفتم و در سالن فردوسی در سمینار [اولین سالگرد تأسیس] شورای عالی انقلاب فرهنگی سخنرانی کردم و از آنجا به خانه آمدم. عصر و شب آقای آقازاده [وزیر نفت] از ژنو تلفن کرد. عصر از توطئه پائین آوردن قیمت نفت نگران بود و قرار شد به دکتر ولایتی در حجاز اطلاع دهیم که از سران عربستان بخواهد همکاری کنند. آخر شب اطلاع داد خطر رفع شده. ظهر آقای [محسن] نوربخش [رئیس بانک مرکزی] آمد و از احتمال معرفی شدن آقای ماجدی به عنوان وزیر [امور اقتصادی و] دارایی نگران بود. خودش هم استخاره کرده بد آمد، ولی عصر معلوم شد آقای ماجدی را آقای آیت الله خامنه‏ای پذیرفته‏اند و معرفی می‏شود. شب آقای ری‏شهری [وزیر اطلاعات] به منزل آمد و گزارش پیشرفت شناسایی تیم مامور ترور من و آقای آیت الله خامنه‏ای و آقای [محسن]رضایی را داد. به نظر می‏رسد به زودی جمع زیادی از عمال عراق بازداشت خواهند شد.
اصابت ۳ فروند موشک «عقاب» به بصره
17 آذر 65
صبح زود به مجلس آمدم. گزارش ها را خواندم. آقایان سنجقی، دکتر روحانی، سرهنگ ترابی و آقا محمدی آمدند. درباره جنگ، ‌پدافند، قرارگاه رمضان و حفاظت اطلاعات ارتش مذاکره شد. جمعی از اعضای کمیسیون نیرو که به نیروگاه نکا رفته بودند، ‌گزارش آوردند و از مدیریت پدافند انتقاد کردند. عصر در دفترم کار داشتم. شب آقایان دکتر هادی، نوری و سعیدیان آمدند. گفتند آیت الله منتظری آنها را احضار کرده و پیامی برای من فرستاده اند. به [سرهنگ جمالی] جانشین فرمانده نیروی زمینی ماموریت داده شد که برای مقابله به مثل در پایان مهلت ۴۸ ساعته، چند موشک دیگر به مناطق نظامی، صنعتی و اقتصادی بصره بزنند. سه فروند موشک برد کوتاه موسوم به عقاب به سوی بصره پرتاب شد. همچنین مراکز اقتصادی، نظامی و امنیتی بصره در محدوده ای به طول ۸۰ کیلومتر از العزیز تا ام القصر، به شدت هدف آتش آتشبارهای سنگین نیروی زمینی ارتش قرار گرفت .
اخراج منافقین از پاریس چگونه اعلام شد؟
17 آذر 66
بعد از نماز به مجلس آمدم. تا ساعت ده و ربع در جلسه علنی بودم و پیش از ظهر در دفترم با آقای [حسین] محلوجی که از طرف من نظارت بر تولید مهمات در کارخانه‌ها را دارد، صحبت کردم. از پیشرفت کار راضی است. خانم رجایی آمد و هدایایی برای جنگ آورد. تا شب در دفترم کارهای عقب مانده را که در چهار روز سفرم مانده انجام دادم. در این روز اعلام شد آقای هاشمی رفسنجانی فرمانده جنگ و رئیس مجلس شورای اسلامی، یک بازدید چهار روزه از امکانات دفاعی جزایر ایران در خلیج فارس و بندرهای جنوب را به پایان رسانده است. در این بازدید، چگونگی دفاع از مناطق استراتژیک خلیج فارس ، دریای عمان و تنگه هرمز در برابر تهدیدهای احتمالی آمریکا و ناتو، به اتفاق فرماندهان عالی رتبه نظامی، مورد بررسی قرار گرفت. آقای هاشمی درباره این بازدید به خبرنگاران گفت:« در شرایطی که آمریکایی ها و ناتو در خلیج فارس چنگ و دندان نشان می دهند، برای ما لازم بود که از امکانات دفاعی و نظامی خودمان مطلع شویم. از بندر گواتر، بندر چابهار، جزایر سیری، ابوموسی، تنب کوچک، تنب بزرگ، هنگام، لارک، قشم، هرمز، و بندر جاسک و مواضع ساحلی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس و دریای عمان بازدید کردیم و از امکانات نظامی و دفاعی در منطقه مطلع شدیم و من با اطمینان اعلام می کنم که آمریکایی ها در اینجا جرأت نخواهند داشت شرارت عمده ای بکنند و اگر کاری انجام دهند، پشیمان خواهند شد. وضع جزایر و سواحل و امکانات جمهوری اسلامی در خلیج فارس و دریای عمان را دیدیم و مطمئن شدیم که هرکس بخواهد با جمهوری اسلامی ایران در اینجا درگیر شود، دیوانگی است، چه قدرت های بیگانه ای که از راه دور آمده اند و چه کسانی که در منطقه هستند. به حمدالله نیروهای ما با قدرت کامل و با امکانات خود آماده دفاع هستند، البته ما به هیچ وجه علاقه ای به درگیری نداریم و خودمان را برای دفاع آماده کرده ایم.» شب آقای محسن رضایی آمد. برنامه عملیات آینده را توضیح داد. در گزارش‌ها و اخبار خارجی، اخراج عده‌ای از منافقین از پاریس است که هم دولت های غربی و هم دشمنان دیگر ما، سروصدای زیادی درباره آن به راه انداخته‌اند. احمدآقا تلفنی اطلاع داد. که امام خواسته‌اند صبح روز پنجشنبه همراه جمعی از مسؤولان سطح بالا و علمای مشهور خدمتشان برویم؛ لابد تذکر مهمی دارند.
درخواست قذافی از هاشمی چه بود؟
17 آذر 67
ساعت هشت و نیم به مجلس رسیدم. تا ساعت نه ونیم گزارش ها ر ا خواندم. آقای [سیدکاظم] خوانساری سفیرمان در لیبی آمد. پیام آقای قذافی را آورده بوده که خواسته به او هواپیمای سوخت رسان در فضا بدهیم و در صنعت شیمیایی کمکش کنیم؛ موکول به مشورت شد. رئیس بانک ملی آمد و گزارش عملکرد بانک را داد. به شکایت انجمن اسلامی هم جواب داد. شورای جهاد اسلامی فلسطین، آقایان شیخ عبدالعزیز و دکتر فتحی آمدند. گزارش وضع جهاد را دادند. نسبت به انقلاب اسلامی ایران و نهضت جهانی اسلام، سخت متعهدند و برای تقویت نهضت اسلامی فلسطین استمداد کردند. عصر به جلسه گروه مشاوران شورای بازسازی رفتم. بحث در سیاست کشاورزی بود. تأکید کردم که باید زودتر جواب بدهند. 15 دی ماه را آخر وقت جواب تعیین کردم. شب به دفترم برگشتم و تا ساعت هشت و نیم کار کردم. وقوع زلزله در ارمنستان و گرجستان شوروی در صدر اخبار است. گزارش های اولیه می گوید، این زلزله در حدود سی هزار نفر تلفات جانی داشته است. به خانه آمدم.

دانشگاهزلزله
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.