گزارش «پیام ما» از پروژه ای که قرار بود سه سال پیش به بهره برداری برسد/ محیط زیست روی دود پتروشیمی کرمان

1395/01/23

گزارش «پیام ما» از پروژه ای که قرار بود سه سال پیش به بهره برداری برسد
محیط زیست
روی دود پتروشیمی کرمان

در حالی که سال هاست مسئولان مختلف استان از احداث پتروشیمی در کرمان صحبت می کنند و در یک سال گذشته خبرهایی مبنی بر قطعیت احداث این پروژه عظیم به گوش می رسید، حالا عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان از بلاتکلیف بودن یکی از مجوزهای این پروژه خبر داده است.
پروژه ای که قرار بود سال 91 تمام شود
انگار قرار نیست پتروشیمی کرمان به راحتی به سرانجام برسد. پروژه ای که حالا بیش از هشت سال است که از مصوب شدن آن می گذرد و هنوز به مرحله کلنگ زنی هم نرسیده است. در اولین سفر محمود احمدی نژاد رییس دولت نهم به کرمان بود که احداث چهار واحد پتروشیمی در استان کرمان مصوب شد. طبق این مصوبه، طرح احداث پتروشیمی کرمان طرحی پنج ساله و زمان شروع آن سال 86 بود. بنابراین می بایست تا پایان سال ۹۱ عملیات ایجاد صنایع لازم پتروشیمی در استان به اتمام می رسید. از آنجا که وزارت نفت در آن زمان قبول کرده بود که خط لوله انتقال را آماده کند و گاز را سال ۹۱ تحویل دهد بنابراین سال ۹۱-۹۲ در حقیقت می‌توانست زمان قطعی بهره برداری از این پروژه‌ها باشد. اما مسئولان دولت نهم که تا پایان دولت دهم هم برسرکار بودند نه تنها نتوانستند این پروژه را به مرحله اجرا برسانند بلکه دلیل اجرا نشدن این پروژه را نبود زیر ساختهای لازم در کرمان اعلام کرده بودند و این گونه بیان می شد که اجرای این پروژه در کرمان پشتوانه اجرایی ندارد. عمر دولت دهم به اتمام رسید و پروژه پتروشیمی که عملا پیشرفتی نکرده بود به دولت تدبیر و امید رسید.
تلاش های دولت یازدهم ادامه دارد
چند ماه پس از روی کار آمدن رزم حسینی به عنوان استاندار کرمان، وی مکررا از تلاش دولت یازدهم برای احداث پتروشیمی کرمان صحبت می کرد. در اردیبهشت ماه 93 بود که رزم حسینی گفت که با راه‌اندازی پروژه پتروشیمی در کرمان که اقدامات اولیه احداث این پروژه بزرگ با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی انجام گرفته و مجوز آن صادر شده است، پیش‌بینی می‌شود با صرف اعتباری بالغ بر یک‌میلیارد و 200 هزار دلار تحول بزرگی در شرق کشور و استان کرمان به وجود آید. او همچنین از اشتغال مستقیم 6 هزار نفر با راه اندازی این پروژه خبر داده بود. یک سال بعد و در فروردین ماه سال 94 هم رزم حسینی تامین خوراک پتروشیمی کرمان توسط وزیر نفت را اتفاقی نادر دانست و گفت که با اجرای این پروژه مشکل کویری بودن استان حل خواهد شد و حتی در صورت خشک شدن چاه‌های آب، صنعت ایجاد شده جایگزین خوبی برای کشاورزی خواهد بود. در این میان نمایندگان کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی هم بعضا در ارتباط با پتروشیمی کرمان صحبت هایی را مطرح می کردند و از توجه ویژه خود به این پروژه صحبت کردند. در اردیبهشت ماه سال گذشته اما خبرهایی در رسانه ها مبنی بر اجرای قطعی پروژه پتروشیمی کرمان منتشر شد. استاندار کرمان در این ماه گفت که اجرای این پروژه عملا موجب برداشتن گامی مهم در مسیر صنعتی شدن استان کرمان است و می تواند حتی اقتصاد شرق استان را نیز متحول کند. وی افزود: مجوز خوراک این واحد صنعتی صادر شده است و گامهای موثری در این خصوص برداشته شده که می تواند در آینده کرمان به عنوان راهی عملی برای توسعه یاد شود.
محیط زیست روی دود پتروشیمی کرمان
پس از این در رسانه ها اعلام شد که با سفر رییس جمهور به کرمان، پتروشیمی کرمان کلنگ زنی می شود. تا پایان سال 94 هم خبر کلنگ زنی پتروشیمی کرمان چندین بار منتشر شد اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است. این در حالی است که اگرچه در دولت تدبیر و امید اقدامات موثری در این راستا انجام شد و این اقدمات ادامه دارد اما به نظر می رسد علی رغم اقداماتی همچون تامین زمین و آب این پروژه، یکی از مهم ترین پله ها برای اجرای قطعی پتروشیمی رد نشده است و همچنان مجوز محیط زیستی این پروژه عظیم صادر نشده است.
استاندار کرمان: پتروشیمی کرمان همچنان در مرحله مطالعات تفصیلی محیط زیست است
در حالی که زمزمه هایی مبنی بر سفر رییس جمهور در ماه آینده به کرمان به گوش می رسد و گفته می شود با سفر روحانی به کرمان، پتروشیمی کرمان کلنگ زنی خواهد شد، صحبت های اخیر استاندار کرمان در رابطه با پتروشیمی، روند اجرای این پروژه را با شک و تردید مواجه کرد. یکشنبه بود که رزم حسینی در کارگروه اقتصاد مقاومتی استان کرمان از معطل ماندن پروژه پتروشیمی کرمان خبر داد. وی در آن جلسه گفت: پتروشیمی کرمان دچار بروکراسی اداری شده و همچنان مرحله مطالعات تفصیلی محیط زیست را طی می‌کند. این صحبت های رزم حسینی از بروز مشکلاتی در اجرای پتروشیمی کرمان حکایت دارد.
معاون عمرانی استاندار:
صدور مجوز محیط زیست شاید زمان بر باشد، اما پروژه پتروشیمی جلو می رود
معاون عمرانی استاندار کرمان در رابطه با صحبت اخیر استاندار کرمان به «پیام ما» گفت: منظور استاندار بروکراسی اداری بوده و مشکلی در اجرای پروژه پتروشیمی کرمان وجود ندارد. ابوالقاسم سیف الهی افزود: مطالعات محیط زیستی پتروشیمی کرمان به طول انجامیده است اما مشکلی وجود ندارد. وی با بیان اینکه مطالعات محیط زیستی پتروشیمی کرمان در تهران انجام می شود و مجوز باید از آن جا بیاید اظهار داشت: طرح هایی که بزرگ هستند باید از تهران مجوز بیاید. این امر باعث می شود کارها زمان بر شود و صحبت استاندار هم در این راستا بود که اختیارات استان ها باید زیادتر شود تا کارهایی شبیه این، زمان بر نشود. وی در ادامه گفت: پتروشیمی با شکل فعلی در دولت یازدهم مطرح شد و مجوزها هم صادر شد. کار اصلی پتروشیمی در دولت یازدهم بوده است و در این دولت انجام شده. در طرح جدید توسعه چرخه پتروشیمی پیش بینی شده است و خوشبختانه کارها در حال پیش رفتن است. سیف الهی در پاسخ به این سوال که چگونه در حالی که مجوزهای محیط زیستی هنوز صادر نشده، کارها در حال پیشروی است، اظهار داشت: در انتظار صدور مجوزها هستیم و مشکلی از این بابت وجود ندارد. ممکن است صدور مجوزها تاخیری چندماهه بوجود بیاورد اما نگرانی وجود ندارد. تاکنون اقدامات خوب و موثری در پروژه پتروشیمی انجام شده است. معاون عمرانی استاندار در پایان گفت: با سفر رییس جمهور به استان، منطقه ویژه پتروشیمی کرمان کلنگ زنی می شود.
زاهدی نماینده کرمان در مجلس: مشکلی در اجرای پروژه پتروشیمی کرمان نیست
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی که قبلا گفته بود تلاش های زیادی برای اخذ مجوزهای پتروشیمی کرمان انجام داده است، در رابطه با صحبت های استاندار کرمان در رابطه با مجوزهای محیط زیستی به «پیام ما» گفت: من در جریان این صحبت های استاندار نیستم اما تا پایان سال 94 که پیگیر بودم، مشکلی وجود نداشت. محمد مهدی زاهدی افزود: مشکلی در رابطه با پروژه پتروشیمی وجود ندارد و کارها انجام می شود. وی با اشاره به سفر احتمالی رییس جمهور به کرمان گفت: امیدوارم کلنگ زنی پتروشیمی کرمان در برنامه های سفر رییس جمهور باشد، اما این کلنگ زنی جنبه تشریفاتی دارد و کارها رو به جلو است.

مطالب مرتبط
حضور 650 ناشر در نمایشگاه کتاب کرمان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان گفت: برگزاری نمایشگاه کتاب کرمان و هفته کتاب جمهوری اسلامی در آبان سال جاری، دو رویداد مرتبط با حوزه کتاب در این استان است. محمدرضا علیزاده در گفت و گو با ایرنا افزود: برگزاری نمایشگاه کتاب کرمان، زمینه مناسبی برای ترویج فرهنگ […]
سفر یک روزه استاندار به جنوب استان از راه آهن تا بودجه موزه روی میز دولت این بار مرکز جنوب کرمان مقصد سفرش بود. سفرهایی که اگرچه برخی به آن ایراد می گیرند اما استاندار کرمان این سفرها را برای پیشرفت پهناورترین استان کشور ضروری می داند. پنج شنبه گذشته علیرضا رزم حسینی در ادامه […]
وزیر بهداشت: همه چیز در کرمان تحت کنترل است وزیر بهداشت گفت: ما با تعطیلی مدارس مخالف هستیم . به گزارش ایسنا دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه همایش تجلیل از سه دهه مدیریت جهادی در عرصه تولیدات و خدمات حوزه سلامت در خصوص آخرین وضعیت آنفلوآنزا در استان کرمان گفت: در مورد آنفلوآنزا بیش از […]
بابایی شهردار کرمان در گفت و گوی اختصاصی با «پیام ما» نیمی از نیروهای شهرداری تغییر می‌کنند بابایی شهردار شد. شاید تنها کسی که بتوان گفت پله ها را دوتا یکی طی نکرده و او نیمی از عمر خود را در قسمت های مختلف شهرداری گذرانده و به مرور مسئولیت های مختلف را بدست آورد. […]
دیگر مطالب شماره 598

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.