خاطرات و فعالیت های محمد صنعتی با نظری به تحولات و رخدادهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی کرمان در هفت دهه اخیر مسوولانی که بدرد مردم نمی‌رسند باید کنار بروند بخش چهل و هشت

منتشر شده در صفحه تاریخ | شماره شماره ۴۴۹

خاطرات و فعالیت های محمد صنعتی با نظری به تحولات و رخدادهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی کرمان در هفت دهه اخیر
مسوولانی که بدرد مردم نمی‌رسند باید کنار بروند
بخش چهل و هشت

 

همان گونه که در شماره‌ قبل روزنامه به اطلاع خوانندگان محترم رساندیم، در دومین دوره انجمن شهرستان کرمان، به پیشنهاد آقای محمد صنعتی، مقرر گردید جلسات سیار انجمن در مناطق مختلف تحت پوشش انجمن جهت آشنایی بیشتر با معضلات و مشکلات تمامی منطقه تحت پوشش انجمن شهرستان و همچنین دیدن محرومیت‌ها و شنیدن درد دل و گلایه اهالی صورت گیرد.

 

 

جلسه سیار در ماهان
در دومین جلسه سیار انجمن که در بخش ماهان تشکیل گردید، اهم نیازها و مشکلات این منطقه مورد بررسی قرار گرفت.
در این جلسه که اعضای انجمن شهرستان از نزدیک با مردم و مشکلات آنان آشنا شدند، نیازها و خواسته‌های مردم ماهان اعلام گردید. بد نیست جهت آشنایی خوانندگان محترم با وضعیت آن دوران این مناطق، اشاره‌ای به خواست‌های ضروری آنان گردد:
جهت بیان مشکلات منطقه
«ایجاد سیل بند که ماهان را از خطر سیل محفوظ بدارد، ایجاد شبکه تلفن شهری، تأسیس شعبه ثبت اسناد و املاک، امتداد خیابان اصلی ششم بهمن به آزادپور، احداث خیابان جدید، ساختن مهمان‌سرا با توجه به موقعیت توریستی ماهان، تشکیل کلاس پنجم طبیعی، ایجاد استادیوم ورزشی، احداث یک باب حمام بهداشتی در حسین‌آباد مهدی قلی و غسال‌خانه در ارباب‌آباد، رسیدگی به تقاضای اهالی لنگر نسبت به اتصال شبکه برق منطقه‌ای کرمان و تأمین روشنایی لنگر». (۲).
درخواست‌های اهالی لنگر و قنات‌غستان نیز بدین شرح اعلام گردید: «تأمین روشنایی برق، شن‌ریزی جاده لنگر ـ قنات‌غستان (۳)، شن‌ریزی خیابان اصلی» (۴).
در بازدید اعضای انجمن شهرستان از جوپار، نیازمندی‌های این منطقه به این شرح اعلام گردید: «ایجاد راه ماهان ـ کرمان از طریق جوپار، توسعه شبکه لوله‌کشی آب آشامیدنی، توسعه سازمان‌های آموزشی؛ دبستان و دبیرستان، احداث سالن ورزشی، اتصال شبکه آب و برق جوپار به قراء محی‌آباد، کوثرریز، شاه‌آباد و اسماعیل‌آباد، احداث درمانگاه مجهز و تشکیل شعبه شیر و خورشید سرخ» (۵).
جلسه سیار در زرند
سومین جلسه سیار انجمن شهرستان در اردیبهشت سال ۱۳۵۲ ش. در شهر زرند تشکیل گردید. در این جلسه که با استقبال بی‌نظیر اهالی از اعضا انجمن همراه بود، اهم نیازها و مشکلات منطقه مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.
در گزارش مفصلی که از این جلسه در روزنامه کیهان منتشر گردید، با نقل قول قسمتی از سخنان محمد صنعتی با عنوان «مسئولانی که به درد مردم نمی‌رسند، باید کنار بروند» آمده است:
«…آقای [ابوجعفر] ایرانمنش گفت: زرند به سوی ترقی گام برمی‌دارد. زیرا این منطقه «مادر ذوب‌آهن» ایران است و کارخانه عظیم ذوب‌آهن برای تأمین ماده اولیه خود باید از این حدود تغذیه شود ولی بعضی از ادارات دولتی در این شهر به جای پیشرفت، عقب‌نشینی می‌کنند؛ در گذشته زرند اداره اوقاف و دادگاه بخش داشت ولی در حال حاضر اداره اوقاف آن بسته شده و دادگاه به بهانه نبودن ساختمان مناسب تشکیل نمی‌شود. از طرف دیگر برای زرند و بافت در یک زمان تقاضای تبدیل بخش به شهرستان شد، شهر بافت فرمانداری شد ولی زرند که اهمیت بیشتری دارد به صورت بخش باقی مانده است …» (۶).
انتقاد شدید محمد صنعتی از وضعیت راه زرند و برکناری مدیر کل راه و ترابری
محمد صنعتی که در هنگام عزیمت از کرمان به زرند، متوجه اوضاع بد جاده شده، در این جلسه با تندی مسئولان اداره راه را مورد خطاب قرار داد و گفت: «مدیر کل و سایر مسئولان اداره راه حتی به خود زحمت نمی‌دهند که از جاده [کرمان ـ زرند] بازدید کنند. مسئولان حتی برای جمع‌آوری تعدادی قلوه سنگ وسط جاده اقدام نکرده‌اند، در نتیجه جان عده‌ای فدای خرابی راه می‌شود و این به حیثیت ما در برابر عده‌ای کارشناس خارجی لطمه می‌زند (۷). ما مدیران کل و روسایی را که به درد دل مردم نمی‌رسند، قبول نداریم. من با مسافرت از این راه به طور جدی نگران جان کارشناسان، مهندسان، کارگران و مردم زرند هستم؛ این جاده دارای خطرات بسیار شدیدی می‌باشد…
آقای صنعتی ضمن بیانات خود، به مردم زرند اطمینان انجام خواست‌هایشان را داد و گفت: ما به دعوت شما به این شهر آمده‌ایم و ضمن شنیدن خواست‌های شما از نزدیک، همه مسایل منطقه را تجربه کردیم. بارها از خرابی راه مطالبی شنیده بودم؛ روز قبل هم در کیهان مطلبی در این زمینه مطالعه کردم ولی خرابی راه بیش از حد تصور ماست» (۸).
از نکات قابل توجه این جلسه ـ که روزنامه کیهان نیز به آن پرداخته ـ موضوع شکسته شدن کمک فنر‌های اتومبیل محمد صنعتی در جاده کرمان ـ زرند است، که همین موضوع دستاویزی برای حقانیت خواسته مردم این منطقه مبنی بر خرابی جاده گردید، بدین مضمون: «… یکی از اعضای انجمن [آقای محمد صنعتی] گفت: جاده خراب کرمان ـ زرند سبب شد هر دو کمک فنر جلو اتومبیل من بشکند. یکی از اهالی زرند گفت: کاش کمک‌های عقب هم می‌شکست تا بیشتر به درد دل ما می‌رسیدید» (۹).
شایان ذکر است، یک هفته پس از انتفاد محمد صنعتی به مسئولین اداره راه و ترابری کرمان، مهندس عبداللهی (مدیرکل اداره راه و ترابری) از سمت خود برکنار شد.

11

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :