خبر

منتشر شده در صفحه کاغذ اخبار | شماره 567

کاهش واردات محصولات کشاورزی در دولت یازدهم
معاون اقتصادی و برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی ادعای برخی مبنی بر واردات بی رویه محصولات کشاورزی در دولت یازدهم توسط این وزارتخانه را تکذیب کرد و گفت: طبق آمارها در دو سال اخیر واردات محصولات کشاورزی پنج میلیارد دلار کاهش یافته است. به گزارش ایرنا، عبدالمهدی بخشنده این مطلب را عصر دیروز در حاشیه رونمایی از پنج سامانه خدمات الکترونیکی و کاربردی این وزارتخانه در پاسخ به پرسش ایرنا اعلام کرد. وی در جمع خبرنگاران افزود: طبق آمار گمرک، امسال واردات محصولات کشاورزی حدود 13 میلیون تن بوده است در حالی که در سال های 1391 و 1392 بیش از 22 میلیون تن محصول کشاورزی به کشور وارد شد که همین امر تراز تجاری کشور را به منفی هشت میلیارد دلار رساند. وی ادامه داد: اکنون تراز تجاری بخش کشاورزی به سه میلیارد دلار رسیده و در دو سال اخیر پنج میلیارد دلار واردات محصولات کشاورزی کاهش داشته است. معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در سال 1391 واردات محصولات کشاورزی به دستور شورای امنیت ملی به دلیل مذاکرات مربوط به برجام اندکی بیشتر انجام شد.

سوئیس رسما حفاظت منافع ایران را به عهده گرفت
حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که سوئیس به درخواست مشابه ایران و عربستان، رسما حفاظت از منافع ایران و عربستان را در ریاض و تهران به عهده گرفت. سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوال رسانه ها درباره ایفای نقش حفاظت منافع از سوی سوئیس در روابط ایران و عربستان گفت: جمهوری اسلامی ایران در رایزنی های دیپلماتیک خود با دولت سوئیس از این کشور خواسته بود حفاظت از منافع ایران در عربستان را برعهده گیرد.
وی افزود: دولت سوئیس نیز ضمن اعلام آمادگی برای ایفای این نقش، نهائی شدن آن را منوط به رایزنی با عربستان کرده بود. اینک با درخواست مشابه عربستان از سوئیس جهت ایفای این نقش، سوئیس پس از انجام ترتیبات دیپلماتیک لازم؛ رسما حفاظت از منافع ایران در ریاض و حفاظت از منافع عربستان در تهران را بر عهده خواهد گرفت. عربستان سعودی 13 دی در پی حمله به سفارت خانه و کنسولگری این کشور در ایران روابط خود را تهران را قطع کرد.

واردات برنج
از حد مجاز
گذشت
در حالی که میزان مجاز واردات برنج اعلام شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی 600 هزار تن برای امسال است، واردات این محصول طی 10 ماهه امسال از حد مجاز گذشته است و همچنان هم ادامه دارد. به گزارش ایسنا، در حالی که ثبت سفارش برای واردات برنج در پی نامه وزیر جهاد کشاورزی به وزیر صنعت، معدن و تجارت از ابتدای آذرماه امسال تا تیرماه سال آینده آزاد شد و طی 9 ماهه امسال نیز واردات انجام شده این محصول از طریق ثبت سفارش‌های سال‌های گذشته صورت می‌گرفت، میزان واردات برنج طی 10 ماهه نخست امسال به 623 هزار و 982 تن به ارزش 582 میلیون و 817 هزار و 496 دلار رسیده است.
این در حالی است که به گفته علی قنبری – معاون وزیر جهاد کشاورزی – در سال 1394 حداکثر تا 600 هزار تن اجازه واردات برنج داده می‌شود و وارد‌کنندگان می‌توانند تا این سقف نسبت به واردات اقدام کنند.

13

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 30
  • دیروز: 444
  • هفته: 2,527
  • ماه: 9,625
  • سال: 106,323