تغییرات جدید وام مسکن ابلاغ شد وام مسکن مجردی کرمانی ها می توانند 60 میلیون وام بگیرند

سه شنبه 13 بهمن 1394

تغییرات جدید وام مسکن ابلاغ شد
وام مسکن مجردی
کرمانی ها می توانند 60 میلیون وام بگیرند

شرایط وام مسکن تغییر کرد. سه تغییر مهم و اساسی. حالا دیگر افراد بیشتری می توانند متقاضی دریافت این وام باشند. صندوق پس انداز مسکن آخرین تغییرات ایجاد شده در زمینه دریافت وام‌های مرتبط با صندوق پس‌انداز مسکن یکم پس از موافقت بانک مرکزی برای اجرا به شعب بانک مسکن ابلاغ شده است. تغییراتی که شرایط را برای دریافت این وام آسان تر می کند. وامی که اگرچه خیلی ها با توجه به اوضاع عجیب و غریب بازار مسکن آن را چندان مفید نمی دانند، اما آسان تر شدن شرایط آن حداقل برای آن دسته از کسانی که به این وام نیاز داشتند و شرایط دریافت را نداشتند خبر خوبی بود. حذف شرط تاهل و سرپرست خانوار بودن، حذف شرط استعلام فرم «ج» همسر متقاضی و افزایش عمر ساختمان به 15 سال تغییراتی بودند که از این هفته اعمال می شوند.
وام مسکن مجردی
مهم ترین تغییری که در شرایط وام مسکن ایجاد شده حذف شرط تاهل و سرپرست خانوار بودن است. بر طبق این تغییر کلیه شعب بانک مسکن مجازند تسهیلات ۸۰، ۶۰ و ۴۰ میلیون تومانی خرید و ساخت واحد مسکونی را به ترتیب در شهرهای تهران، بالای ۲۰۰ هزار نفر و کمتر از ۲۰۰ هزار نفر را به افرادی که متأهل یا سرپرست خانوار نیستند، اعطا کنند. البته این متقاضیان باید بالای ۱۸ سال بوده و درآمد مستقل داشته باشند. پیش از این و در اردیبهشت ماه سال جاری علی اصغر میرمحمد صادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی شرایط وام مسکن را تشریح کرده و گفته بود: کسانی می توانند از این وام استفاده کنند که از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک‌ها جهت خرید واحد مسکونی یا سهم‌الشرکه و همچنین از امکانات دولتی مانند زمین، تسهیلات یارانه‌ای یا تسهیلات مسکن مهر نیز استفاده‌ای نکرده و متأهل باشند. اما حالا شرط تاهل برداشته شده است.
حذف شرط استعلام فرم «ج» همسر متقاضی
تغییر دیگر وام مسکن حذف شرط استعلام فرم «ج» همسر متقاضی است. اگر همسرِ متقاضیِ وام مسکن، قبلا تسهیلات خرید مسکن یا امکانات دولتی تهیه مسکن دریافت کرده باشد، مانعی برای دریافت این تسهیلات نیست در حالی که قبلا اینگونه نبود. البته اگر خودِ متقاضی قبلا از این امکانات استفاده یا وام خرید مسکن دریافت کرده باشد، دیگر مشمول این وام نخواهد شد. اگر همسر یا فرزندان صغیر متقاضی این وام از محل صندوق یکم، انواع تسهیلات بخش مسکن شبکه بانکی اعم از «خرید»، «احداث»، «انتقال سهم‌الشرکه» و یا «جعاله تعمیر واحد مسکونی» را دریافت کرده باشند نیز مانع از دریافت تسهیلات صندوق یکم نخواهند بود و تنها اگر خودِ متقاضی این وام‌ها را قبلا اخذ کرده باشد دیگر مشمول وام صندوق پس‌انداز مسکن یکم نیست.
افزایش عمر واحد مسکونی به 15 سال
دیگر شرایط تغییر کرده افزایش حداکثر عمر واحد مسکونی از 3 سال به 15 سال است. بنابراین امکان اعطای این وام از سوی شعب بانک مسکن به متقاضیانی است که واحد مسکونی یا پلاک ثبتی با عمر حداکثر ۱۵ سال از تاریخ صدور پروانه ساختمانی (جواز ساخت) آنها می‌گذرد، خریداری کنند. در ابلاغیه قبلی این تسهیلات، شرط سنی ساختمان حداکثر ۳ سال ذکر شده بود که در بخشنامه جدید بانک مسکن به ۱۵ سال افزایش یافته است.
شرایط دریافت وام آسان شده است
طغرلی مسئول روابط عمومی مدیریت شعب بانک مسکن کرمان در این ارتباط به «پیام ما» گفت: با تغییرات ایجاد شده شرایط دریافت وام آسان شده است. طغرلی افزود: آخرین تغییرات صندوق پس‌انداز مسکن یکم از سوی معاون برنامه‌ریزی اداره کل طرح و برنامه بانک مسکن با هدف تسهیل شرایط سابق دریافت تسهیلات خرید یا ساخت واحد مسکونی از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم بانک مسکن، هفته گذشته به کلیه شعب این بانک ابلاغ شد و از وقتی ابلاغ کردند، شرایط جدید اعمال می شود. وی با اشاره به اینکه شرط تاهل و شرط استعلام فرم «ج» همسر متقاضی حذف شده اند و عمر واحد مسکونی هم به 15 سال افزایش پیدا کرده تصریح کرد: همچنین شرط تاریخ پایان کار نیز در ابلاغیه جدید حذف شده است. در ابلاغیه سابق می‌بایست حداکثر ۷ سال از تاریخ صدور پایان کار گذشته باشد که در فرم جدید اعطایی به متقاضیان دریافت تسهیلات صندوق یکم، نیازی به ذکر تاریخ پایان کار نیست.
شش میلیون و 700 هزارتومان برای افتتاح حساب
طغرلی با اذعان به این نکته که پس از بررسی کارشناسان شرایط وام مسکن تسهیل شد اظهار داشت: متقاضیان دریافت وام یک سال پس از افتتاح حساب می توانند وام خود را که برای کرمانی ها 60 میلیون تومان است دریافت کنند. وی اضافه کرد: حداقل مبلغ برای افتتاح حساب شش میلیون و 700 هزارتومان است.
مسئول روابط عمومی مدیریت شعب بانک مسکن کرمان درباره دیگر شرایط وام مسکن گفت: کسانی که می خواهند در حداقل زمان یعنی یک ساله وام خود را دریافت کنند باید 30 میلیون تومان در حساب بگذارند و فرضا کسی بخواهد سه سال و نیم بعد وامش را بگیرد باید 10 میلیون تومان در حسابش داشته باشد. طغرلی اضافه کرد: مثلا اگر کسی خرداد ماه سال جاری افتتاح حساب کرده باشد، خرداد 95 وامش داده می شود. وی خاطرنشان کرد: نرخ این وام 14 درصد و مدت اقساط 12 ساله (144 ماه) می باشد.
ماهی 860 هزار تومان قسط وام مسکن
گفتنی ست بر اساس دستورالعمل جدید بانک مسکن به شعب،‌ مفاد این دستورالعمل برای ثبت‌نام‌کنندگان صندوق پس‌انداز مسکن یکم در تاریخ‌های پیش از ابلاغیه جدید نیز جاری می‌شود و متقاضیانی که قبل از ابلاغیه جدید برای وام مسکن درخواست داده اند، از شرایط جدید می توانند استفاده کنند. لازم به ذکر است با درنظر گرفتن سود 14 درصد و دوره زمانی 12 ساله، قسط پرداختی برای وام 60 میلیونی که در کرمان این وام داده می شود در هر ماه حدود 860 هزار تومان و برای وام 40 میلیونی نیز نزدیک به 580 هزار تومان خواهد بود.
خرداد ماه سال جاری هم مدیرکل بانک مسکن گفته بود: حداقل متوسط موجودی برای وام ۸۰ میلیونی ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در هر دوره ۶ ماهه، برای وام ۶۰ میلیونی ۱۰ میلیون تومان در هر دوره ۶ ماهه و برای وام ۴۰ میلیونی ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در هر دوره ۶ ماهه است. اردیبهشت ماه هم مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با بیان اینکه به ازای هر شش ماه ماندن پول در حساب صندوق پس‌انداز مسکن منابع یک برابر افزایش می‌یابد، توضیح داده بود که به عنوان مثال اگر متقاضی10 میلیون تومان در این حساب سپرده‌گذاری کند برای دو دوره شش ماهه 20 میلیون به وی تعلق می‌گیرد که در پایان سال منابع سرمایه گذاری شده در قالب وام 30 میلیون تومانی که 10 میلیون تومان آن همان سپرده گذاری اولیه است به شخص بازخواهد گشت. به گفته وی در طول دوره زمانی خوابیدن پول در حساب پس انداز مسکن هیچ سودی به آن تعلق نمی گیرد اما اگر متقاضی در این فاصله انصراف دهد مطابق با نرخ روز سود سپرده کوتاه مدت که اکنون 10 درصد است به وی سود پرداخت خواهد شد.
رکود بازار مسکن
گفتنی ست تغییرات جدید در ارائه تسهیلات 60 میلیون تومانی مسکن در حالی انجام می‌گیرد که فعالان بخش مسکن معتقدند که تا زمانی‌که بانک‌ها نرخ سود بالای ۲۲ درصد به سپرده‌های بانکی می‌دهند و نرخ سود تسهیلات مشارکت در ساخت بالا است، بازار مسکن رونق پیدا نمی‌کند. آنطور که مهر نوشته تولید کنندگان مصالح زیان زیادی را از بابت رکود صنعت ساختمان دیدندرو تولیدکنندگان مسکن با واحدهای خالی بدون مشتری روبرو شده‌اند که متقاضی برای خرید ندارند، بنابراین آمار صدور پروانه‌های ساختمانی به شدت کاهش یافته و به رقم بیش از ۷۰ درصد رسیده است به تبع آن فروشندگان و بنگاه‌های املاک ضرر کرده اند و کارشان از رونق افتاده است. .در این میان، متقاضیان بازار مسکن هم راضی نیستند، آنها معتقدند با وجود رکود و اندک کاهش قیمت‌ها در این مدت، بازهم نرخ مسکن راضی کننده نیست و از توان آنها خارج است بنابراین تولید مسکن تنها چاره راه آنها است و باید با افزایش تولید، قیمت‌ها در این بخش کاهش پیدا کند.

کرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.