مطالعه جدید سازمان ملل متحد نشان می‌دهد80 درصد جمعیت ایران در معرض خطر توفان‌های گردوغبار

چهارشنبه 10 شهریور 1400

سازمان ملل متحد در مطالعه تازه‌ای پیامدهای توفان‌های گردوغبار در آسیا و اقیانوسی را بررسی کرده و می‌گوید بیش از 500 میلیون نفر در هند و بیش از 80 درصد از کل جمعیت ترکمنستان، پاکستان، ازبکستان، تاجیکستان و ایران در معرض خطر متوسط و بالای کیفیت نامناسب هوا به دلیل توفان گردو‌غبار قرار دارند.
گزارش «ارزیابی خطر توفان های گردو‌غبار در آسیا و اقیانوسیه» به تازگی از سوی مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا (اپدیم) در نشست ویژه اپدیم در جریان هفتمین اجلاس کمیته کاهش خطر بلایای کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) توسط آرمیدا الیسجابانا، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد و دبیر اجرایی اسکاپ رونمایی شد.
الیسجابانا در سخنرانی افتتاحیه خود گفت: «توفان‌های گردو‌غبار به طور جدی چندین منطقه در جهان، از جمله در آسیا و اقیانوسیه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.» به گفته او این گزارش نشان می‌دهد که توفان‌های گردو‌غبار خطراتی برای جامعه و محیط زیست به همراه دارد و دستیابی به 11 هدف از اهداف هفتگانه توسعه پایدار را به طور مستقیم تهدید می‌کند. این گزارش همچنین نشان می‌دهد که اثرات تجمعی توفان‌های گردو‌غبار بر جامعه قابل ملاحظه است و بیشتر و پیچیده‌تر از سایر انواع خطرات طبیعی است.در چارچوب هشدارهای جهانی تغییرات اقلیمی که بر تغییر سیستم‌های آب‌وهوایی و افزایش پدیده گرمایش زمین و تشدید خطرات آب‌وهوایی تاکید دارد، گزارش جدید اپدیم خطر توفان‌های گردو‌غبار را به طور جداگانه برای تعدادی از بخش‌های مهم اجتماعی-اقتصادی، مانند کشاورزی، انرژی، محیط زیست، هوانوردی، سلامت انسان، ذوب شدن یخچال‌های طبیعی و شهرها ارزیابی می‌کند. این گزارش نشان می‌دهد که چگونه توفان‌های گردو‌غبار کیفیت هوا را بدتر کرده و مناطق وسیع زمین‌های کشاورزی را تخریب می‌کند. از سوی دیگر بر اساس این گزارش خدمات پروازهای تجاری نیز تحت تاثیر گردو‌غبار بوده و باعث اختلال در پروازها می‌شوند و بازدهی تولید انرژی خورشیدی را کاهش می‌دهد و ذوب یخچال های طبیعی را تسریع می‌کند.
لتیزیا روسانو، مدیر اپدیم در افتتاحیه این نشست ویژه گفت: «بسیج اقدامات منطقه ای هماهنگ برای کاهش خطر و تقویت تاب آوری در برابر تأثیرات منفی و فرامرزی توفان‌های گردو‌غبار بسیار حائز اهمیت است. شواهد ارائه شده در این ارزیابی کشورهای عضو را فرا می‌خواند تا اقدامات مشترکی اتخاد کنند که کسب درک عمیق‌تر از تأثیرات اجتماعی و اقتصادی توفان‌های گردو‌غبار، تاسیس سیستمی هماهنگ برای نظارت و هشدار اولیه با تمرکز بر تأثیر و تدبیر اقدامات هماهنگ برای کاهش خطرات در مناطق جغرافیایی که در معرض بیشترین خطرند را در برمی‌گیرد.»

خیزش گردوخاکسازمان ملل متحدکیفیت هواگردو خاکگردوغبار
مطالب مرتبط
سازمان هواشناسی ایران و خدمات هواشناسی دولتی ترکیه قصد‌نامه مشترک امضا کردندهمکاری منطقه‌ای برای پیش‌بینی گردوغبار
5 1 1
صدف سرداری رفسنجانیصدف سرداری رفسنجانی
ابراز نگرانی محیط زیست درباره بی‌آبی تالاب نظرآباد البرز«صالحیه» همین تابستان می‌خشکد
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز در گفت‌وگو با «پیام ما»: این تالاب در پاییز و زمستان و اوایل بهار از رودخانه کردان حقابه دریافت می‌کند اما از اواسط بهار و تابستان که فصل کشاورزی است حقابه تالاب به کشاورزی اختصاص داده می‌شود
فروغ فکریفروغ فکری
معاون رئیس‌جمهوری با تاکید بر ضرورت اصلاح سیاست‌های کلان کشور گفت: «متخصصان کشور بابت سکوت خود، برابر تاریخ باید پاسخگو باشند.»
پارسال مردم ریگان ۱۳، فهرج ۳۳ و بم ۱۵ روز هوای پاک داشتندزندگی توفان‌زده در شرق کرمان
طوفان زده
مرضیه قاضی‌زادهمرضیه قاضی‌زاده

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.