مطالعه جدید سازمان ملل متحد نشان می‌دهد80 درصد جمعیت ایران در معرض خطر توفان‌های گردوغبار

چهارشنبه 10 شهریور 1400

سازمان ملل متحد در مطالعه تازه‌ای پیامدهای توفان‌های گردوغبار در آسیا و اقیانوسی را بررسی کرده و می‌گوید بیش از 500 میلیون نفر در هند و بیش از 80 درصد از کل جمعیت ترکمنستان، پاکستان، ازبکستان، تاجیکستان و ایران در معرض خطر متوسط و بالای کیفیت نامناسب هوا به دلیل توفان گردو‌غبار قرار دارند.
گزارش «ارزیابی خطر توفان های گردو‌غبار در آسیا و اقیانوسیه» به تازگی از سوی مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا (اپدیم) در نشست ویژه اپدیم در جریان هفتمین اجلاس کمیته کاهش خطر بلایای کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) توسط آرمیدا الیسجابانا، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد و دبیر اجرایی اسکاپ رونمایی شد.
الیسجابانا در سخنرانی افتتاحیه خود گفت: «توفان‌های گردو‌غبار به طور جدی چندین منطقه در جهان، از جمله در آسیا و اقیانوسیه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.» به گفته او این گزارش نشان می‌دهد که توفان‌های گردو‌غبار خطراتی برای جامعه و محیط زیست به همراه دارد و دستیابی به 11 هدف از اهداف هفتگانه توسعه پایدار را به طور مستقیم تهدید می‌کند. این گزارش همچنین نشان می‌دهد که اثرات تجمعی توفان‌های گردو‌غبار بر جامعه قابل ملاحظه است و بیشتر و پیچیده‌تر از سایر انواع خطرات طبیعی است.در چارچوب هشدارهای جهانی تغییرات اقلیمی که بر تغییر سیستم‌های آب‌وهوایی و افزایش پدیده گرمایش زمین و تشدید خطرات آب‌وهوایی تاکید دارد، گزارش جدید اپدیم خطر توفان‌های گردو‌غبار را به طور جداگانه برای تعدادی از بخش‌های مهم اجتماعی-اقتصادی، مانند کشاورزی، انرژی، محیط زیست، هوانوردی، سلامت انسان، ذوب شدن یخچال‌های طبیعی و شهرها ارزیابی می‌کند. این گزارش نشان می‌دهد که چگونه توفان‌های گردو‌غبار کیفیت هوا را بدتر کرده و مناطق وسیع زمین‌های کشاورزی را تخریب می‌کند. از سوی دیگر بر اساس این گزارش خدمات پروازهای تجاری نیز تحت تاثیر گردو‌غبار بوده و باعث اختلال در پروازها می‌شوند و بازدهی تولید انرژی خورشیدی را کاهش می‌دهد و ذوب یخچال های طبیعی را تسریع می‌کند.
لتیزیا روسانو، مدیر اپدیم در افتتاحیه این نشست ویژه گفت: «بسیج اقدامات منطقه ای هماهنگ برای کاهش خطر و تقویت تاب آوری در برابر تأثیرات منفی و فرامرزی توفان‌های گردو‌غبار بسیار حائز اهمیت است. شواهد ارائه شده در این ارزیابی کشورهای عضو را فرا می‌خواند تا اقدامات مشترکی اتخاد کنند که کسب درک عمیق‌تر از تأثیرات اجتماعی و اقتصادی توفان‌های گردو‌غبار، تاسیس سیستمی هماهنگ برای نظارت و هشدار اولیه با تمرکز بر تأثیر و تدبیر اقدامات هماهنگ برای کاهش خطرات در مناطق جغرافیایی که در معرض بیشترین خطرند را در برمی‌گیرد.»

خیزش گردوخاکسازمان ملل متحدکیفیت هواگردو خاکگردوغبار
مطالب مرتبط
هشدار سازمان ملل به جهانهمه‌گیری بعدی «خشکسالی» است
نماینده ویژه سازمان ملل در کاهش خطرات بلایای طبیعی: خشکسالی در آستانه تبدیل شدن به بیماری همه‌گیر بعدی است و هیچ واکسنی برای درمان آن وجود ندارد
آلودگی هوای مشهد با همراهی کانون‌های خارجی و داخلی غبار، به ششمین روز رسیدخراسان ر ضوی در وضعیت اضطر ار غبار

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *