در زمینه واردات و تزریق واکسن موفق بوده‌ایم

شنبه 28 فروردین 1400

پس از عیان شدن اختلاف وزیر بهداشت و رئیس جمهوری بر سر شیوه مدیریت ستاد ملی مقابله با کرونا، رئیس‌جمهوری در اظهاراتی کلید حل مشکل کرونا را در واکسیناسیون دانست و به صراحت گفت: «نمی‌توانیم تا تابستان منتظر واکسن داخلی باشیم». حسن روحانی با تاکید بر لزوم واردات واکسن خارجی افزوده بود: «باید در بهار از واکسن‌های خارجی استفاده کنیم. هر شرکتی برای ورود واکسن مشکلی دارد، مستقیما به دفتر ریاست‌جمهوری اعلام کند». اما وزیر بهداشت بدون اشاره به سخنانش روحانی تلویحا پاسخ او را داده و گفته است در زمینه واردات و تزریق واکسن موفق بوده‌ایم.وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تاکنون ۵۰۰ هزار دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است، گفت: تا پایان هفته آینده این رقم به یک میلیون و ۳۰۰ هزار دوز می‌رسد.
به گزارش ایرنا، «سعید نمکی» روز جمعه در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا استان کرمانشاه که در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، مدعی شد: کار واردات واکسن مطمئن کرونا به کشور و همچنین تولیدات داخلی به خوبی در حال انجام است به گونه‌ای که امروز می‌توانیم ادعا کنیم جزو کشورهای موفق جهان بوده‌ایم.
وزیر بهداشت حتی پا را از این فراتر گذاشت و مدعی شد: «برخلاف برخی اظهارنظرهای مغرضانه که ایران را در زمینه واردات و تزریق واکسن کرونا از دنیا عقب می‌دانند، کشورمان وضعیت مناسبی دارد؛ به صورت جهانی اعلام شده کار تزریق این واکسن تا پایان سال ۲۰۲۲ برای مردم خواهد بود و من این اطمینان را می‌دهم که تا پایان امسال همه مردم و یا حداقل بخش اعظمی از شهروندان ایرانی به واکسن دسترسی پیدا کرده و حتی بسیاری از این افراد تا پایان عمر همین دولت آن را تزریق می‌کنند».
نمکی با بیان اینکه تاکنون ۵۰۰ هزار دوز واکسن کرونا در ایران تزریق شده است، اظهارکرد: این رقم در کشور ژاپن را ۶۴۲ هزار دوز، عمان ۱۹۳ هزار دوز، مصر ۱۶۵ هزار دوز، عراق ۱۴۳ هزار دوز، کره‌جنوبی ۶۱ هزار دوز و ویتنام ۵۸ هزار دوز بوده است که به جز ژاپن، ایران از بقیه کشورهای یاد شده و خیلی دیگر از کشورها وضعیت به مراتب مطلوبتری دارد.
وزیر بهداشت تصریح کرد: کار واردات واکسن کرونا به کشور با جدیت ادامه دارد و در یک ماه اخیر موفق به واردات ۴۲۰ هزار دوز از روسیه، ۲۰۰ هزار دوز از چین و ۱۲۶ هزار دوز از هند شدیم، ضمن اینکه در هفته دوم فروردین نیز حدود ۷۰۰ هزار دوز از کواکس (نهاد هماهنگ کننده واکسن در جهان) دریافت کردیم. او همچنین ابراز امیدواری کرد با واردات انجام شده تا پایان هفته آینده کار واکسیناسیون کادر درمان، بیماران و افراد دارای بیماری زمینه‌ای در کشور پایان یابد.
نمکی در ادامه اشاره‌ای به تولید واکسن داخلی داشت و گفت: کار ساخت واکسن داخلی به خوبی پیش می‌رود و کارها طبق روال در حال انجام بوده و می‌توان گفت روی غلطک افتاده است. وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه واکس ایرانی کرونا در شرایط درخشانی قرار دارد و متخصصان امر به سختی و با جدیت در حال تولید آن هستند، یادآور شد: شرایط به گونه‌ای است که در آینده کشورهایی می‌توانند واکسن بزنند که تولیدات داخلی داشته باشند.
او با اشاره به ورود بخش خصوصی برای تولید واکسن کرونا، تصریح کرد: تعهدات لازم از آن‌ها گرفته شده و به آنها اعلام کرده‌ایم که واکسن‌هایی باید تولید کنند که خودشان و اعضای خانواده‌شان هم باید از همان نوع تزریق کنند چرا که بحث سلامت و جان مردم در میان است و ما روی این موضوع با هیچکس تعارف نداریم.
نمکی همچنین با دادن این اطمینان به مردم که نظارت کافی و کاملی بر روند تولیدات داخلی و نمونه‌های وارداتی وجود دارد، گفت: مردم با اطمینان این واکسن‌ها را تزریق کنند چرا که سلامت آنها تضمین شده است.
نمکی در پایان این بخش از سخنان خود در خصوص واکسن کرونا گفت: اقدامات خوبی در این زمینه از ماه‌ها قبل انجام شده اما سعی کردیم در آرامش نیاز کشور را تامین کنیم چرا که علاقه‌ای به فریاد زدن اقدامات صورت گرفته نداشته و این کار را وظیفه خود می‌دانیم.
موج چهارم قدرت انتقال و کشندگی بالایی دارد
وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به همه‌گیری پیک چهارم کرونا، آن را بزرگترین و سهمگین‌ترین موج این بیماری به لحاظ قدرت انتقال و کشندگی از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون عنوان کرد و گفت: ویروس کرونا ابعاد ناشناخته زیادی دارد و این‌گونه نیست که با مقداری فروکش و یا ساخت واکسن فکر کنیم کار آن تمام شده است. نمکی با بیان اینکه به رغم همه تلاش‌ها متاسفانه وارد پیک چهارم کرونا شدیم، گفت: قصد واکاوی علت این موضوع را ندارم چرا که ممکن است دست مایه‌ای برای دشمنان و ایجاد ناامیدی در جامعه شود، از طرف دیگر بیان آن هم کمکی به وضع فعلی کشور نمی‌کند و حتی ممکن است در شرایطی که بیش از هر زمان دیگری به همدلی و وحدت نیاز داریم باعث تفرقه و انشقاق شود. او بیان کرد: در این شرایط بیان برخی صحبت‌ها به صلاح نیست و نمی‌خواهم به دغدغه‌ها و نگرانی‌های رهبر معظم انقلاب افزوده شود، آنچه که الان اهمیت دارد این است که همه دست به دست یکدیگر داده تا از این پیک هم که سنگین‌تر از موج‌های گذشته است به سلامت و با حداقل تلفات عبور کنیم.
ورود دلال به واردات واکسن، ممنوع
وزیر بهداشت همچنین با اعلام اینکه افراد غیرمتخصص بخش خصوصی به واردات واکسن کرونا ورود کرده‌اند، گفت: قلم پای کسی که واکسن قلابی وارد و با سلامت مردم بازی کند را می‌شکنیم. نمکی با بیان اینکه قراردادهای خرید واکسن در دنیا «حسین قلی‌خانی» است، افزود: از داوطلبان حرفه‌ای و خوش سابقه بخش خصوصی برای ورود واکسن به کشور استقبال می‌کنیم، اما به دلالان این اجازه را نمی‌دهیم. او همچنین با اشاره به اجازه صادر شده برای ورود بخش خصوصی برای تولید واکسن کرونا از آذر ماه سال قبل گفت: این افراد طبق تعهداتی که داده‌اند به ساخت واکسن مشغول شده‌اند اما در این میان هرگز به دلالان اجازه ورود نداده و با کمک رئیس سازمان غذا و دارو که جزو سالم ترین افراد است، بساط آنها را جمع کرده‌ام.
دکتر نمکی به همه گیری پیک چهارم کرونا در کشور اشاره کرد و افزود: شرایط فعلی جامعه اصلا مساعد نیست و پیش‌بینی می‌شود هفته آینده شرایط سخت‌تر است. دکتر نمکی همچنین خواستار کنترل بیش از پیش مرزها شد و افزود: ورود حتی یک بیمار از خارج کشور نیز می‌تواند با توجه به قدرت سرایت ویروس جهش یافته برای ما بسیار خطرآفرین بوده و شرایط را از این هم بدتر کند.

پیک چهارم کروناسعید نمکیکروناواکسنوزیر بهداشت
مطالب مرتبط
روحانی در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا:مردم سفرهای تابستانی را به تاخیر بیندازند
صدور رای نهایی تخریب خانه پدری مشکاتیانمالک تبرئه و میراث فرهنگی «ارشاد» شد
سوگل دانائیسوگل دانائی
گزارش «آکسفام» و «شرکت سوئیس ره» نشان می‌دهدبحران آب‌وهوایی پرهزینه‌تر از کرونا
بحران آب‌وهوایی دو برابر کرونا به اقتصاد کشورهای گروه ۷ آسیب می‌زند
مجتبی پارسامجتبی پارسا
رئیس جمهور پس از دریافت دز اول واکسن کرونا:واکسیناسیون ضرورتی اجتناب‌ناپذیر و از اولویت‌های دولت است

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *