خطیب‌زاده در مورد جلسه کمیسیون مشترک برجام در وین اعلام کرد:اگر بتوانیم به توافقی برسیم مسیر باز می‌شودسعید خطیب‌زاده دیروز در اولین نشست خبری خود در سال ۱۴۰۰ در پاسخ به سوالی در ارتباط با نشست کمیسیون مشترک برجام در وین گفت: آنچه که سه‌شنبه در وین برگزار می‌شود با کمیسیون‌های مشترک قبلی فرقی ندارد

به گزارش ایسنا، سعید خطیب‌زاده دیروز در اولین نشست خبری خود در سال ۱۴۰۰ در پاسخ به سوالی در ارتباط با نشست کمیسیون مشترک برجام در وین گفت: آنچه که سه‌شنبه در وین برگزار می‌شود با کمیسیون‌های مشترک قبلی فرقی ندارد. روز جمعه نشست فصلی کمیسیون مشترک برجام به صورت مجازی برگزار شد و روز سه شنبه ادامه این نشست به صورت حضوری در وین برگزار می‌شود. او همچنین در مورد دستور کار نشست کمیسیون برجام گفت: دستور کار این جلسه رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران یا چگونگی اجرای تعهدات برجامی از سوی طرف مقابل است.
خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی در مورد انتشار برخی از اخبار در ارتباط با آزاد شدن برخی از منابع مالی ایران در آستانه برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام گفت: اساسا چنین چیزهایی که این طرف و آن طرف مطرح می‌شود در راستای انحراف از دستور کار این کمیسیون در روز سه شنبه است. همانطور که پیش از این گفته‌ام ما با کسی گفت‌وگو نکرده‌ایم و اقدامات جزئی را نیز نمی‌پذیریم. نشست فردا یک نشست فنی و حقوقی بین ایران و گروه ۱+۴ است و دستور جامع آن رفع جامع تحریم‌های آمریکا است و اگر بتوانیم به توافقی برسیم و کشورهای عضو بتوانند تعهد آمریکا را تضمین کنند مسیر باز می‌شود. او ادامه داد: اینکه آمریکا و ۱+۴ چگونه به نتیجه می‌رسند موضوع ما نیست.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین با بیان اینکه گروه ۱+۴ از ما خواسته چگونگی توقف اقدامات جبرانی‌مان را اعلام کنیم گفت: یک هیات فنی و حقوقی در این مذاکرات همراه آقای عراقچی حضور دارند تا در مورد مسائل فنی در این نشست رایزنی و گفت‌وگو شود. خطیب‌زاده همچنین با ارائه توضیحاتی در ارتباط با سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین و رایزنی‌های چند ساله‌ای که در این زمینه بین دو کشور صورت گرفته بود گفت: این سند حاوی هیچ قرارداد، هیچ رقم، هیچ حق انحصاری برای طرفین و هیچ تعهد مشخص برای دو طرف نیست. او همچنین با اشاره به برخی از شایعات در مورد این سند از جمله حضور نیروهای نظامی خارجی در ایران گفت: از اساس این مباحث اشتباه و غلط است چرا که چنین موضوعی مخالف قانون اساسی است و تعهدات ملی‌مان در برابر مردم است.

برجامنشست کمیسیون مشترکوزارت خارجه
مطالب مرتبط
اگر همکاری و حسن نیت باشد در زمان نه چندان طولانی می‌توان به جواب رسید
پیام خبر
۱۹۹۲
آمریکابرجام
وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با شبکه سی.ان.ان، بار دیگر مواضع ثابت جمهوری اسلامی ایران در قبال برجام، بحث مذاکره درباره توان موشکی و گفت‌وگو با همسایگان ایران در حاشیه خلیج‌فارس را متذکر شد.
وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر این‌که طرف‌های اروپایی برای حفظ برجام کاری نکرده‌اند، خاطر نشان کرد: این به خاطر ایران است که برجام زنده است، نه سه کشور اروپایی.
پیام خبر
۱۹۲۸
برجاممحمد جواد ظریف
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای با شبکه پرس تی.وی گفته است: «آمریکا نمی‌تواند به برجام بپیوندد مگر این‌که تحریم‌ها را لغو کند؛ تمامی تحریم‌ها باید لغو شوند.»

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *