خطیب‌زاده در مورد جلسه کمیسیون مشترک برجام در وین اعلام کرد:اگر بتوانیم به توافقی برسیم مسیر باز می‌شودسعید خطیب‌زاده دیروز در اولین نشست خبری خود در سال ۱۴۰۰ در پاسخ به سوالی در ارتباط با نشست کمیسیون مشترک برجام در وین گفت: آنچه که سه‌شنبه در وین برگزار می‌شود با کمیسیون‌های مشترک قبلی فرقی ندارد

سه‌شنبه 17 فروردین 1400

به گزارش ایسنا، سعید خطیب‌زاده دیروز در اولین نشست خبری خود در سال ۱۴۰۰ در پاسخ به سوالی در ارتباط با نشست کمیسیون مشترک برجام در وین گفت: آنچه که سه‌شنبه در وین برگزار می‌شود با کمیسیون‌های مشترک قبلی فرقی ندارد. روز جمعه نشست فصلی کمیسیون مشترک برجام به صورت مجازی برگزار شد و روز سه شنبه ادامه این نشست به صورت حضوری در وین برگزار می‌شود. او همچنین در مورد دستور کار نشست کمیسیون برجام گفت: دستور کار این جلسه رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران یا چگونگی اجرای تعهدات برجامی از سوی طرف مقابل است.
خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی در مورد انتشار برخی از اخبار در ارتباط با آزاد شدن برخی از منابع مالی ایران در آستانه برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام گفت: اساسا چنین چیزهایی که این طرف و آن طرف مطرح می‌شود در راستای انحراف از دستور کار این کمیسیون در روز سه شنبه است. همانطور که پیش از این گفته‌ام ما با کسی گفت‌وگو نکرده‌ایم و اقدامات جزئی را نیز نمی‌پذیریم. نشست فردا یک نشست فنی و حقوقی بین ایران و گروه ۱+۴ است و دستور جامع آن رفع جامع تحریم‌های آمریکا است و اگر بتوانیم به توافقی برسیم و کشورهای عضو بتوانند تعهد آمریکا را تضمین کنند مسیر باز می‌شود. او ادامه داد: اینکه آمریکا و ۱+۴ چگونه به نتیجه می‌رسند موضوع ما نیست.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین با بیان اینکه گروه ۱+۴ از ما خواسته چگونگی توقف اقدامات جبرانی‌مان را اعلام کنیم گفت: یک هیات فنی و حقوقی در این مذاکرات همراه آقای عراقچی حضور دارند تا در مورد مسائل فنی در این نشست رایزنی و گفت‌وگو شود. خطیب‌زاده همچنین با ارائه توضیحاتی در ارتباط با سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین و رایزنی‌های چند ساله‌ای که در این زمینه بین دو کشور صورت گرفته بود گفت: این سند حاوی هیچ قرارداد، هیچ رقم، هیچ حق انحصاری برای طرفین و هیچ تعهد مشخص برای دو طرف نیست. او همچنین با اشاره به برخی از شایعات در مورد این سند از جمله حضور نیروهای نظامی خارجی در ایران گفت: از اساس این مباحث اشتباه و غلط است چرا که چنین موضوعی مخالف قانون اساسی است و تعهدات ملی‌مان در برابر مردم است.

برجامنشست کمیسیون مشترکوزارت خارجه
مطالب مرتبط
اول
1922
اگر تحریم‌ها برداشته شد بازگشت آمریکا به برجام معنا می‌دهد تصمیم مجلس و اقدام دولت برای کاهش بخش دیگری از تعهدات برجام کاملاً درست و عقلانی است
پیام خبر
2060
فرصت دستیابی به توافق  را از دولت دوازدهم گرفتند
آمریکا برای انجام تعهداتش نیاز به گفت‌وگو ندارد

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.