وزیر امور خارجه:زمانی وارد مذاکره می‌شویم که تحریم‌ها لغو شودمحمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای با شبکه پرس تی.وی گفته است: «آمریکا نمی‌تواند به برجام بپیوندد مگر این‌که تحریم‌ها را لغو کند؛ تمامی تحریم‌ها باید لغو شوند.»

یکشنبه 03 اسفند 1399

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای با شبکه پرس تی.وی گفته است: «آمریکا نمی‌تواند به برجام بپیوندد مگر این‌که تحریم‌ها را لغو کند؛ تمامی تحریم‌ها باید لغو شوند.» به گزارش ایسنا، ظریف گفته است که تمام اقدامات ایران، در راستای برجام است: «ما قوانین کشور را که پارلمان به آن مشروعیت بخشیده، اجرا می‌کنیم.»
ظریف در ادامه گفت: رئیس‌جمهور بایدن با سیاست‌های دونالد ترامپ مخالفت می‌کند اما در حقیقت همان سیاست را دنبال می‌کند. وزیر امور خارجه ایران با اشاره به رویکرد دولت آمریکا درقبال برجام گفت: «تفکر سلطه‌جویانه آن‌ها مبنی بر این است که آنچه مال من است برای من است و آنچه برای توست، قابل مذاکره است. آن‌ها با کلمات بازی می‌کنند تا متن برجام را تغییر دهند.» او با بیان این‌که اصطلاح مکانیسم ماشه ساخته آمریکاست، گفت: «چنین چیزی در برجام وجود ندارد. آمریکایی‌ها برای کنترل افکار عمومی این اصطلاح را ایجاد کردند.»
وزیر امور خارجه ایران همچنین گفت که پس گرفتن درخواست فعال شدن مکانیسم ماشه از شورای امنیت، امتیاز به ایران نیست: «آن‌ها حقیقت را پذیرفته‌اند که نمی‌توانند از این طریق به جایی برسند.» ظریف همچنین با انتقاد از اروپایی‌ها و عدم اجرای تعهداتشان، گفت: «ممکن است دولت‌هایشان درباره پایبندی به توافق حرف بزنند اما شرکت‌هایشان به حرف واشنگتن گوش می‌کنند. اروپایی‌ها برای تصمیم‌گیری نیازمند تایید واشنگتن هستند. آن‌ها باید از آمریکا بخواهند که به جایگاه‌شان احترام بگذارد و اجازه دهد که به الزامات خود عمل کنند.»
او با بیان این که آمریکا پس از بازگشت به برجام باید خسارات ما را جبران کند، تاکید کرد: و باید متعهد شود که دیگر چنین رفتاری را تکرار نکند. ظریف گفت: «ما درخواست‌های زیادی داریم و خواهان اقدام عملی از سوی آمریکا هستیم، نه حرف. اما اکنون مشکل این است که بایدن در حال دنبال کردن سیاست‌های ترامپ است، نه اوباما.» وزیر امور خارجه ایران گفت: «ما تنها زمانی وارد مذاکره می‌شویم که تحریم ها لغو شود و رفتار آمریکا تغییر کند. به دلیل سیاست‌های آمریکاست که دارایی‌های ما در کره جنوبی و ژاپن بلوکه شده‌اند. این رویکرد باید تغییر کند.» ظریف همچنین گفت: «اگر آمریکا خواهان تعامل اقتصادی با ما نیست اما باید به بقیه اجازه تجارت با ایران را بدهد.»
وزیر امور خارجه ایران در بخش دیگری از صحبت‌هایش در پاسخ به سوالی درباره احتمال خروج ایران از برجام، گفت که ایران نیازی به این کار ندارد: «آمریکا باید بداند که ما نیازی به خروج از برجام نداریم و می‌توانیم از حقوق خود در توافق بهره ببریم. ما توافق نکردیم که آن را کنار بگذاریم؛ ما مذاکره کردیم که به تعهداتمان عمل کنیم. ما طبق مفاد برجام حق داریم که از اجرای تعهدات‌مان عقب بنشینیم.» ظریف یادآور شد: «آمریکا در بازی خود و تلاش برای اعمال فشار بر ایران یک اشتباه بزرگ کرد؛ اکنون وابستگی ما به نفت به مراتب کمتر شده است. آمریکا در نهایت، دیر یا زود خواهد فهمید سیاست‌هایش غیر قانونی است و باید این سیاست های خود را تغییر دهد چراکه نتیجه ای نداشته است.» از سوی دیگر، نشریه بریتانیایی ساندی تایمز در گزارشی ادعا کرده که رئیس‌جمهور آمریکا در حال بررسی لغو تحریم‌های وضع شده علیه ایران است. این نشریه، در گزارشی به نقل از یک مقام امنیتی آمریکایی مدعی شد که جو بایدن، رئیس‌جمهور جدید آمریکا به دنبال آن است که تحریم‌های وضع شده علیه ایران را با هدف حفظ توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ کاهش دهد و این توافق را به مسیر خود بازگرداند. در این گزارش همچنین آمده است که نشانه‌هایی از رفع این تحریم‌ها وجود دارد، هرچند که دولت بایدن اصرار دارد ابتدا باید یک نشست در چارچوب ۱+۵ با حضور ایران برگزار شود.

برجامرئیس جمهور آمریکاظریفوزیر امور خارجه ایران
مطالب مرتبط
سخنگوی وزارت امور خارجه نزدیکی ایران و شش قدرت جهانی برای بازگشت به برجام را تلویحا تایید کرددر وین بن‌بست نداریم
۲ 3
پیام خبر
برجامبن بست
سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد:تمام اقدامات ایران به سادگی برگشت‌پذیر است
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری گفت: اگر آمریکا عمل به تعهدات و اصلاح مسیر غلط گذشته را در پیش بگیرد، ایران هم پاسخ مناسبی می‌دهد و طرف‌های برجام تا روز سوم اسفند فرصت دارند که به تعهداتشان عمل کنند.
پیام خبر
آمریکابرجام
اظهار نظر سخنگوی وزارت خارجه درباره انتشار فایل صوتی مصاحبه ظریفنباید عجولانه قضاوت کرد
پیام خبر
آمریکاپوتین
همزمان با افزایش احتمال احیای برجام، مخالفان توافق در تهران و واشنگتن دست به کار شده‌‍اندمخالفان برجام مشغول کارند
2 3
پیام خبر
برجام

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.