وزیر امور خارجه:زمانی وارد مذاکره می‌شویم که تحریم‌ها لغو شودمحمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای با شبکه پرس تی.وی گفته است: «آمریکا نمی‌تواند به برجام بپیوندد مگر این‌که تحریم‌ها را لغو کند؛ تمامی تحریم‌ها باید لغو شوند.»

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای با شبکه پرس تی.وی گفته است: «آمریکا نمی‌تواند به برجام بپیوندد مگر این‌که تحریم‌ها را لغو کند؛ تمامی تحریم‌ها باید لغو شوند.» به گزارش ایسنا، ظریف گفته است که تمام اقدامات ایران، در راستای برجام است: «ما قوانین کشور را که پارلمان به آن مشروعیت بخشیده، اجرا می‌کنیم.»
ظریف در ادامه گفت: رئیس‌جمهور بایدن با سیاست‌های دونالد ترامپ مخالفت می‌کند اما در حقیقت همان سیاست را دنبال می‌کند. وزیر امور خارجه ایران با اشاره به رویکرد دولت آمریکا درقبال برجام گفت: «تفکر سلطه‌جویانه آن‌ها مبنی بر این است که آنچه مال من است برای من است و آنچه برای توست، قابل مذاکره است. آن‌ها با کلمات بازی می‌کنند تا متن برجام را تغییر دهند.» او با بیان این‌که اصطلاح مکانیسم ماشه ساخته آمریکاست، گفت: «چنین چیزی در برجام وجود ندارد. آمریکایی‌ها برای کنترل افکار عمومی این اصطلاح را ایجاد کردند.»
وزیر امور خارجه ایران همچنین گفت که پس گرفتن درخواست فعال شدن مکانیسم ماشه از شورای امنیت، امتیاز به ایران نیست: «آن‌ها حقیقت را پذیرفته‌اند که نمی‌توانند از این طریق به جایی برسند.» ظریف همچنین با انتقاد از اروپایی‌ها و عدم اجرای تعهداتشان، گفت: «ممکن است دولت‌هایشان درباره پایبندی به توافق حرف بزنند اما شرکت‌هایشان به حرف واشنگتن گوش می‌کنند. اروپایی‌ها برای تصمیم‌گیری نیازمند تایید واشنگتن هستند. آن‌ها باید از آمریکا بخواهند که به جایگاه‌شان احترام بگذارد و اجازه دهد که به الزامات خود عمل کنند.»
او با بیان این که آمریکا پس از بازگشت به برجام باید خسارات ما را جبران کند، تاکید کرد: و باید متعهد شود که دیگر چنین رفتاری را تکرار نکند. ظریف گفت: «ما درخواست‌های زیادی داریم و خواهان اقدام عملی از سوی آمریکا هستیم، نه حرف. اما اکنون مشکل این است که بایدن در حال دنبال کردن سیاست‌های ترامپ است، نه اوباما.» وزیر امور خارجه ایران گفت: «ما تنها زمانی وارد مذاکره می‌شویم که تحریم ها لغو شود و رفتار آمریکا تغییر کند. به دلیل سیاست‌های آمریکاست که دارایی‌های ما در کره جنوبی و ژاپن بلوکه شده‌اند. این رویکرد باید تغییر کند.» ظریف همچنین گفت: «اگر آمریکا خواهان تعامل اقتصادی با ما نیست اما باید به بقیه اجازه تجارت با ایران را بدهد.»
وزیر امور خارجه ایران در بخش دیگری از صحبت‌هایش در پاسخ به سوالی درباره احتمال خروج ایران از برجام، گفت که ایران نیازی به این کار ندارد: «آمریکا باید بداند که ما نیازی به خروج از برجام نداریم و می‌توانیم از حقوق خود در توافق بهره ببریم. ما توافق نکردیم که آن را کنار بگذاریم؛ ما مذاکره کردیم که به تعهداتمان عمل کنیم. ما طبق مفاد برجام حق داریم که از اجرای تعهدات‌مان عقب بنشینیم.» ظریف یادآور شد: «آمریکا در بازی خود و تلاش برای اعمال فشار بر ایران یک اشتباه بزرگ کرد؛ اکنون وابستگی ما به نفت به مراتب کمتر شده است. آمریکا در نهایت، دیر یا زود خواهد فهمید سیاست‌هایش غیر قانونی است و باید این سیاست های خود را تغییر دهد چراکه نتیجه ای نداشته است.» از سوی دیگر، نشریه بریتانیایی ساندی تایمز در گزارشی ادعا کرده که رئیس‌جمهور آمریکا در حال بررسی لغو تحریم‌های وضع شده علیه ایران است. این نشریه، در گزارشی به نقل از یک مقام امنیتی آمریکایی مدعی شد که جو بایدن، رئیس‌جمهور جدید آمریکا به دنبال آن است که تحریم‌های وضع شده علیه ایران را با هدف حفظ توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ کاهش دهد و این توافق را به مسیر خود بازگرداند. در این گزارش همچنین آمده است که نشانه‌هایی از رفع این تحریم‌ها وجود دارد، هرچند که دولت بایدن اصرار دارد ابتدا باید یک نشست در چارچوب ۱+۵ با حضور ایران برگزار شود.

برجامرئیس جمهور آمریکاظریفوزیر امور خارجه ایران
مطالب مرتبط
در دیدار با وزیر امور خارجه ایرلند مطرح شدتاکید ظریف بر ضرورت رفع تحریم‌های آمریکا
وزیر امور خارجه بر ضرورت رفع کامل و موثر تحریم‌های غیر قانونی آمریکا تاکید کرد و گفت: این اقدام منجر به بازگشت گام‌های جبرانی ایران خواهد شد.
روحانی در آخرین روز دولت دونالد ترامپ تاکید کرد؛شرایط سه سال گذشته تکرارنمی‌شود
کسانی که امروز وارد کاخ سفید می‌شوند در سیاست بوده‌اند و مسائل سیاسی را می‌فهمند
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای با «کریستین امان‌پور»، مجری شبکه سی.ان.ان گفته است: «لازم است دولت آمریکا به برجام برگردد و ایران آماده خواهد بود فوراً [این اقدام] را پاسخ دهد.
پیام خبر
۱۹۴۲
برجاموزیر خارجه ایران

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *