واکنش شهرداری قم به گزارش «پیام ما»بیماری در باغ پرندگان قم به طور کامل کنترل شدروز شنبه (25 بهمن ماه 1399) روزنامه «پیام‌ما» در گزارشی با عنوان «سه هزار پرنده باغ پرندگان قم را معدوم کردند»، به شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و عملیات دامپزشکی برای پاکسازی این مجموعه پرداخت.

1399/11/28

روز شنبه (25 بهمن ماه 1399) روزنامه «پیام‌ما» در گزارشی با عنوان «سه هزار پرنده باغ پرندگان قم را معدوم کردند»، به شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و عملیات دامپزشکی برای پاکسازی این مجموعه پرداخت. حالا شهرداری قم در واکنش، متن مصاحبه معاون خدمات شهری شهرداری قم را به عنوان جوابیه ارسال کرده است. در این مصاحبه با عنوان « کنترل کامل بیماری در باغ پرندگان قم/ کمتر از 20 درصد پرندگان در معرض خطر قرار گرفتند» آمده است:
معاون خدمات شهری شهرداری قم گفت: بیماری آنفولانزای در مجموعه باغ پرندگان قم کنترل شده و کمتر از 20 درصد پرندگان در معرض خطر قرار گرفتند.
سید امیر سامع با اشاره به انجام اقدامات لازم برای سلامتی و بهداشت کارکنان و پرندگان مجموعه باغ پرندگان قم اظهار داشت: از ابتدای افتتاح باغ پرندگان، مسئله سلامت پرندگان در بازدیدهای روزانه و جلسات هفتگی به دقت پایش و بررسی شده‌است.
او با اشاره به این‌که بیماری آنفولانزای پرندگان هر ساله تعدادی از پرندگان را در نقاط مختلفی از کشور درگیر می‌کند افزود: با توجه به حساسیت موضوع در باغ پرندگان قم، پایش مداوم پرندگان با همکاری اداره کل دامپزشکی استان قم و حضور نیروی متخصص مقیم در دستور کار بوده و هست.
معاون خدمات شهری شهرداری قم اضافه کرد: در چند روز اخیر چهار مورد نمونه مثبت آنفولانزای پرندگان در باغ پرندگان قم اعلام شد که بلافاصله با حضور کارشناسان و ناظران دامپزشکی و پیمانکار، اجرای شیوه نامه‌ها در دستور کار قرار گرفت و برای رفع خطر اقدام شد.
او گفت: به دلیل قرار گرفتن در فصل زمستان و این‌که شیوع بیماری کرونا امکان بازدید شهروندان را در دو ماه اخیر فراهم نکرده بود، تعداد پرندگان حاضر در مجموعه کمتر از ۲۰ درصد ظرفیت باغ پرندگان بود و سرمایه گذار، اکثر گونه‌های با ارزش و کمیاب محیط زیستی را از ابتدای زمستان در محلی خارج از محدوده باغ نگهداری ‌ کرده است.
سامع خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت حراست از سلامت شهروندان و حفظ و نگهداری از گونه‌های با ارزش در مجموعه باغ پرندگان، تمام توان مجموعه برای کنترل کامل بیماری به کار گرفته شده است.
او گفت: در حاضر کنترل کامل بیماری در مجموعه باغ پرندگان با اجرای موازین بهداشتی قرنطینه‌ای در شعاع‌های‌اپیدمیولوژیک مد نظر دامپزشکی صورت گرفته و پس از اخذ مجوز بازگشایی و همچنین بهبود شرایط آب و هوایی و مساعد شدن وضعیت شیوع بیماری کرونا در کشور و استان قم، شرایط برای بازدید عمومی فراهم می‌شود.
توضیح «پیام ما»:
فایل صوتی مصاحبه با رضا موسوی‌مشکینی، مدیر کل محیط زیست استان قم و همچنین محمدرضا عابدی، رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست استان قم که آمار مرگ و میر این مجموعه را بیش از سه هزار پرنده عنوان می‌کنند، نزد روزنامه «پیام ما» محفوظ است.

مطالب مرتبط
شیوع آنفلوآنزا در نزدیکی زیستگاه سنگین‌ترین پرنده قادر به پرواز جهان تایید شد
با مشاهده آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در بوکان، جان کمتر از چهل میش‌مرغ بازمانده در زیستگاه‌های این شهر به خطر افتاده است. در حالی که شمار پرندگان مهاجر تلف‌شده از «بوتولیسم» در میانکاله و خلیج گرگان رقم 17 هزار را رد کرده، شیوع بیماری دیگری در نزدیکی زیستگاه سنگین‌ترین پرنده قادر به پرواز جهان، این […]
مرگ پرندگان در تالاب سمی
مرضیه قاضی‌زادهمرضیه قاضی‌زاده سازمان دامپزشکی با تایید بوتولیسم می‌گوید فاجعه تلفات گسترده پارسال در حال تکرار است
این دومین سال است که بوتولیسم در تالاب میانکاله قربانی می‌گیرد. تاکنون بیش از 2 هزار لاشه پرنده مهاجر از این تالاب جمع‌آوری شده است و تلفات هر روز گسترده‌تر می‌شود. سال پیش شمار پرندگان مرده به 43 هزار بال رسید و احتمال تکرار این اتفاق نشان از احوال بد تالاب دارد. طرح مدیریت تالاب‌ها […]
مهتاب جودکیمهتاب جودکی با تایید آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در دومین باغ بزرگ کشور
همه پرنده‌های باغ پرندگان قم را معدوم کردند؛ همه طاووس‌ها، عقاب‌ها، پلیکان‌ها، طوطی‌ها و هر پرنده‌ای که از سه ماه پیش در قفس‌های باغ جا داده و در آبگیرهای مصنوعی رها کرده بودند. آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که در هفته‌های گذشته در تالاب میقان اراک پرندگان را می‌کشت و حالا میان لک‌لک‌های زریوار هم دیده […]
باغ پرندگان قم طرح توجیهی نداشت
بیانیه اداره محیط زیست قم درباره معدوم‌سازی پرنده‌ها به دلیل آنفولانزا
واکنش‌ها به معدوم‌سازی پرنده‌های باغ پرندگان قم هنوز ادامه دارد. یک روز بعد از انتشار گزارش «پیام ما» که از مرگ همه حیوانات این مجموعه به دلیل شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان می‌گفت و طبق گفته مسئولان محیط زیست استان از مرگ سه‌هزار پرنده از گونه‌های ارزشمند می‌گفت، آمار معدوم‌شده‌ها از سوی معاون خدمات شهری […]
دیگر مطالب شماره 1951
یادداشتآرام آرام در زمین فرو خواهیم رفتپدیده فرونشست سطح زمین ناشی از عوامل طبیعی و فعالیت‌های انسانی در نقاط مختلف دنیا و در طی سال‌های اخیر در کشور ایران به علت برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی، خشکسالی، مدیریت نادرست و عوامل دیگر پدیدار شده است.
حوضه آبریز دریاچه ارومیه رتبه اول تراکم چاه‌های غیرمجاز را در کشور دارددریاچه ارومیه در حصار 88 هزار حلقه چاهمسئول واحد فنی ستاد احیای دریاچه ارومیه: به خاطر تولید کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار محصولات کشاورزی، ۴ میلیارد و ۵۱ میلیون مترمکعب آب در آذربایجان غربی مصرف شده‌ است
با حذف الحاقات زندان سابق سمنان، کاروانسرای شاه‌عباسی در حال رونمایی استزندان 400 ساله، خالی از زندانیرئیس میراث‌فرهنگی شهرستان سمنان: این بنا تا قبل از سال ۶۳ در اختیار میراث‌فرهنگی بود و بعدها به صورت غیرقانونی به زندان تبدیل شد
قطع شماری از درختان جاده بوشهر، راهداری و منابع طبیعی را به اختلاف انداختهرس کهورهای برازجان به طمع چوب
سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد:تمام اقدامات ایران به سادگی برگشت‌پذیر استسعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری گفت: اگر آمریکا عمل به تعهدات و اصلاح مسیر غلط گذشته را در پیش بگیرد، ایران هم پاسخ مناسبی می‌دهد و طرف‌های برجام تا روز سوم اسفند فرصت دارند که به تعهداتشان عمل کنند.
با شروع به کار معدن مس «راوه» اعتراض‌های مردمی بار دیگر آغاز شدسنگینی معدن مس بر پیکر «پلنگ‌دره»مدیرکل محیط‌ زیست استان قم: انتظار می‌رود نهادی بالادستی به اعتراضات مردمی رسیدگی کند عضو کارگروه حقوقی شبکه ملی محیط زیست: در زمینه فعالیت معادن ضعف قانونی داریم و بیشتر حق را به معدن‌کار می‌دهند
محمد جواد ظریف:ژاپن تصمیم‌های غیرقانونی آمریکا را اعمال نکندوزیر خارجه ایران خواستار آزادی دارایی‌های بلوکه شده ایران در ژاپن شد. به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف، در گفت‌وگویی با کیودو نیوز با اشاره به اینکه ژاپن دوست خوب ایران است و با آمریکا نیز روابط خوبی دارد.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *