ظریف در مصاحبه با سی.ان.ان:از حوالی ۲۱ فوریه پروتکل الحاقی دیگر اجرا نمی‌شودوزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با شبکه سی.ان.ان، بار دیگر مواضع ثابت جمهوری اسلامی ایران در قبال برجام، بحث مذاکره درباره توان موشکی و گفت‌وگو با همسایگان ایران در حاشیه خلیج‌فارس را متذکر شد.

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با شبکه سی.ان.ان، بار دیگر مواضع ثابت جمهوری اسلامی ایران در قبال برجام، بحث مذاکره درباره توان موشکی و گفت‌وگو با همسایگان ایران در حاشیه خلیج‌فارس را متذکر شد.
به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف گفت: «اکنون مساله روشن است: این که آیا آن‌ها می‌خواهند از سیاست‌های شکست خورده رئیس‌جمهور ترامپ جدا شوند، یا اینکه می‌خواهند بر روی آن‌ها سیاست خود را بنا کنند، تصمیمی است که رئیس‌جمهور بایدن و مشاورانش باید اتخاذ کنند.
اگر آن‌ها بخواهند سیاستشان را بر شکست‌های ترامپ بنا کنند، نتیجه‌ای جز ناکامی برای آن‌ها نخواهد داشت.»
ظریف همچنین در مورد جبران خسارت از سوی آمریکا گفته که ایالات متحده باید تحریم‌ها را لغو کند، نه این‌که معافیت صادر کند: «ایالات متحده باید تحریم‌ها را رفع کند و جبران خسارت هرگز یک پیش شرط نبود. گفتیم که هنگامی که ایالات متحده به توافق بازگشت، درباره آن بحث می‌کنیم.»
وزیر امور خارجه ایران در مورد این گفته خود که «پنجره پیوستن مجدد ایران به توافق در حال بسته شدن است» توضیح داد: «ما یک الزام قانونی برای کاهش حضور بازرسان سازمان ملل متحد داریم. نه برای پایان بخشی کامل به حضور آنان، بلکه برای کاهش حضور بازرسان خارجی و بازرسان سازمان ملل متحد، حوالی ۲۱ فوریه. فکر می‌کنم اتفاقی که در این صورت خواهد افتاد این است که شاهد اجرای پروتکل الحاقی در ایران نخواهید بود. این بدان معنا نیست که پنجره کاملاً بسته شده است، زیرا اگر ایالات متحده و شرکای آن به توافق بازگردند و به انطباق کامل برگردند، ایران اقدامات خود را معکوس می‌کند و بازخواهد گشت. تمام اقداماتی که ما انجام می‌دهیم قابل برگشت بوده، اما بدیهی است که اگر ایالات متحده تصمیم بگیرد زودتر و نه با تأخیر به تعهدات خود عمل کند، بسیار ساده‌تر
خواهد بود.»

برجاموزیر امور خارجه ایران
مطالب مرتبط
ادای مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا:گام‌های هسته‌ای ایران نگران‌کننده است
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه در اظهاراتی در ابتدای نشست شورای اروپا گفت: «من از این فرصت برای صحبت در خصوص توافق هسته‌ای ایران استفاده می‌کنم. گام‌های هسته‌ای اخیر ایران بسیار نگران‌کننده است.
وزیر امورخارجه ایران پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام با بیان اینکه ایران مسیری منطقی برای پایبندی کامل به برجام ارائه می‌کند
پیام خبر
۱۹۸۱
برجامتحریم ها
اگر همکاری و حسن نیت باشد در زمان نه چندان طولانی می‌توان به جواب رسید
پیام خبر
۱۹۹۲
آمریکابرجام

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *