رئیس‌جمهوری خبر داد:همین هفته واکسیناسیون ایرانیان آغاز می‌شودسخنگوی وزارت بهداشت: هر دو هفته یک‌بار محموله واکسن وارد کشور می‌شود. حسن روحانی رئیس‌جمهور در ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا گفت: خوشحالیم در مجموع شرایط کشور ما به گونه‌ای است که می‌توانیم با کمک همدیگر جلوی موج چهارم پاندومی کرونا را بگیریم.

یکشنبه 19 بهمن 1399

رئیس‌جمهور با اشاره به این‌که ویروس کرونا دیگر سن و سال نمی‌شناسد، گفت: ما شاهد کاهش رعایت پروتکل‌ها تا ۷۵ درصد هستیم. حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا گفت: امروز پنجاه و ششمین جلسه ستاد ملی کرونا است و خوشحالیم در مجموع شرایط کشور ما به گونه‌ای است که می‌توانیم با کمک همدیگر جلوی موج چهارم پاندومی کرونا را بگیریم. او همچنین از آغاز واکسیناسیون در هفته جاری خبر داد.

حسن روحانی با تاکید بر این‌که این ویروس دیگر سن و سال نمی‌شناسد، گفت: اخیرا دو فوتبالیست یعنی آقایان انصاریان و میناوند نیز به سبب این ویروس فوت کردند. این هشداری است به همه مردم ما که مراقبت دقیق‌تر و بیشتر را در این زمینه داشته باشند. رئیس‌جمهور بیان داشت: ممکن است این ویروس یک هفته و ده روز قبل از این‌که ما بفهمیم وارد ایران شده باشد اما ما در انتهای بهمن وجود این ویروس در کشور را فهمیدیم. ما شاهد کاهش رعایت پروتکل‌ها تا ۷۵ درصد هستیم. فعلا این بیماری درمان قطعی ندارد. رئیس‌جمهور تاکید کرد: در ایران تمام داروهایی که در دنیا می‌گویند در درمان این بیماری تاثیر داشته است به دنبالش رفتیم و الان در بیمارستان‌ها موجود است.
روحانی افزود: یکی از راه‌های ایمن‌سازی واکسیناسیون است. این‌کار اگر طبق معمول می‌خواست انجام گیرد به این زودی‌ها به آن دست پیدا نمی‌کردیم اما به‌خاطر این‌که این بیماری تلفات بسیاری می‌گرفت سازمان جهانی بهداشت ناچار شدند یک مجوز اضطراری را صادر کند و واکسن‌های مختلف در دنیا ساخته شد شاید ۱۴۰ تا ۱۵۰ (گروه) در دنیا به سمت ساخت واکسن رفتند اما فقط ۶ یا ۷ واکسن در جهان مطرح شده است. واکسن برای کل دنیا به این زودی‌ها انجام نمی‌شود. رئیس‌جمهور اظهار داشت: در همین هفته واکسیناسیون در کشور شروع می‌شود. من از وزرای خارجه، بهداشت، بانک مرکزی و هواپیمایی و سفرا برای این موضوع تشکر می‌کنم. اول کادر درمان بتوانند در دو مرحله این واکسن را دریافت کنند یک اطمینانی ایجاد می‌شود. روحانی خاطر نشان کرد: ان‌شا‌الله قبل از عید واکسیناسیون در بین افراد مسن و کادر درمان صورت می‌گیرد. احتمال دارد واکسن مشترک رازی و برکت در بهار انجام شود. اثر واکسن‌ها صد در صد نیست و در دو مرحله باید انجام گیرد بنابراین تا یک‌سال آینده خودمان را آماده کنیم که همه پروتکل‌ها را رعایت کنیم. اعلام خبر واکسیناسیون باعث نشود پروتکل‌ها را رعایت نکنیم.
در همین حال سخنگوی وزارت بهداشت هم درباره واکسیناسیون گفت: در حال حاضر تعداد محدودی دوز واکسن کووید۱۹ وارد کشور شده و هر دو هفته یکبار محموله جدیدی از این واکسن وارد کشور می‌شود. به گزارش ایسنا، سیما‌سادات لاری درباره واردات واکسن کووید ۱۹، اظهار کرد: در حال حاضر تعداد محدودی دوز واکسن کووید ۱۹ وارد کشور شده و هر دو هفته یک‌بار محموله جدیدی از این واکسن وارد کشور می‌شود. سخنگوی وزارت کشور با اشاره به این‌که برای توزیع واکسن روسی کووید ۱۹ کمیته‌ای در معاونت بهداشتی وزارت بهداشت و درمان تشکیل شده است، گفت: اولویت تزریق واکسن در وهله اول کادر بهداشت و درمان و در گام بعدی افراد دارای بیماری زمینه‌ای است. لاری افزود: برای توزیع واکسن در استان‌ها الگو تعریف می‌شود، اما جزئیات توزیع واکسن روسی مشخص نیست و پس از تدوین پروتکل نحوه توزیع در سراسر کشور اعلام می‌شود. سخنگوی وزارت بهداشت و درمان با بیان این‌که در سبد خرید واکسن کووید ۱۹ چند گزینه وجود دارد، خاطرنشان کرد: درصدد هستیم تا قبل از رسیدن واکسن ایرانی به مرحله تولید همانند سایر کشورها از منابع مطمئن و مورد تایید واکسن تهیه کنیم. در همین حال بنا به اعلام معاون درمان ستاد کرونای استان تهران اولویت‌بندی برای تزریق واکسن کرونا اسپوتنیک v در این هفته ابلاغ می‌شود.
به گزارش ایلنا، نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونای استان تهران افزود: «باید توجه داشته باشیم، واکسنی که وارد کشور شده، قرار نیست الان همه‌ی اقشار را پوشش دهد و فعلا برای اقشار اولویت اول استفاده می‌شود، پس مردم همچنان زدن ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند. حتی این طور هم نیست که اگر همه‌ی افراد واکسن را تزریق کنند، فردای آن روز بدون رعایت پروتکل‌ها در خیابان و اماکن پرتردد حضور پیدا کنند، چون واکسن فقط به کنترل موج کمک می‌کند و باعث کاهش مرگ و میر می‌شو».
توکلی در پاسخ به سوالی درباره اولویت‌بندی تزریق واکسن در تهران، افزود: هنوز برای اولویت بندی تزریق واکسن چیزی ابلاغ نشده است، ولی معمولا اول کادر درمان که خدمت مستقیم ارائه می‌دهند، در نظر هستند و بعد به سراغ سالخوردگان و گروه‌های پرریسک مثل زنان باردار می‌روند، اما پروتکل‌های دقیق این موضوع در این هفته ابلاغ می‌شود. معاون درمان ستاد کرونای استان تهران ادامه داد: واکسن‌ها بخشی از داخل و بخشی از خارج تامین می‌شود، البته به جز آن مواردی که مقام معظم رهبری فرمودند، بقیه واکسن‌هایی که مورد تایید who باشد با تایید کادر نظارتی وزارت بهداشت و هماهنگی ارزی وارد کشور می‌شوند که همه‌ی این‌ها در سبد کووکس جای می‌گیرند. او در پاسخ به این سوال که بعد از تولید واکسن داخلی، استفاده از واکسن خارجی ادامه خواهد داشت، بیان کرد: ممکن است این اتفاق بیفتد و بستگی به این دارد که ببینیم روند به چه صورت جلو می‌رود.
او در مورد وضعیت آرایشگاه‌ها در ایام قبل از عید و خطر ابتلا، بیان کرد: اماکن باید این موضوع را کنترل کند، چون آرایشگاه‌ها زیر نظر اماکن فعالیت می‌کنند و خیلی حوزه‌ بهداشت اجازه ورود ندارد و قاعدتا آرایشگاه‌ها جز اماکن پرریسک محسوب می‌شود که در این ایام مردم خودشان باید نسبت به این مساله هوشیار باشند.
توکلی افزود: متاسفانه آرایشگاه‌هایی به خصوص زنانه وجود دارد که در جاهای غیر‌دسترس مثلا در زیر زمین‌ها فعالیت می‌کنند که این خود مشکل دیگری است، چون امکان کنترل و نظارت وجود ندارد و از مردم می‌خواهیم از حضور در این اماکن خودداری کنند. او ادامه داد: برای بررسی این شرایط از طرف وزارت بهداشت به اماکن دستورالعمل داده می‌شود، اما نظارتی از طرف دانشگاه علوم پزشکی بر آرایشگاه‌ها نداریم و اماکن همراه ضابطان بهداشتی در این اماکن حضور پیدا می‌کنند.

رئیس جمهور ایرانستاد ملی مبارزه با بیماری کروناواکسیناسیونویروس کرونا
مطالب مرتبط
روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:مردم را به نمونه آزمایشی خارجی‌ها تبدیل نمی‌کنیم
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کردخیزش دوباره کرونا در ۵ استان جنوبی
رییس جمهور در دیدار با مردم طبس:از دریای عمان به خراسان جنوبی آب می‌آوریم
«پیام ما» اظهارنظرهای متناقض مسئولان را درباره واکسیناسیون کرونا بررسی می‌کنداطلاع‌رسانی آشفته

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *