مجلس در یک روز، دو کارت زرد به وزیر امور خارجه دادظریف: ابزار ما مذاکره، مصاحبه و ائتلاف‌‌سازی استوزیر امور خارجه: من معتقد هستم ایالات متحده آمریکا از مردم ایران می‌ترسد

1399/11/01

مجلس شورای اسلامی ایران روز سه‌شنبه، ۳۰ دی‌ماه، در پی عدم رضایت دو نماینده، به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، دو کارت زرد داد. یکی در مورد مصاحبه ظریف با اشپیگل و دیگری با موضوع دیپلماسی اقتصادی در وزارت خارجه.

به گزارش ایسنا، محمد‌جواد ظریف در جلسه علنی صبح دیروز مجلس شورای اسلامی و در پاسخ به سوال محمدجواد کریمی قدوسی درباره‌ی مصاحبه او با مجله اشپیگل و این‌که چرا سه هفته بعد از شهادت سردار سلیمانی «کد مذاکره با آمریکا را داده»، اظهار کرد: «ابتدا این را بگویم، این‌که من نتوانستم برای پاسخگویی به این سوال خدمت دوستان نماینده در کمیسیون شرف‌یاب شوم اصلا جسارت به مجلس شورای اسلامی نبوده بلکه به دلیل مشغولیات بوده که گاهی امکان حضور به این دلیل فراهم نمی‌شود، البته کمیسیون بار دوم بود که برنامه‌ریزی می‌کرد ولی من نتوانستم خدمت برسم و دلیلش اجلاس سران آستانه بود.»
او ادامه داد: «سیاست خارجی در واقع وظیفه و هدفش جلوگیری از موفقیت سیاست‌های آمریکا، رقبا و دیگران است. ابزار سیاست خارجی هم ابزار مشخصی است. ابزار ما مذاکره، مصاحبه و ائتلاف‌‌سازی است و ابزار دیگری نداریم. خدا را شاکریم امروز که روز آخر ریاست جمهوری منحوس دونالد ترامپ است با پشتوانه مردم ایران توانستیم ترامپ را در سیاست خارجی شکست دهیم.»وزیر امور خارجه اضافه کرد: «تحلیلگران و وسایل ارتباط جمعی می‌گویند آمریکا در سیاست فشار حداکثری خود شکست خورده و دلیلش هم مقاومت مردم ایران بوده است. دیپلماسی هم با استفاده از ابزار خود بر این موضوع تاثیر گذاشته است.»
او ادامه داد: «من مصاحبه محکمی با مجله اشپیگل آلمان داشتم و چیزی نگفتم جز فرمایش رهبری که گفتند اگر آمریکا به ۱+۵ بازگردد ما مذاکره می‌کنیم و علتش که این را گفتم این بود که مانع شوم که آمریکایی‌ها ادعا کنند ایران به دنبال دیپلماسی نیست، ابزار من در حوزه دیپلماسی هم کاملا مشخص است و من وظیفه دارم از آن ابزار استفاده کنم امیدوارم که مورد قبول واقع شویم.»ظریف یادآور شد: «ما در واقع در خط مقام معظم رهبری حرکت می‌کنیم ایشان هفته گذشته در سخنرانی‌شان فرمودند که عجله‌ای به بازگشت آمریکا به برجام نداریم. از نظر ایشان نه برجام بوی گند می‌دهد و نه دفن شده است. مجلس هم قانونی که تصویب کرد برای اجرای برجام است نه دفن آن لااقل ریاست مجلس شورای اسلامی این طور به ما گفتند آقا هم گفتند ما عجله نداریم اگر آمریکا تعهدات خود را اجرا کند و تحریم‌ها را بردارد، می‌تواند برگردد و در ۱+۵ بنشیند. مبنای سیاست ما هم همین است و ریاست مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه بود.»
وزیر امور خارجه یادآور شد: «ملاقات بنده نه یک هفته قبل از شهادت سردار بزرگ سلیمانی بلکه یک سال و نیم قبل از آن و برای آزاد کردن مسعود سلیمانی دانشمند بزرگ کشورمان بود که یک سال در بدترین شرایط اسیر آمریکا بود. فردی که از طرف آمریکا می‌خواست مذاکره کند آقایی را همراه‌اش آورد که بعدا معلوم شد او ۱۰ سال در رژیم صهیونیستی بود. ما او را نمی‌شناختیم. او در جلسه یادداشت بر می‌داشت و بعد هم با من عکس گرفت.»
ظریف ادامه داد: «مسعود سلیمانی دانشمند ماست که در بند آمریکایی‌ها بود او در هواپیما هم به من گفت که چه اتفاقاتی در آمریکا برایش افتاده است. گناه من هم این بود که برای آزادی‌اش باید با کسانی گفت‌وگو می‌کردم که از آن‌ها هیچ خوشم نمی‌آید. اگر هم پشت میز مذاکره لبخند می‌زنم برای این‌که مقاومت مردم ایران در برابر زورگویی آن‌ها را نشان دهم.»وزیر امور خارجه همچنین اظهار کرد: «من جلوی [جان] کری نماز خواندم؛ آن هم وسط مذاکره و به او گفتم می‌خواهم به خودم یادآوری کنم که قَدَر قدرت خداست نه شما. من با صدام هم مذاکره کردم خیال می‌کنید از این‌که رو به روی صدام نشستم لذت بردم؟ کار من این بود؛ من ناگزیر بودم. این را به عنوان گناه من ثبت نکنید. ان‌شاءالله این‌ها کفاره گناهان‌مان خواهد بود.»
او بخشی از مصاحبه خود با مجله اشپیگل را برای نمایندگان خواند و گفت: «عین مصاحبه من با اشپیگل موجود است و این از محکم‌ترین مصاحبه‌هایم است؛ آقا هم بارها گفتند فلانی محکم حرف می‌زند. من معتقد هستم ایالات متحده آمریکا از مردم ایران می‌ترسد. مردم ایران مایه عزت و اقتدار ما هستند و آنچه ایالات متحده را شکست داده موشک‌های ما نیست – اگرچه آن هم مهم است – بلکه فرهنگ ایثار و شهادت این ملت است.»
پس از این سخنان، پاسخ وزیر امور خارجه به سوال کریمی قدوسی به رای نمایندگان گذاشته شد و نمایندگان با ۵۵ رای موافق، ۱۷۳ رای مخالف و ۱۸ رای ممتنع از مجموع ۲۵۹ نماینده حاضر در جلسه علنی، پاسخ‌های وزیر امور خارجه را قانع‌کننده ندانستند و به او کارت زرد دادند.

ما صرفا مسئول حل مشکل شده‌ایم

ظریف همچنین در جلسه علنی مجلس، در پاسخ به سوال فرهاد بشیری، نماینده مردم پاکدشت در خصوص این که چرا دیپلماسی اقتصادی در وزارت خارجه جدی گرفته نمی‌شود؟ گفت: «بحث دیپلماسی اقتصادی مساله پیچیده‌ای است که نیازمند همکاری همه ارکان کشور به ویژه دولت و مجلس است. بنده امروز برای توضیح به مجلس نیامده‌ام؛ بلکه برای درخواست کمک به مجلس آمده‌ام. ساختار وزارت خارجه از سال ۱۳۶۶ به ساختار منطقه‌ای تبدیل شد در ساختار منطقه‌ای معاونت اقتصادی وزارت خارجه که در کنار معاونت سیاسی قرار داشت کنار گذاشته شد. هدف این بود تا روابط با کشورها در یک معاونت متمرکز شود که این فلسفه درست بود اما واقعیت این است به خاطر حجم فشارهای سیاسی و امنیتی که بر روی وزارت خارجه وارد بود طبیعتا دستگاه دیپلماسی و معاونت منطقه‌ای به مسائل سیاسی و امنیتی گرایش پیدا کرد.»وزیر امور خارجه تصریح کرد: «در دوران بنده نیز بر اساس پیشنهاد مجلس و هم فکری که با کمیسیون اقتصادی مجلس شکل گرفت قرار شد تا معاونت اقتصادی مجددا احیا شود و ما بر همین اساس کل ساختار وزارت خارجه را به هم ریختیم تا از ساختار منطقه‌ای به ساختار موضوعی بازگشته و یک معاونت اقتصادی و یک معاونت سیاسی را ایجاد کرده تا اقتصاد نیز هم سطح مسائل سیاسی و امنیتی قرار گیرد.»
ظریف در ادامه بیان کرد: «ما نمی‌توانیم واقعیت ها را در کشور نادیده بگیریم چرا که بسیاری از فشارها بر کشور سیاسی امنیتی است. اقدامات ما در زمینه دیپلماسی اقتصادی ناموفق نبوده است اما آن قدری که ما انتظار داشتیم موفقیت آمیز نیز نبوده و نیازمند آسیب شناسی است.»
وزیر امور خارجه تاکید کرد: رئیس مجلس پیشنهاد دادند تا وزارت خارجه متولی کل روابط خارجی باشد که این امر هم مزایایی دارد هم معایبی. امروز وزارت خارجه مسئولیت روابط خارجی را ندارد. بلکه فقط مسئول سیاست خارجی است. نقش وزارت خارجه در روابط اقتصادی خارجی فقط نقش تشویق‌گر است. دستگاه‌ها چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی سیاست‌های خود را دنبال می‌کنند و هر گاه به مشکل برخوردند به سراغ وزارت خانه می‌آیند. ما صرفا مسئول حل مشکل شده‌ایم نه مسئول جهت‌دهی و هماهنگی در این حوزه.»
در نهایت پاسخ ظریف به سؤال فرهاد بشیری هم به رای گذاشته شد و نمایندگان با ۹۰ رأی موافق، ۱۳۸ رأی مخالف و ۱۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۵۹ نماینده حاضر در جلسه از پاسخ‌های وزیر قانع نشدند و دومین کارت زرد خود را به ظریف دادند.

مطالب مرتبط
در واکنش‌ به خاموشی‌های گسترده در کشور
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از جلسه فوق‌العاده کمیسیون به منظور بررسی علل خاموشی‌های گسترده اخیر و راهکارهای مدیریت بهینه خاموشی‌ها در روز چهارشنبه خبر داد. مصطفی نخعی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اقدامات کمیسیون انرژی در خصوص قطعی برق رخ داده در چند روز اخیر، بیان کرد: قطعی های مکرر و […]
انجمن صنفی سی‌ان‌جی کشور به شورای نگهبان نامه نوشت
هفته گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یکی از بندهای الحاقی لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مورد سوخت گاز مایع موافقت کردند. بر اساس این بند وزارتخانه‌های نفت و کشور موظفند امکان احداث جایگاه‌ها و زیرساخت استفاده قانونمند از سوخت گاز مایع LPG در ناوگان حمل‌و‌نقل با اولویت ناوگان عمومی و حمل بار را به کمک […]
به جز وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، سایر وزرا رای اعتماد گرفتند
  کابینه رئیس جمهور بدون «باغ گلی» از مجلس رای اعتماد گرفت. دیروز در آخرین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی، مجلس دوازدهم که اکثریت کرسی‌های آن را اصولگرایان همسو با دولت در اختیار دارند، به 18 وزیر پیشنهادی سید ابراهیم رئیسی رای اعتماد دادند. در این میان چنان که پیش بینی می‌شد حسین باغگلی 193 […]
رییس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت:
در یکصد و نودویکمین نشست ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، در خصوص هماهنگی دستگاه‌های اجرایی برای تنظیم بازار محصولات کشاورزی و موضوعات مرتبط با بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی، تبادل نظر شد. به گزارش ایسنا، رییس جمهوری دیروز در این جلسه تصویب لایحه بودجه را علامت و نشانه‌ای پر رنگ از عزم و […]
دیگر مطالب شماره 1930
نام خسرو سینایی، جمیله شیخی، بدیع‌الزمان فروزانفر بر خیابان‌های تهران قرار گرفتنام خسرو سینایی، روی میدانی در تهراناعضای شورای شهر تهران در دویست‌و‌شصت و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران پنجاه و هفتمین صورتجلسه کمیسیون نام‌گذاری معابر و اماکن عمومی شهر تهران را در دستور کار خود داشتند
در بندرعباس تصفیه خانه اصلاح نشد و فاضلاب هنوز به دریا می ریزدیک دریا فاضلابمحیط زیست: مواد آلی آبی که از تصفیه خانه خارج می‌شود و به دریا می ریزد ۳ برابر حد استاندارد است
یادداشتیادداشتی از مهدی شیرخانی کارشناس محیط زیستفاضلاب بندرعباس و تهدید تنوع زیستیموضوع فاضلاب بیش از دو دهه است که در هرمزگان و به ویژه در شهر بندرعباس روی میز تمام دولت‌ها بوده، همه مدیرانی که در حوزه محیط زیست و شهرداری و آب و فاضلاب روی کار آمده‌اند
روحانی:ظرف هفته‌های آینده اولین محموله واکسن می‌رسددیروز حسن روحانی در جلسه کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز تاکید کرد که دولت مصمم است ظرف هفته‌های آینده و با ورود اولین محموله واکسن خریداری شده، عملیات واکسیناسیون را در کشور مطابق جدول طراحی شده از جامعه هدف آغاز می‌کند.
با شکایت یک وکیل از رئیس سازمان محیط زیستصدور مجوز پرورش ماهی تیلاپیا متوقف شدشکایت یک وکیل دادگستری از معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور در دادسرای کارکنان دولت درباره صدور مجوز برای پرورش ماهی «تیلاپیا» پس از یک سال به توقف صدور مجوز آن انجامید.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در آیین رونمایی از برنامه جامع اقدام ملی کاهش آلودگی هوا:400 هزار کامیون فرسوده باید اسقاط شودرئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم: هزینه‌ راهکارهای کاهش منابع آلودگی هوا در بودجه ۱۴۰۰ لحاظ نشده است

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.