خبر

منتشر شده در صفحه حقوق و حوادث | شماره 673

درخواست پناهندگی کودتاگران ترکیه به یونان
ساعت24-وزارت امنیت داخلی یونان اعلام کرد بالگرد حامل هشت نفر از کودتاگران ترکیه در شمال یونان به زمین نشست.
این در حالی است که مقام‌های فرودگاهی ترکیه و مرزی این کشور بیش از این از تلاش‌های مظنونان برای فرار از کشور هشدار داده بودند. پلیس نظامی یونان اعلام کرد ۷ نظامی و یک غیرنظامی ترکیه که از کودتاچیان بودند در این بالگرد حضور داشتند. این بالگرد در شهر الکساندروپولیس یونان فرود آمد. گفته می شود این ۸ تن از یونان درخواست پناهندگی سیاسی کرده‌اند. پلیس یونان اعلام کرد که این ۸ تن به دلیل وزود غیرمجاز بازداشت شده‌اند. مولود چاووش اوغلو، وزیرخارجه ترکیه گفت که دولت خواهان استرداد افسران گریخته به یونان است. وی تاکید کرد: ما خواهان بازگرداندن فوری این ۸ خائنی که با بالگرد به یونان گریخته‌اند هستیم.

هیچ ایرانی در کودتای ترکیه آسیب ندیده است
ساعت24-سفیر ایران در ترکیه اعلام کرد هیچ شهروند ایرانی در کودتای ترکیه آسیب ندیده است.
مرزها از طرف ترکیه بسته است وتوصیه میشود مردم زمینی هم به ترکیه سفر نکنند
ابراهیم طاهریان سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه در گفت‌وگو با ایرنا گفت: شهروندان ایرانی آسیب ندیده‌اند؛ برخی شهروندان درفرودگاه‎ها وهتل‌ها هستند که با آرام شدن اوضاع و فعالیت فرودگاه‌ها به کشور خواهند گشت. وی ادامه داد: در بالاترین سطح بامقامات ترک درتماس هستیم. مرزها از طرف ترکیه بسته است و توصیه می‌شود مردم زمینی هم به ترکیه سفر نکنند.

از آمریکا می‌خواهیم گولن را تحویل دهد
«بینالی ایلدریم» نخست وزیر ترکیه طی کنفرانس خبری اعلام کرد که کودتای نظامی در این کشور با کمک مردم شکست خورد.
ایلدریم با بیان اینکه بامداد شنبه نقطه سیاهی در تاریخ ترکیه رقم خورد، از فرمانده ارتش که در این کودتا مقاومت نموده تشکر کرده و گفت این کودتا به دستور فرمانده ارتش نبوده است. وی ضمن تشکر از ایستادگی همه احزاب و گروه‌های مخالف دولت دربرابر این کودتا، تصریح کرد که مردم به زندگی عادی برگشته اند، اما هشدار داد که تبعات تلاش کودتای نافرجام هنوز ادامه دارد و از مردم خواست تا امشب هم با پرچم ترکیه در میدان‌ها بایستند. ایلدریم تاکید کرد آنهایی که از سلاح‌ها، تانک‌ها و بالگردهای دولت علیه آن استفاده کردند، به روشی که لایق آن باشند مجازت خواهند شد و همه شرکت کنندگان در این کودتا شناسایی شده‌اند. وی با بیان اینکه نیروهای امنیتی ترکیه، کشور و مردم را از یک فاجعه حفظ کردند، افزود: همه نظامیانی که در این کودتا دست داشتند خائن بوده و ضمن بازداشت، از لباس خود نیز خلع می‌شوند. نخست وزیر ترکیه با اعلام آمار جدیدی از تلفات و خسارات این کودتا گفت تا کنون 161 نفر کشته، 1440 نفر مجروح و 2839 کودتاچی نیز بازداشت شده‌اند. ایلدریم همچنین اضافه کرد: از واشنگتن می‌خواهیم گولن را تحویل دهد زیرا او رهبر یک گروه تروریستی است و عدم تحویل او یک اقدام متخاصمانه قلمداد می‌کنیم. وی تاکید کرد با اینکه اعدام در قانون اساسی ترکیه نیست اما دولت تغییرات قانونی را در این زمینه درنظر خواهد گرفت.

16

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :