با عدم تکمیل پروژه 18 ساله پیست دوچرخه سواری کرمان رکاب زدن در جاده های مرگبار

سه شنبه 07 اردیبهشت 1395

با عدم تکمیل پروژه 18 ساله پیست دوچرخه سواری کرمان
رکاب زدن
در جاده های مرگبار
حکایت عدم تکمیل پیست دوچرخه‌سواری کرمان در حالی پس از گذشت ۱۸ سال همچنان در خم و پیچ وعده‌ها گرفتار است که بروز حوادث متعدد برای ورزشکاران در جاده‌ها به نقطه نگران‌کننده رسیده است.
دوچرخه‌سواری ازجمله رشته‌های ورزشی مطرح در استان کرمان است بطوریکه در اکثر دوره‌های فعالیت تیم ملی چندین کرمانی در تیم ملی حضورداشته‌اند و تیم های فعال در استان نیز جزو سکونشینان لیگ ایران محسوب می‌شوند در چنین شرایطی و وجود استعدادهای متعدد دوچرخه‌سواری کرمان انتظار می‌رود زیرساخت‌های دوچرخه‌سواری در کرمان نیز هم‌سطح با این رشته ورزشی رشد کرده باشد.
امری که متأسفانه روی نداده است و هرگاه در خصوص پیست دوچرخه‌سواری کرمان سخن به میان می‌آید ورزشکاران کرمان یاد ۲۵ آبان ماه ۱۳۸۶ می‌افتند زمانی که تعدادی از دوچرخه‌سواران استان که در حال آماده شدن برای حضور در تیم ملی بودند دریکی از جاده‌های اطراف کرمان با یک خودروی پراید تصادف کردند و دو نفر از ملی پوشان این رشته به نام‌های جسیم ایران‌منش و محمدعلی تیرانداز در این حادثه به خط پایان زندگی رسیدند.
قفل پروژه پیست کرمان زنگ زده است
اما این پایان داستان حوادث برای دوچرخه‌سواران در استان کرمان نبود چند روز قبل هم یکی دیگر از دوچرخه‌سواران کرمانی در حال تمرین در جاده‌های اطراف کرمان با یک خودرو تصادف کرد و در بیمارستان بستری شد.
این در حالی است که پیست دوچرخه‌سواری کرمان که یکی از قدیم‌ترین پروژه‌های نیمه‌تمام استان کرمان محسوب می‌شود همچنان به دلیل عدم تأمین اعتبار نیمه‌تمام باقی‌مانده است و مسئولان هرسال وعده سال بعد را می‌دهند.
نکته اینجا است که بخش عمده این پیست اجرا شده و تنها روکش پیست باقی‌مانده و تأخیر در افتتاح این مجموعه بخش‌های تکمیل‌شده پیست را نیز در معرض تخریب قرار داده است.
فرشید فارسی نژاد دوچرخه‌سواری که در روزهای اخیر دچار سانحه شده است در این خصوص به خبرنگار مهر می‌گوید: برای آماده‌سازی حضور در مسابقات در حال تمرین دریکی از جاده‌های کرمان بودم که به دلیل بی‌دقتی راننده خودرو دچار حادثه شدم.
وی در خصوص دلیل تمرینش در جاده گفت: کرمان فاقد پیست دوچرخه‌سواری است و تنها پیست در دست احداث هم نیمه‌تمام رهاشده و اگر این پیست راه‌اندازی شده بود ده‌ها ورزشکار کرمانی برای تمرین کردن جان خود را در جاده‌ها به خطر نمی‌انداختند.
وی گفت: در این حادثه دچار جراحت‌های زیادی شدم بطوریکه سر و کتفم جراحی شد و برای مدت طولانی از تمرینات دور خواهم ماند.
فارسی نژادیان باوجود جراحت‌هایی که برداشته اما به گفته پزشکان می‌تواند در ماه‌های آینده بار دیگر در میدان‌ها ورزشی حضور یابد.
جاده کرمان – باغین پیست تمرین دو چرخه سواران ملی پوش
وی جاده کرمان – باغین را که یکی از شلوغ‌ترین جاده‌های کرمان است را تنها مکان تمرین برای دوچرخه‌سواران دانست و افزود: این پیست منتظر روکش است اما به دلیل هزینه‌ای که دارد سال‌هاست رهاشده و راه‌اندازی نمی‌شود.
مدیرکل تربیت‌بدنی استان کرمان نیز اظهار داشت: کارهای زیرساخت پیست بین‌المللی دوچرخه‌سواری کرمان انجام شده است و این مجموعه یکی از بزرگ‌ترین و مجهزترین ورزشگاه‌های موجود در کشور است.
محمود محمودی نیا افزود: پیست دوچرخه‌سواری آماده‌شده است و هزینه‌های قابل‌توجهی در این راستا اختصاص‌یافته است.
وی تصریح کرد: هم‌اکنون باید روکش پیست ساخته شود و برای این کار به دو تا سه میلیارد تومان بودجه نیاز است که امیدواریم این اعتبار در سال جاری اختصاص یابد و تا پایان امسال شاهد بهره‌برداری از پیست کرمان باشیم.
وی تأکید کرد در این زمینه پیگیری‌های مکرر در حال انجام است و در صورت اختصاص بودجه لازم این پروژه پس از سال‌ها به پایان می‌رسد و در اختیار ورزشکاران قرار خواهد گرفت.
گفته می‌شود تاکنون ۵ میلیارد تومان در این پروژه هزینه شده است و هرچند طبق آخرین قول مسئولان وزارت ورزش و جوانان قرار بود تا پایان سال ۹۳ تکمیل شود اما هم‌اکنون طبق قول مسئولان استانی اگر بودجه موردنیاز پروژه تأمین شود شاید پیست کرمان تا پایان سال جاری زیر چرخ دوچرخه‌سواران کرمانی قرار گیرد.
وزیر ورزش هم که در بهمن‌ماه سال گذشته از این پروژه بازدید کرده بود که از روند احداث این پروژه بعد از ۱۸ سال ابراز رضایت کرده بود ابراز رضایتی که با علامت سؤال در استان مواجه شد.
در همان سفر بود که قول بهره‌برداری از این پیست تا پایان سال گذشته نیز داده شد که درنهایت به ثمر نرسید.
درحالی‌که براثر مشکلات اقتصادی پیش رو بسیاری از طرح‌های عمرانی در کشور نیمه‌کاره رهاشده است اما گفته می‌شد که طرح‌های نیمه‌تمام بالای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی در دستور کار قرارگرفته است تا مردم هر چه زودتر از طرح‌های زیر بنایی که امکان تکمیل آنها با هزینه معقول وجود دارند بهره‌مند شوند. که گویا پیست کرمان جزو این نگرش نیز قرار نگرفته و رها شده است.
پروژه پیست کرمان در حال نیمه تمام شدن است
محمد اقبالی کارشناس اقتصادی استان کرمان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پروژه پیست دوچرخه‌سواری کرمان ازجمله قدیمی‌ترین پروژه‌های عمرانی شهر کرمان محسوب می‌شود که در صورت بهره‌برداری می‌تواند کرمان را یکی از قطب‌های اصلی برگزاری مسابقات بین‌المللی تبدیل کند.
وی گفت: زیرساخت‌های یک مجموعه کامل دوچرخه‌سواری در این مکان فراهم‌شده است و نکته قابل‌تأمل این است که تنها در صورت احداث روکش پیست امکان بهره‌برداری از این مجموعه وجود دارد.
وی افزود: طی دهه گذشته بارها وضعیت این پروژه موردبررسی و کنکاش قرارگرفته است و هر بار هم کمبود بودجه به‌عنوان دلیل اصلی عدم بهره‌برداری مطرح‌شده است اما به نظر می‌رسد اجرای این پروژه در اولویت وزارت ورزش قرار ندارد و همین امر هم موجب استهلاک این سازه نیمه‌تمام شده است و این نگرانی وجود دارد که در صورت بهره‌برداری نیز زیرساخت‌های مجموعه دچار فرسودگی شده باشند.
داستان پیست دوچرخه‌سواری کرمان در حالی ادامه دارد که در کشاکش تمام وعده‌هایی که تاکنون عملی نشده‌اند ورزشکاران کرمان همچنان در جاده‌هایی می‌تازند که در خط پایان آن‌ها حادثه در کمین نشسته است.

کرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.