برگزاری مراسم «کرمان دل عالم» در نمایشگاه کتاب

منتشر شده در صفحه کرمان ویچ | شماره 380

برگزاری مراسم «کرمان دل عالم» در نمایشگاه کتاب
روز کرمان با عنوان کرمان دل عالم با حضور شماری از مسوولان کشوری و استانی در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد. در این مراسم به گزارش گفتار نو، از دو نویسنده کرمانی تجلیل شد، یک کتاب کرمانی رونمایی شد و یک نمایش پرفورمنس خیابانی در حضور وزیر ارشاد اجرا شد. رونمایی از کتاب «عطای پهلوان» به قلم محمدعلی علومی نویسنده نام آشنای کرمانی یکی از بخش‌های مهم مراسم روز کرمان در نمایشگاه کتاب تهران بود. این کتاب درباره زندگی عطا احمدی خیر مدرسه ساز شهیر کرمانی نوشته شده و موسسه اطلاعات آن را منتشر کرده است. همچنین نشان صدای جمهوری اسلامی به کتاب «آن ۲۳ نفر» نوشته احمد یوسف زاده اهدا شد تا موفقیت‌های این کتاب همچنان ادامه داشته باشد. علاوه بر احمد یوسف‌زاده از منصور علیمرادی دیگر نویسنده کرمانی در نمایشگاه کتاب تجلیل شد. روز کرمان در نمایشگاه کتاب تنها به نویسندگان کرمانی و کتاب اختصاص نداشت. پوریا قلی پور کارگردان کرمانی تئاتر در ورودی نمایشگاه، نمایش پرفورمنسی را اجرا کرد که به گفته مدیرکل ارشاد اسلامی استان مورد استقبال مردم قرار گرفت. فرشید فلاح همچنین در خصوص حضور وزیر ارشاد در این روز در نمایشگاه کتاب گفت: «۱۰ استان در حاشیه نمایشگاه کتاب اجرا داشتند که وزیر ارشاد تنها در روز کرمان حضور داشت و کرمان تنها استانی بود که روزش با حضور وزیر ارشاد برگزار شد.» خبر دیگری که مدیرکل ارشاد استان پس از پایان این روز در نمایشگاه اعلام کرد تفاهم‌نامه برگزاری جشنواره موسیقی نواحی در کرمان بود. طی این تفاهم‌نامه قرار است جشنواره موسیقی نواحی کرمان پس از ۲ سال تعلیق امسال با مشارکت ۵۰ درصد وزارت ارشاد و ۵۰ درصد اداره کل ارشاد اسلامی استان در کرمان برگزار شود. جشنواره موسیقی نواحی نام جشنواره ایست که با ابتکار کرمان هر ساله در کرمان برگزار می‌شد که آخرین دوره برگزاری آن به سال ۹۲ برمی‌گردد که در مقیاسی کوچک همزمان در کرمان و تهران برگزار شد و نتوانست رضایت هنرمندان کرمانی را جلب کند. پس از سال ۹۲ بود که جشنواره به کلی در محاق رفت و دیگر برگزار نشد.
بزرگان کرمان ستارگان درخشان آسمان فرهنگ و هنر ایران هستند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: «فقیهان، عالمان، ادیبان، هنرمندان، نویسندگان و شخصیت های علمی که امروز در استان کرمان حضور دارند، ستارگان درخشانی هستند که در آسمان فرهنگ و هنر می درخشند.» به گزارش ایرنا علی جنتی در مراسم روز کرمان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران افزود: «وقتی پیشینه استان کرمان را مطالعه می کنید، با شخصیت های برجسته بسیاری که در این دیار زیسته اند، مواجه می شوید.» شهید باهنر، آیت الله هاشمی رفسنجانی، سید محمود دعایی، مرحوم باستانی پاریزی و هوشنگ مرادی کرمانی برخی از مشاهیر کرمانی بودند که وزیر ارشاد در سخنرانی اش از آن ها نام برد.
نشاط فرهنگی به کرمان بازگشت
استاندار کرمان هم در این مراسم گفت: استان کرمان به لحاظ فرهنگی در رتبه های برتر کشور قرار دارد و بار دیگر نشاط فرهنگی به این استان بازگشته است. به گزارش ایسنا رزم حسینی افزود: به عنوان نماینده دولت در استان کرمان، آمادگی کامل داریم که در حد بضاعت خود در جهت تعالی فرهنگی استان کرمان تلاش کنیم و خوشحالیم از اینکه اعلام کنیم در حوزه های فرهنگی هنری چون موسیقی کرمان دارای رتبه بالایی است و فکر می کنم برگزاری بیش از ۱۵۳ کنسرت موسیقی مجاز در این فضا، می تواند اتفاق بسیار فرخنده ای به حساب بیاید.

23

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 1
  • امروز: 323
  • دیروز: 850
  • هفته: 4,942
  • ماه: 24,729
  • سال: 182,016