دهمین بزرگداشت فردوسی سراسری برگزار می ­شود

جمعه 03 اردیبهشت 1395

دهمین بزرگداشت فردوسی سراسری برگزار می ­شود

دهمین بزرگداشت سراسری حکیم ابوالقاسم فردوسی با حضور شاهنامه پژوهان و هنرمندان با همکاری بنیاد فردوسی، فدراسیون پهلوانی و نهادهای فرهنگی کشور از ۱۹ تا ۳۰ اردیبهشت برگزار می ­شود.
معرفی آلبوم «درفش کاویانی» اثر استاد شهرام ناظری با آهنگسازی فرید الهامی و اجرای گروه فردوسی و برپایی کارگاه آموزشی فوق تخصصی شاهنامه پژوهی از سوی جلال خالقی مطلق از ۱۴ تا ۲۴ اردیبهشت در دفتر بنیاد فردوسی شاخه توس از برنامه های شاخص دهمین بزرگداشت فردوسی است.
در بخش اول دهمین کنگره جهانی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در دانشگاه فرهنگیان باهنر کرمان ۱۹ اردیبهشت از ساعت ۱۷ با سخنرانی میرجلال الدین کزازی، جلال خالقی مطلق، محمود مدبری، رضا اشرف زاده، عباس دبستانی، ناصر فرهادی و یاسر موحدفرد با اجرای گروه موسیقی سماع و تنبورنوازان با همکاری اداره کل های فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش کرمان و انجمن کرمانی های مقیم تهران برگزار خواهد شد.
در گام دوم جشنواره ادبی هنری ستایش خرد و نمایشگاه و کارگاه نقاشی و خوشنویسی برپایه شاهنامه فردوسی ۲۰ اردی بهشت از ساعت ۹ به همراه آیین پایانی مسابقه دانش آموزی نقالی و شاهنامه خوانی به میزبانی مرکز استعدادهای درخشان ایلام و با همکاری انجمن هنرهای تجسمی و اداره کل های فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش ایلام برپا می شود.
در گام سوم بزرگداشت حکیم فردوسی توسی در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران ۲۱ اردیبهشت از ساعت ۱۴ با سخنرانی مهدی حجت، احمد تمیم داری، آذرتاش آذرنوش و میرجلال الدین کزازی و با اجرای استاد شهرام ناظری و همنوایی مرشدان برتر زورخانه، سیروان نوروزی و مهدی زرشکیان با اجرای تیم دانشجویی آیین های پهلوانی و برپایی نمایشگاه کالاهای فرهنگی از جمله نرم افزارهای چندرسانه ای حافظ، مثنوی مولوی و شاهنامه فردوسی موسسه نور و نمایشگاه نگاره های شاهنامه بایسنقری با همکاری انجمن های علمی دانشجویان تاریخ و باستان شناسی دانشگاه تهران به انجام خواهد رسید.
هم چنین در ۲۱ اردیبهشت از ساعت ۱۰ سخنرانی قدمعلی سرامی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد آزادشهر در استان گلستان از دیگر برنامه های بزرگداشت فردوسی است.
در گام چهارم بزرگداشت حکیم فردوسی در برج میلاد تهران روز ۲۲ اردیبهشت از ساعت ۱۷ با سخنرانی پیروز مجتهدزاده و علی رواقی با اجرای ضرب و نقل با نوای مرشد برتر زورخانه مهدی تمولی و نقالی شاهو صالحی با همکاری باشگاه شاهنامه پژوهان به فرجام خواهد رسید.
در گام پنجم جشنواره آیین های پهلوانی و شاهنامه خوانی در زورخانه اراک ۲۴ اردیبهشت از ساعت ۲۰:۳۰ با سخنرانی یاسر موحدفرد با همکاری هیات پهلوانی و اداره کل های فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و میراث فرهنگی استان مرکزی برگزار خواهد شد.
در گام ششم سرای اهل قلم نمایشگاه بین المللی کتاب تهران میزبان شاهنامه پژوهان در ۲۵ اردیبهشت از ساعت ۱۳:۳۰ خواهد بود. نشست های مبانی فرهنگ پهلوانی و جلوه های هنر در شاهنامه فردوسی با سخنرانی سید احمد حسینی کازرونی، قدمعلی سرامی، سید جعفر حمیدی و کلثوم غضنفری با شاهنامه خوانی استاد منصور وفایی و احمدمعین سلوکی برپا خواهد شد.
در گام هفتم و هشتم، هم زمان دو آیین بزرگداشت فردوسی روز ۲۵ اردیبهشت در تالار اتاق بازرگانی شهر اصفهان از ساعت ۱۷:۳۰ با سخنرانی محمود امیدسالار، سجاد آیدنلو و مظفر احمدی با همکاری انجمن دوستداران فردوسی و از ساعت ۱۸:۳۰ در تالار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد با سخنرانی اصغر دادبه و مهدی مدرسی با همکاری انجمن شاهنامه فردوسی یزد برگزار خواهد شد.
در گام نهم ۲۹ اردیبهشت از ساعت ۱۷ در موزه خلیج فارس در شهر بندرعباس با سخنرانی یاسر موحدفرد و اجرای آیین های پهلوانی و نوای مرشد حماسی خوان زورخانه ای با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان هرمزگان بزرگداشت حکیم توس برپا می شود.
در گام دهم ۳۰ اردی بهشت از ساعت ۱۶ به میزبانی دانشگاه پیام نور بجنورد با سخنرانی جلیل مسعودی فرد، محمد ریحانی، محمدجواد عرفانی و یاسر موحدفرد با اجرای مرشد زورخانه و تیم پهلوانی با همکاری استانداری و اداره کل های ورزش و میراث فرهنگی خراسان شمالی، ویژه برنامه های بزرگداشت فردوسی به فرجام خواهد رسید.
از دیگر برنامه های بزرگداشت فردوسی ۲۲ اردیبهشت از ساعت ۱۲ اجرای میدانی نقالی و آیین های پهلوانی به میزبانی جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی اصفهان خواهد بود و آیین نکوداشت زنده یاد محمدحسین توسی وند، رییس پیشین بنیاد فردوسی ۲۵ اردی هشت از ساعت ۹ در روستای پاژ و شهر توس، زادگاه و آرامگاه فردوسی برپا داشته خواهد شد.
از جمله ویژه برنامه های دهمین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، نشست های تخصصی و همایش های ملی و جهانی و برپایی نمایشگاه کالاهای فرهنگی و هنرهای سنتی، همراه با اجرای آیین های پهلوانی، نقالی، شاهنامه خوانی و موسیقی سنتی است.

کرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.