محمود محمودی نیا مدیر کل ورزش و جوانان استان کرمان در گفت و گو با پیام ما مدیران ورزشی ناموفق را برکنار می‌کنم

1395/01/18

محمود محمودی نیا مدیر کل ورزش و جوانان استان کرمان در گفت و گو با پیام ما
مدیران ورزشی ناموفق را برکنار می‌کنم

ورزش امری خطیر و با ارزش در امور جوانان است و وقتی این دو با هم مختلط باشند، وظیفه مسوولان در این باره بسیار بارز و مهم تر میشود. در روزهای پایانی سال 94 بود که «محمود محمودی نیا» مدیر کل اداره امور جوانان و ورزش استان کرمان به عنوان مدیر نمونه سال گذشته انتخاب و معرفی شد.این موضوع مهم وانتخاب محمودی نیا به عنوان مدیر برتر بهانه ای شد تا در آغازین روزهای سال نو به سراغ وی رفته و ساعتی پای صحبتش بنشینیم که ماحصل آن را در ادامه می‌خوانیم:
خلاصه عملکرد و کارهای انجام شده توسط اداره شما در سال گذشته چه بود؟
با توجه به اینکه سیاست عملیاتی ما در سال 94 طرح توسعه قهرمانی و همگانی بود،سال سختی را پشت سر گذاشتیم ما از همان روزهای ابتدایی سال دنبال انجام و اجرای این طرح بودیم وجلساتی را با عوامل این طرح و روسا و فرمانداران شهرستانها برگزار کردیم که نهایتا منجر به استارت راه اندازی تقریبا 200 آکادمی در رده های سنی 14 و 15 ساله شد و طی ماههای مرداد و شهریور، تک تک این اکادمی ها را افتتاح کردیم.همچنین تقسیم بندی هیات ها را داشتیم که با توجه به فعال نبودن و یا کم کار بودن تعدادی از آنها مجبور به اعمال یکسری تغییرات در راس این هیأت ها شدیم و با کمک هایی که به آنها شد تا حدی آنها را سروسامان دادیم.برگزاری مسابقات ورزشی همگانی مانند جشنواره فرهنگی شهید رجایی با حضور کارمندان ادارات در کرمان و 9 شهرستان، برپایی جام ورزشی تکریم با قرآن در ماه مبارک رمضان و همایش های پیاده روی و دوچرخه سواری در شهرهای متفاوت با هدف افزایش انگیزش ورزش بین قشرهای مردمی،حمایت از ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی و تیم های ورزشی چه در بعد معنوی و چه مادی و برپایی جشنواره ورزشی محلات از دیگر اهم فعالیت های این اداره بود.
چه برنامه ها و مسابقاتی برای سال جدید دارید؟
مهمترین برنامه ما در سال پیش رو تکمیل و اجرای کامل طرح استعداد یابی و ایجاد کانون های ورزشی است،همچنین علاوه بر برگزاری مسابقات و همایش های معمول، جشنواره ورزشی المپیاد کرمانیان در اواخر مرداد یا اوایل شهریور ماه سال جاری با حضور آکادمی های طرح توسعه خواهیم داشت،انشاااله تا پایان سال چند رویداد مهم کشوری و بین اللملی در استان کرمان خواهیم داشت که درصورت قطعی شدن به اطلاع عموم خواهد رسید.
شما سال گذشته در نظر سنجی انجام شده به عنوان مدیرکل برتر انتخاب شدید، دلیل این انتخاب را در چه می دانید؟
اولا این انتخاب مربوط به شخص من نبود و یک مجموعه از استان کرمان منتخب شد دوما انجام یک کار تیمی و بودن در کنار هیئت های ورزشی و ورزشکاران و مسوولان.این کار تیمی باعث شد که تغییر بینشی از کرمان در کشور اتفاق بیفتد و این افتخار نه فقط نصیب من بلکه نصیب کل استان کرمان گردد.
در بحث استعدادیابی مبلغی جهت کمک به آکادمی هایی در شهرستانها که این طرح را اجرا میکنند در اختیارآنها قرار گرفته، اما متاسفانه تعدادی از مربیان این آکادمی ها گلایه دارند که این پول به دست آنها نرسیده،اصل جریان چه بوده است؟ درارزیابی که سه ماهه آخر سال 94 با دوستان طرح توسعه داشتیم وحتی بازدیدهایی که این دوستان از بعضی از شهرستانها داشتند حدود 40 تا50 درصد ازانجام طرح در بعضی شهرستان از جمله کوهبنان و بردسیر رضایت داریم اما متاسفانه تعدادی از شهرستانها هیچ کاری کردند وطرح را پیش نبردند و مبالغ را در این آکادمی ها هزینه نکردند و پول مربیان را پرداخت نکردند که در سال 95 با آنها برخورد خواهیم کرد.در تعدادی از شهرهای دیگر مانند سیرجان و رفسنجان چون بخش خصوصی فعالیت نسبتا خوبی دارد ما ترجیح دادیم این طرح را در شهرهای محروم تراز نظر امکانات ورزشی مانند رودبار و کهنوج به طور جدی تر دنبال کنیم.
با توجه به اینکه موقعیت زمانی مناسبی برای سرمایه گزاری بخش خصوصی در کشور ایجاد شده برای جذب حامیان مالی و بخش ها خصوصی در ورزش چه کرده اید؟
یکی از فاکتورها و تلاش های ما در سال 95 همین ورود بخش خصوصی به همه موارد از جمله ورزش است.در بخش سرمایه گذاری بیشتر نگاه ما به بخش قراردادهای BOT است که در مراحل بالایی و انعقادی است که برای مثال میتوان به 3 پروژه امام علی،راوری و انقلاب است که بخش خصوصی در آن سرمایه گذاری می کنند و چند سال اجازه بهره برداری از آن را دارند و سپس به سازمان جوانان و ورزش واگذار میکنند.همچنین امیدواریم با کمک ادارات و مسوولان 1 درصد بخش ورزش را وصول کنیم.همچنین ترغیب خیران به مشارکت در امر ورزش یکی دیگر از برنامه های ماست که نمونه آخر آن حضور سرمایه گذار بخش خصوصی در ماهان جهت احداث و ساخت استخر و مجموعه پارک آبی بود که چند روز پیش کلنگ احداث این مجموعه را زمین زدیم و امیدواریم تا پایان سال 95 به مرحله بهره برداری برسیم.جالب است بگویم که استان کرمان بعد از اصفهان در جذب خیرین وسرمایه گذاران بخش خصوصی مقام دوم را دارا می باشد.
در حالی که به نظر می رسید با ادغام ورزش و امور جوانان و تشکیل سازمان اوضاع هر دو ارگان بهتر شود اما عملا نه تنها پیشرفتی در این حوزه دیده نشده بلکه مشکلات سازمان ورزش و جوانان بیش از پیش شد،نظر شما چیست؟
بنده به شخصه که توفیق خدمت در آموزش و پرورش را داشتم و تا حدودی با مسایل جوانان آشنا هستم به جرات میگویم حوزه جوانان فقط به اسم به ورزش متصل شد.حوزه جوانان هم بودجه کافی می خواهد هم نیروی ماهراما با بوجه 42 تا 45 میلیونی که سال 94 به امور جوانان استان کرمان تعلق گرفت آیا میشود کاری کرد؟حتی حرف و سخنرانی هم نمیشه زد،به نظر من این ادغام درست و کارشناسی شده ای نبود با این حال ما تابع قوانین و دستورالعمل ها هستیم.در امور جوانان 21 دستگاه و اداره دخیل هستند باید یک هماهنگی و اتحاد بوجود بیاید تا بتوان کاری کرد. سازمان جوانان و ورزش به تنهایی نمی تواند کاری کند. تخصص اکثر مدیران ما ورزشی است و ورزش به اندازه کافی مشکلات مادی دارد که دیگر مجالی برای پرداختن به امور جوانان نمی ماند.
برای اتمام طرح های ورزشی نیمه تمام استان چه باید کرد؟
بر اساس آماری که ما دو سال قبل گرفتیم 175 طرح در تمام استان داشتیم که برای تکمیل آنها 180 میلیارد تومان پول لازم است که اگر هزینه ای که به ما پرداخت می شود به همین منوال باشد تا 15 سال آینده نمی توان آنها را به سرانجام رساند اما با همه این مشکلات و کمبود های مادی توانستیم حدود 30طرح را در این دو سال به مرحله بهره برداری برسانیم و امیدواریم در صورت پرداخت بودجه ای که در سال 95 به ما اختصاص داده شده حدود 20 تا 25 پروژه را به پایان برسانیم.

مطالب مرتبط
عطای پهلوان نویسنده: محمدعلی علومی رمان «عطای پهلوان» تازه‌ترین اثر محمدعلی علومی است که به تازگی از سوی انتشارات اطلاعات راهی بازار کتاب شده است. عطای پهلوان داستان زندگی مرد نیکوکاری در کرمان است. عطا شخصیتی است که به ستمدیدگان و مستمندان کمک می‌کند و در عین حال نمی‌خواهد نامی از او به میان آید.
در باب سخنان اخیر آیت الله سید احمد خاتمی؛ چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی عصر ایران – آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه های اخیر نماز جمعه ادبیاتی را به کار برد که می تواند الگوی مناسبی برای گفتمان حاکم بر خطبا و تریبون داران در دوران جدیدی باشد که به قول […]
توزیع قیر رایگان به شهرستانهای استان هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد بنا به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان علی اکبر سلطانی نژاد مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گفت: در راستای اجرای بند (ی) تبصره 2 قانون بودجه سال جاری کل کشور بنیاد مسکن انقلاب اسلامی امکانات لازم را برای […]
محیط‌زیست در «شهر بابک» ذوب شد
۲۷ سال پس از ساخت کارخانه ذوب مس «خاتون‌آباد»، آلودگی‌های ناشی از آن همچنان بحث‌برانگیز است
|پیام ما| سال 13۹5 بود که علی اسدی‌کرم، نماینده وقت مردم شهر بابک در مجلس، از مرگ ۶۰ هزار گوسفند به‌دلیل آلودگی کارخانه ذوب مس «خاتون‌آباد» در صحن علنی مجلس خبر داد. او آن زمان اعلام کرد که یازده سال است که مشکلات این مجموعه مرتفع نشده و کوتاهی‌های مختلف و بی‌توجهی مسئولان، وضعیت محیط […]
دیگر مطالب شماره 594

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *