خبر

منتشر شده در صفحه جامعه | شماره 583

رئیس سازمان زندان‌ها در حاشیه نشست
شورای حقوق بشر:
۷۰‌درصد زندانیان
مواد مخدری‌ها هستند
رئیس سازمان زندان‌ها با اشاره به این مطلب که در ایران زندانی سیاسی با تعریفی که در سایر کشورها وجود دارد، نداریم، گفت: تنها عده کمی زندانی امنیتی داریم که ناامن کردن جامعه و مسائل ضدامنیتی را شامل می‌شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی علی‌اصغر جهانگیر در حاشیه نشست عالی‌رتبه سی‌ویکمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: احترام به حقوق انسانی و رعایت حقوق شهروندی دو ویژگی مهم در زندان‌های ایران است. او گفت: امروز زندان‌های ایران از نظر رعایت حقوق زندانیان در سطح بسیار بالایی قرار دارد و نه‌تنها در منطقه خاورمیانه بی‌نظیر است بلکه در سطح دنیا نیز کم‌نظیر است. رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: در راستای ارتقای سطح استاندارد‌های زندان، رعایت مسائل حقوقی، انسانی و همچنین آموزش، بهداشت و درمان در اختیار تمامی زندانیان قرار دارد. جهانگیر گفت: حدود ۵۰‌درصد زندانیان ما را مجرمان مواد مخدر تشکیل می‌دهند و اگر زندانیانی را که به‌طور غیرمستقیم مرتبط با مواد مخدر هستند به این جمع اضافه کنیم، این رقم به حدود ۷۰‌درصد خواهد رسید. او افزود: از آنجا که ایران در مسیر ترانزیت مواد مخدر به اروپا قرار دارد، کشور جمهوری اسلامی ایران هزینه‌های زیادی را برای جلوگیری از این ترانزیت متقبل می‌شود که بخشی از آن وجود زندانیان و آمار آنها است. جهانگیر در پاسخ به سوالی درخصوص زندانیان سیاسی گفت: در کشور ما زندانی سیاسی به تعریفی که در زندان‌های جهان ارایه می‌شود، وجود ندارد. ما تعداد ناچیزی زندانی امنیتی داریم؛ یعنی کسانی که امنیت کشور را به خطر انداخته‌اند و بحث‌هایی مثل ناامن کردن جامعه، اغتشاش، و مسائل ضدامنیتی را شامل می‌شود؛ هر چند آمار این عده از زندانیان بسیار ناچیز است. او افزود: بدیهی است که این گروه از زندانیان نیز مانند سایر زندانیان از حقوق کامل برخوردارند و تقریبا همه حقوقی که برای یک شهروند در شرایط عادی فراهم است برای تمامی زندانیان ازجمله زندانیان امنیتی نیز فراهم است. رئیس سازمان زندان‌ها دسترسی به وکیل، مددکار، پزشک، تلفن، کتابخانه و سیستم آموزشی را ازجمله حقوق تثبیت شده در تمام زندان‌های ایران عنوان کرد. مشاور رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر انتشار اخباری درخصوص اعتصاب غذای برخی از زندانیان و عدم دسترسی آنها به وکیل گفت: عدم دسترسی به وکیل به هیچ وجه درست نیست. این مسأله از حقوق عادی در تمام زندان‌ها و برای تمامی زندانیان است. او ادامه داد: کسانی که گاهی اقدام به اعتصاب غذا می‌کنند از این موضوع استفاده ابزاری می‌کنند و عمدتا کسانی هستند که می‌خواهند از این طریق در فضای رسانه‌ای قرار بگیرند و از نظر تبلیغی فضایی را برای خود فراهم کنند. جهانگیر با تأکید مجدد به حفظ حقوق شهروندی تمام زندانیان گفت: به رغم همه دستورالعمل‌ها و آموزش‌ها برای رعایت حقوق زندانیان، سیستم‌های نظارتی ما به‌طور مداوم در حال رصد کردن وضع زندان‌ها و زندانیان است و اگر در جایی تخلفی مشاهده شود قطعا احقاق حقوق زندانی اولویت ما خواهد بود.

کشف ۵٠٣‌هزار کیلو گرم مواد غذایی فاسد
سال گذشته ۵٠٣‌هزارو٧٢٧ کیلوگرم مواد غذایی فاسد از مراکز عرضه و فروش مواد غذایی کشف، ٩٠١واحد متخلف عرضه مواد غذایی به دادگاه معرفی و ١٩٧واحد هم تعطیل شدند. اینها بخشی از آمار وزارت بهداشت از فعالیت کارشناسان بهداشت محیطی وزارت بهداشت در برنامه سلامت نوروزی ٩۴ است. بنا بر گزارش اداره بهداشت محیط وزارت بهداشت، در نوروز ‌سال ٩۴، با کشف ۵٠٣‌هزارو٧٢٧کیلوگرم مواد غذایی فاسد، ٨١٢ مرکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش موادغذایی متخلف، ۶۴ مکان عمومی متخلف و ٢۵ مکان بین‌راهی متخلف به دادگاه معرفی شدند و ١٨۵ مرکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش موادغذایی، ٩ مکان عمومی و ٣ مکان بین‌راهی تعطیل و یک‌هزارو١٧٨ دوره گرد، ساماندهی شدند. همچنین در این مدت برای کنترل وضع بهداشتی آب‌های آشامیدنی و استخرها، ۵١‌هزارو٩٩٨ مورد کلرسنجی و ۴۴٧٠ نمونه‌برداری میکروبی انجام شده است. براساس آخرین گزارش‌ها، تاکنون ١٧٠٠ اکیپ عملیاتی بهداشت محیط به صورت سیار و ثابت، در برنامه سلامت نوروزی از اول اسفند ١٣٩۴ از ساعت ٨ صبح تا ٨ شب برای خدمت‌رسانی به مردم کشور فعال هستند.

9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :