رکوردهای زنان در انتخابات مجلس دهم

منتشر شده در صفحه خبر | شماره 582

رکوردهای زنان در انتخابات مجلس دهم

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در روز جمعه گذشته در کنار همه ویژگی ها و شگفتی آفرینی هایش، تلاش کرد تا دو رکورد دیگر نیز در کارنامه تاریخ انتخابات مجلس به ثبت برساند و آن، ثبت بالاترین میزان حضور زنان در خانه ملت و نیز، تغییر کامل گرایش سیاسی زنان صاحب کرسی های سبز بهارستان است.
به گزارش ایرنا، تاکنون حضور 14 زن به عنوان نماینده در دهمین دوره مجلس قطعی شده است که این رقم با بالاترین میزان حضور زنان در تاریخ مجلس یعنی دوره پنجم برابری می کند اما با توجه به اینکه هنوز 7 بانوی دیگر در مرحله دوم انتخابات با رقیبان مرد خود نبرد می کنند، در صورتی که حتی اگر یکی از آنها به مجلس راه یابد، به معنای ثبت یک رکورد در تاریخ ادوار مجلس شورای اسلامی از نظر میزان حضور زنان خواهد بود.
مجلس پنجم با بیشترین نماینده زن در صدر دوره ها
تعداد کل نمایندگان زن در 9 دوره گذشته در مجلس شورای اسلامی 78 نفر بوده است. بیشترین تعداد نمایندگان زن در یک دوره، در مجلس پنجم با تعداد 14 نفر بوده است ولی در مجالس بعدی این وضعیت با سیر نزولی مواجه شد.
از منظر دیگر، در 9 دوره مجلس شورای اسلامی، تنها 50 زن توانسته اند به پارلمان راه پیدا کنند چراکه 28 نماینده از 78 نماینده زن، به صورت تکراری در مجلس حضور داشته و در این میان 27 نماینده (بدون محاسبه تکرار حضور در دوره های مختلف)، از حوزه انتخابیه تهران بوده اند. تهران، کرمانشاه، تبریز، اصفهان، همدان، مشهد، ارومیه، شیراز، اسلام آباد غرب، زنجان، خلخال، رشت،کرج، زابل، ساوه و زرندیه، سراب و سمیرم از شهرهایی بوده که در یک یا چند دوره از 9 دوره مجلس ، نماینده زن داشته اند.
بانوان و خیز بلند انتخاباتی
در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی
با افزایش رشد حضور زنان در مراکز عالی تحصیلی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مشارکت سیاسی زنان نیز مفهوم گسترده تری پیدا کرده است. نمایندگی مجلس شورای اسلامی ، معاونت رییس جمهوری، حضور در هیئت دولت و مدیریت در سطوح مختلف جامعه، بیانگر عرصه هایی از مشارکت سیاسی زنان در سطح کلان است.
از همین رو، در انتخابات اخیر نیز نامزدی زنان برای نمایندگی محلس و انتخاب آنها از سوی مردم نه تنها دور از انتظار نبود بلکه امید می رود زنان در همین دوره بیش از گذشته صندلی های بهارستان را در اختیار بگیرند و در عین حال افرادی فعال، پویا و تاثیرگذار در مجلس باشند. حضور 586 تن از زنان در عرصه رقابتهای انتخابات مجلس دهم، نشانگر خیز بلند آنها برای کنشگری فعال در نهادهای تقنینی و نظارتی کشور است. این در حالی است که در دوره نهم تنها 249 نفر زن در میان مجموع نامزدها حضور داشتند و اکنون آمار گویای نزدیک به 2 برابر شدن تعداد زنان در انتخابات دهم است. بعد از هفتم اسفند و حضور وصف ناشدنی مردم در پای صندوق های رای، حالا حضور 14 خانم برای راهیابی به مجلس دهم قطعی شده و با جود هفت نامزدی که به دور دوم راه یافته اند، انتظار می رود مجلس دهم رکورد جدیدی از حضور بانوان در مجلس از خود به جا بگذارد.

12

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 29
  • دیروز: 106
  • هفته: 2,045
  • ماه: 9,405
  • سال: 104,319