آیینه شکستن خطاست

منتشر شده در صفحه سیاست نامه | شماره 581

آیینه شکستن خطاست
قرار بود که مردم ولی نعمت مسوولان باشند. قرار بود که میزان، رای ملت باشد و مردم حاکم بر سرنوشت خود باشند و صندوق رای حرف آخر را بزند. در طول سی و هفت سال گذشته سی و هفت انتخابات برگزار شده است. یک جناح خاص، دولت های نهم و دهم را در دست داشته است. مجالس هفتم و هشتم و نهم را نیز در قبضه گرفته بوده است. این بار هم جناح اصولگرا با رد صلاحیت اصلاح طلبان شناخته شده به مجلسی نظیر مجالس قبلی می اندیشید. اما عواملی دست به دست هم داد تا مردم رای خود را به نام لیست اصلاح طلبان به صندوق رای بیندازند و در تهران کاندیداهای اصولگرا به در بسته بهارستان بخورند.
برنده و بازنده شدن جزو ذات هر انتخاباتی است. اصلا انتخابات برگزار می شود که از بین گزینه های موجود افرادی ، اندیشه هایی، روش هایی، منش هایی برگزیده شوند.
در این میان عده ای تندرو که رای مردم را میزان نمی دانند، از این که خود یا همفکران شان به مجلس دهم راه نیافته اند خشمگین شده و راه توهین به مردم را در پیش گرفته اند.
عده ای اندک، قبل از انتخابات که فضای موجود نشان از رای بالای اصلاح طلبان و حامیان دولت داشت، با بی اخلاقی تمام، لیست رقیب را لیست انگلیسی نامیدند و چون استقبال پر شور مردم را از این لیست در آدینه انتخابات مشاهده کردند، مستقیماً مردم را مورد هجمه قرار داده و آن ها را «اهل کوفه» خواندند و در جایی نیز آن ها را هم نوا با رسانه های غربی و تحت تاثیر بیگانگان قلمداد کردند.
هجمه به «مردم رای دهنده» که رای خود را به نام نامزدهای تایید صلاحیت شده توسط دستگاه های نظارتی همین به صندوق انداخته اند، نشان از استیصال و زبونی و بی اخلاقی این جماعت خشمگین دارد.
چه خوب بود این اقلیت بی اخلاق فارغ از دید تنگ جناحی خود اندکی، اخلاق را از سید حسن خمینی و رییس محترم دولت اصلاحات (تندیس نجابت و متانت) می آموختند.
سید حسن خمینی با وجود این که از جانب شورای نگهبان رد صلاحیت شد، هیچ گاه به این نهاد و حتی نسبت به مخالفان خود که از تریبون های مختلف بدترین اتهام ها و القاب را به او می دادند و گاه بانی جنگ جمل می گفتند و گاه پسر نوح خطابش می کردند واکنشی نشان نداد.
رییس محترم دولت اصلاحات نیز« ضمن احترام به همه کاندیداها» مردم را به رای دادن به هر دو فهرست امید تشویق نمود.
این دو شیوه رفتاری خود در جاذبه و دافعه رای دهندگان نقشی اساسی دارد. آن هایی که هر گاه چرخ روزگار بر وفق مرادشان نمی چرخد، به مردم توهین می کنند بهتر است«خود را بشکنند» چرا که توهین به ملت چند میلیونی مصداق بارز«آیینه شکنی» است.

10

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 5
  • امروز: 322
  • دیروز: 420
  • هفته: 6,053
  • ماه: 15,133
  • سال: 75,900