مجادله عراقچی با وزیر خارجه عربستان

1394/07/11

مجادله عراقچی با وزیر خارجه عربستان
معاون امور حقوقى و بین المللى وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به ادعاى وزیر امور خارجه عربستان مبنى بر سیاسى شدن واقعه منا گفت: جمهوری اسلامی ایران به دنبال سیاسی کردن این حادثه نبوده و نیست بلکه مسئولیت‌پذیری و شفافیت کامل در مورد این حادثه را خواستار است. به گزارش واحد مرکزی خبر از نیویورک، وزیران امور خارجه عضو سازمان همکاری های اسلامی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار کردند.
این نشست با هدف اعتراض به اقدامات تحریک آمیز رژیم صهیونیستی در حمله به مسجد القصی و تلاش در تغییر هویت اسلامی آن صورت گرفت. در این نشست همچنین قطعنامه‌‌ وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی در حمایت از فلسطین صادر شد.
معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان که ریاست هیئت ایرانی در این نشست را برعهده داشت، در واکنش به سخنان وزیر خارجه عربستان که در این جلسه از سیاسی شدن حادثه مکه انتقاد کرده بود، ضمن ابراز تسلیت به جهان اسلام خطاب به وزیر امور خارجه عربستان گفت: در این حادثه تاسف آور جان هزاران نفر از حجاج از دست رفته است که 464 نفر از آنها ایرانی بوده‌اند. سیدعباس عراقچى افزود: پس ازگذشت هشت روز از این حادثه، نزدیک به 200 نفر از حجاج ایرانی همچنان مفقود هستند و اطلاعاتی در مورد سرنوشت آنها در اختیار خانواده‌های آنها قرار نگرفته است و متاسفانه احتمال می رود که همگی کشته شده باشند.
معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال سیاسی کردن این حادثه نبوده و نیست بلکه مسئولیت‌پذیری و شفافیت کامل در مورد این حادثه را خواستار است. وى افزود: ما مى خواهیم عربستان با قبول مسئولیت خود و عمل به تبعات این مسئولیت، اقدامات لازم را برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی در آینده اتخاذ کند. وزیر امور خارجه عربستان نیز در پاسخ گفت: ما نیز در پی شفافیت و تحقیق و بررسی موضوع هستیم و کسانی که قصور کرده‌اند، قطعا به مجازات خواهند رسید. این مقام سعودى مدعى شد: ما درس‌های خود را از این حادثه گرفته‌ایم و همه ترتیبات لازم را برای جلوگیرى از تکرار چنین فجایعی در آینده بکار خواهیم گرفت.

دیگر مطالب شماره شماره ۴۵۹

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *