480 جان‌باخته و مفقود از ایران

یکشنبه 11 بهمن 1394

480 جان‌باخته و مفقود
از ایران
آخرین آمار همچنین نشان می دهد که از بین زائران ایرانی در این حادثه غم انگیز 239 نفر جان خود را از دست داده اند، 241 نفر هنوز مفقود هستند و حدود 14 زائر مصدوم همچنان در مراکز درمانی عربستان بستری هستند. بر اساس آخرین آمار، در فاجعه منا بیش از چهار هزار زائر جان باختند و بیش از دو هزار زائر نیز مصدوم شده اند.

کلاف پیچیده انتقال پیکرها
به ایران
با آن‌که عربستان تا کنون در برابر خروج اجساد فاجعه منا از کشورش مقاومت نشان داده، اما معاون کنسولی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرده که اجازه نمی‌دهند حتی یک پیکر زائر جان باخته ایرانی در عربستان بماند. به گزارش ایسنا، شناسایی و انتقال اجساد هفت روز پس از فاجعه منا شکل پیچیده‌ای به خود گرفته، از یک سو فشار بازماندگان و مسوولان داخلی برای انتقال اجساد و از طرف دیگر ممانعت‌ها و سنگ اندازی‌های عربستان موجب شده تا بحث انتقال پیکرهای جان‌باختگان ایرانی به کشور حساسیت دو چندانی پیدا کند. وزیر بهداشت ایران که در مکه به سر می‌برد، از درخواست بازماندگان فاجعه منا برای برگشت اجساد به کشور سخن گفته است. دکتر سیدحسن هاشمی گفته که همراهان همه جان‌باختگان درخواست دارند انتقال اجساد به ایران صورت بگیرد. این درحالی است که عربستان تا کنون حتی برای خروج 130 جسد شناسایی شده که مقامات کنسولی ایران چند روزی است از پایان تشریفات قانونی آن خبر داده‌اند، مجوزی صادر نکرده است. طبق آنچه سعید اوحدی، رییس سازمان حج و زیارت گفته، قرار بوده سه شنبه دو فروند هواپیما برای انتقال اجساد شناسایی شده به فرودگاه جده برود، اما به دلیل پاره‌ای از مشکلات تا کنون هیچ هواپیمایی از ایران به این منظور و به قصد جده بلند نشده است.

12 زائر بازگشته از حج در بیمارستان بستری شدند
مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام خبر انتقال 12 زائر بازگشته از سفر معنوی حج به بیمارستان های تهران، توضیحاتی در مورد محرم شدن سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت در سفر به عربستان ارائه کرد. عباس زارع نژاد در گفت وگو با ایرنا افزود: شش نفر از مصدومان فاجعه منا و شش نفر از زائرانی که بیماری داشتند، پس از ورود به تهران در بیمارستان بستری شدند. وی ادامه داد: بر اساس آمارهایی که در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته، در مجموع حدود 26 نفر از مصدومان فاجعه منا پس از بازگشت به کشور نیاز به بستری دارند که امکانات لازم برای پذیرش و بستری آنان فراهم شده است. زارع نژاد گفت: علاوه بر این افراد، اگر در بین حجاج فرد بیمار و بد حالی مشاهده شود که به بستری در بیمارستان نیاز داشته باشد، پس از ورود به کشور در تهران یا شهرستان خود در بیمارستان بستری می شود و خدمات درمانی لازم را دریافت می کند. مشاور وزیر بهداشت درباره علت محرم شدن سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت بعد از ورود به مکه توضیح داد: مطابق فتوای مراجع تقلید، هر فردی که وارد حریم مکه می شود باید لباس احرام بپوشد، محرم شود و اعمال حج عمره را انجام دهد، این یک واجب شرعی است و باید صورت پذیرد.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.