عربستان باید پاسخگوی بی برنامگی و حوادث حج باشد

منتشر شده در صفحه کاغذ اخبار | شماره شماره ۴۵۸

عربستان باید پاسخگوی بی برنامگی و حوادث حج باشد
رییس جمهوری کشورمان با اشاره به حادثه منا تاکید کرد: عربستان باید بخاطر این بی برنامگی، بی انضباطی و عدم کارآیی که منجر به کشته شدن تعداد زیادی از حاجیان از کشورهای مختلف شده، پاسخگو باشد و جمهوری اسلامی ایران از لحاظ سیاسی و حقوقی مسأله را دنبال خواهد کرد. گزیده صحبت های حسن روحانی در گفت و گو با شبکه سی ان ان را در ادامه به نقل از ایرنا بخوانید:
‹عربستان باید پاسخگوی بی برنامگی ها و حوادث در مراسم حج باشد›، این جای تاسف دارد که دولت عربستان همه ذهن، فکر و برنامه اش مشغول کشتار مردم یمن شده و ظاهراً وقت ندارد که راجع به مردم خودش و یا راجع به میهمان های خانه خدا، فکر و برنامه ریزی کند.
گفتگوی ما با ایالات متحده آمریکا صرفاً راجع به مسأله هسته ای خواهد بود و پس از آن که مسأله هسته ای اجرایی و عملیاتی شد و مطمئن شدیم که این مسیر به درستی پیش می رود، آن وقت ممکن است که موضوع دیگری قابل گفتگو شود.
بین ایران و آمریکا مذاکره مستقیمی راجع به سوریه وجود ندارد اما در عین حال ایران با اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر مذاکره دارد و آن کشورها هم با ایالات متحده در گفتگو هستند. بنابراین گفتگوی غیرمستقیم وجود دارد.
نکاتی را رهبری اعلام کردند بعنوان خط قرمزهایی که باید مذاکره کننده ها مراعات کنند. آن خطوط قرمز هم مورد مراعات مذاکره کننده ها همیشه بوده و بنابراین دلیلی ندارد که ایشان مخالفتی با توافق هسته ای داشته باشند.
بنابراین مخالفت با برجام مخالفت با آقای اوباما یا حزب دموکرات یا توافق ایران و آمریکا نیست. مخالفت آنها، مخالفت با یک نهاد بین المللی است.
به نظر من هم در این ۲ سال ایران و آمریکا نزدیک تر شدند تا گذشته. به هر حال ۲ سال پیش تصور نمی شد که دو وزیر ایران و آمریکا ساعت ها بنشینند با هم حرف بزنند و مذاکره بکنند و به توافق برسند.
دولت عربستان علی الظاهر همه ذهن، فکر و برنامه اش را مشغول کرده برای کشتار مردم یمن و ظاهراً وقت ندارد که راجع به مردم خودش و یا راجع به میهمان های خانه خدا، فکر و برنامه ریزی کند. این جای بسیار بسیار تأسف است و عربستان باید پاسخگو باشد.

6

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 3
  • امروز: 315
  • دیروز: 488
  • هفته: 10,122
  • ماه: 14,559
  • سال: 75,496