وزارتخانه ایران وزیر خارجه عربستان را تحقیر کرد

منتشر شده در صفحه کاغذ اخبار | شماره شماره ۴۷۶

وزارتخانه ایران وزیر خارجه عربستان را تحقیر کرد
یک کارشناس مسائل منطقه در وزارت خارجه به گستاخی های اخیر وزیر خارجه عربستان واکنش نشان داد. به گزارش ایرنا یک‌ کارشناس مسائل منطقه در وزارت امور خارجه در پاسخ به سخنان وزیر خارجه عربستان گفت : ظاهرا عادل جبیر که بیشتر عمرش را در آمریکا گذرانده و به ادبیات آمریکایی ها عادت کرده، فراموش کرده از جانب کشوری صحبت می کند که ۷ ماه است با تمام توان نظامی اش و با تعدادی متحدین اش وارد جنگ وحشیانه ای علیه کشور همسایه مسلمان خود شده و مردم بی دفاع یمن را به خاک و خون کشیده و از هیچ جنایتی فروگذار نکرده ولی نتوانسته هیچ پیروزی به دست آورد.
این کارشناس با ذکر اینکه سخنان تکراری و سخیف وزیر سعودی فاقد ارزش پاسخگویی هم سطح سیاسی و یا واکنش رسمی وزارت خارجه ایران می باشد، اضافه کرد: بهتر است مقامات عالی سعودی قبل از این که این وزیر خارجه عصبی، ناشی و بی تجربه کاری بدستشان بدهد به او نصیحت کنند که به اندازه قد و وزن خود و سنجیده سخن بگوید و حد بردباری مردم بزرگ ایران را نیازماید. قابل ذکر است، پاسخ یک کارشناس به سخنان وزیر خارجه عربستان در عرف دیپلماتیک معنای خاص خود را دارد.
عموما کشور ها وقتی یک مقام طرف مقابل را در حدی ندانند که در سطح برابر به او پاسخ دهند یا او را شایسته ندانند که وی را مخاطب قرار دهند، ادعاهای او را بی پاسخ نمی گذارند، اما مقامی در رده پایین تر پاسخ او را می دهد تا ضمن تحقیر وی، این پیام را به آن مقام منتقل کنند، که او را در حد پاسخگویی نمی دانند.
گفتنی است، به گزارش تابناک عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی به تازگی در سخنانی ایران را به «اشغال خاک سوریه و سرزمین های کشورهای عربی» متهم کرده و گفته بود: آمادگی داریم با تمام قدرت سیاسی، اقتصادی و نظامی از سرزمین و ملت خود با تحرکات ایران مقابله کنیم.
وی همچنین چندی پیش با ادعای اینکه «ایرانی‌ها در گذشته با تظاهرات و آشوب در مکه سبب شهادت زائران شده‌اند»، گفته بود: ایران و رئیس جمهوری ایران آخرین کسانی‌اند که باید از دموکراسی و سلامت حجاج حرف بزنند.

19

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :