شکنجه زائران ایرانی در عربستان صحت ندارد

منتشر شده در صفحه کاغذ اخبار | شماره 550

شکنجه زائران ایرانی در عربستان صحت ندارد
رئیس سازمان حج و زیارت کشور گفت: قطع رابطه سیاسی با عربستان به منزله عدم پیگیری حقوقی فاجعه منا نیست و پیگیری حقوقی برای گرفتن دیه کامل جانباختگان فاجعه منا ادامه دارد. به گزارش ایرنا سعید اوحدی دیروز در دیدار با خانواده جانباختگان حادثه منا در حرم مطهر حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(ع) بیان کرد:پیگیری حقوقی حادثه منا بر عهده وزارت امور خارجه کشور قرار دارد و تا قبل از قطع رابطه سیاسی با کشور عربستان در این زمینه پیگیری ها و جلسات متعدد خارجی و داخلی برگزار شده است.
وی افزود: بر اساس آخرین جلسه برگزار شده در زمینه پیگیری حقوقی این فاجعه در کشور، تاکید بر این شد که وزارت امور خارجه حتی با گرفتن وکیل در یکی از کشورهای عربی باید بجد پیگیر حقوق دیه کامل شهدای حادثه منا باشد.
اوحدی اظهارداشت: بر اساس احکام شرعی کشور عربستان هرگونه حادثه به جز فوت عادی برای همه زائران ورودی به این کشور مشمول دریافت دیه کامل می شود که در حوادث مشابه حادثه منا حتی حوادث ازدحام طواف زائران که در گذشته در کشور عربستان رخ داده است، عربستان این دیه را پرداخت کرده است. معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: کشور ایران مصمم به گرفتن حق دیه کامل جانباختگان این حادثه است و دستگاه دیپلماسی کشور با جدیت دیه کامل جانباختگان حادثه منا را دنبال می کند.
وی با بیان اینکه مدارک و اسناد این فاجعه تهیه و در اختیار وزارت امور خارجه قرار گرفته است ادامه داد: زائران ما در کشور عربستان تحت پوشش بیمه بودند و این در حالی است که ما در سازمان حج و زیارت نیز میزان دیه ای به عنوان بیمه برای زائران در نظر گرفته ایم. وی گفت: سوء مدیریت، بی کفایتی و عدم همکاری دولت عربستان از مهمترین عوامل ایجاد این حادثه غمناک بود که حقوق به حق جانباختگان این حادثه را دنبال می کنیم. اوحدی عنوان داشت:یکی از مطالبه های خانواده های جانباختگان حادثه منا ابلاغ واژه شهید به جانباختگان این حادثه بود که در حال پیگیری این مهم هستیم. سازمان حج و زیارت گفت:در حین و بعد از رخداد فاجعه منا شایعاتی مبنی بر دزدیده، بازداشت و شکنجه برخی زائران ما مطرح شد که هیچ کدام از این شایعات صحت نداشت.

12

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 117
  • دیروز: 133
  • هفته: 1,821
  • ماه: 7,444
  • سال: 83,816