آیا می‌دانستید؟

منتشر شده در صفحه سبک زندگی | شماره 548

آیا می‌دانستید که مخترع نخستین برف ‌پاک ‌کن الکتریکی خودکار و سیستم اخطار دهنده چرخش خودرو به چپ و راست، یک مادر و دختر بودند؟
آیا می‌دانستید که برف‌پاک کن خودرو را چه کسی اختراع کرده است؟در سال ۱۹۰۵، خانمی به نام مری اندرسون، یک برف‌پاک‌کن برای خودروها اختراع کرد که البته خودکار نبود و با حرکت دادن غلطک‌هایی روی سطح شیشه، برف‌ و باران را پراکنده می‌کرد.
جالب است که یک خانم دیگر به نام شارلوت بریجوود، در سال ۱۹۱۳ این اختراع را تکمیل کرد، برف‌پاک‌کن او خودکار و الکتریکی بود و به جای غلطک از تیغه‌های پلاستیکی به سبک امروزی استفاده می‌کرد.از سال ۱۹۲۳ استفاده از برف‌پاک‌کن‌های رایج شد، اما متأسفانه خانم بریجوود سود یا شهرت خاصی برای اختراع خود پیدا نکرد و از نظر تجاری، شکست خورد.همین خانم شارلوت بریجوود، دختری داشت به نام فلورانس لورنس. این دختر، بسیار مشهور بود، چون ستاره فیلم‌های صامت آن روزگار بود. البته در آن روزگاران بیشتر ستاره‌های سینما، شهرت ستاره‌های امروزی را نداشتند و مردم با اینکه چهره ستاره‌های را می‌شناختند، در بسیاری از موارد نام و مشخصات ستاره‌ها را پیگیری نمی‌کردند، به خصوص اینکه در عنوان‌بندی ابتدایی و انتهایی فیلم‌ها، مرسوم نبود که نام تک‌تک هنرپیشه‌ها حتما به نمایش گذاشته شود.
خانم فلورانس لورنس، گه در سال ۱۹۰۷ وارد دنیای سینما شده بود، سه سال بعد، به کارهای هنری دیگر علاقه‌مند شد و با حقوق قابل توجه هزار دلار در هفته، به استخدام یک کارگاه هنری درآمد. او همچنین در آگهی‌های بازرگانی شرکت می‌کرد.با حضورهای سینمایی و فعالیت‌های جنبی او دیگر توانسته بود، یکی از نخستین ستاره‌های زن دنیای سینما شود، طوری که با او لقب «نخستین ستاره سینما» هم داده شده است.او از ثروت خود برای تهیه یک دستگاه خودرو استفاده کرد. اما از انجا که ذهن خلاقی داشت، خیلی زود متوجه یکی از مشکلات رانندگی شد. جالب است بدانید که تا آن زمان، خبری از چراغ‌های راهنما نبود. به همین خاطر او در سال ۱۹۱۴، یک بازوی اخطاردهنده روی گلگیر عقب خودرو طراحی و نصب کرد که با فشار یک دکمه، جهتی را که راننده قصد چرخش به آن سو را داشت، به راننده پشت سر، نشان می‌داد.
اما باز هم مثل اختراع مادرش، اختراع او هم مورد توجه قرار نگرفت، به علاوه او اختراع خود را ثبت نکرده بود. در سال ۱۹۳۸، فلورانس فوت کرد و تازه یک سال بعد از فت او بود که استفاده از چراغ راهنما، مرسوم و همگانی شد. علت مرگ او، خودکشی بود.

آیا می‌دانستید گورستان‌های مسکو هم مجهز به وای فای رایگان می‌شوند!
در شرایطی که بسیاری از شهروندان کشورهای در حال توسعه، حتی در مراکز عمومی مثل فرودگاه‌ها، ترمینال‌ها، کتابخانه‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز آموزشی، از داشتن وای فای رایگان محروم هستند، این خبر که از سال ۲۰۱۶، برخی از گورستان‌های مسکو مجهز به وای فای رایگان می‌شوند، در خور توجه است. البته، این اقدام در همه گورستان‌ها صورت نمی‌گیرد و در مرحله اول در مورد سه گورستان مشاهیر صورت می‌گیرد. هدف از این برنامه هم این بوده است که این آرامگاه‌های مشاهیر، تبدیل به موزه‌های روبازی شوند که در آنها بازدیدکنندگان بتوانند با جستجوی اینترنتی، بی‌درنگ اطلاعاتی در مورد مشاهیر پیدا کنند و جستجوی هدفمند خود را با تأخیر نیندازند.
حالا تصور کنید که در ایران ما هم چنین برنامه‌ای پیاده شود. کسی چه می‌داند شاید بازدیدکنندگان از قبور به طمع وای فای افزایش یابند و شاید آن اندک رابطه روحی بین ما و اهل قبور، در غوغای چک کردن ایمیل و پیام‌های تلگرامی، مختل شود! به هر حال خدا آخر و عاقبت همه‌ی ما را به خیر کند.

11

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 10
  • امروز: 322
  • دیروز: 524
  • هفته: 5,290
  • ماه: 15,914
  • سال: 88,998