طرح پیشگیری از تنبلی چشم تا پایان آبان ادامه دارد

منتشر شده در صفحه کرمان ویچ | شماره شماره ۴۷۹

طرح پیشگیری از تنبلی چشم تا پایان آبان ادامه دارد
رئیس اداره بهزیستی شهرستان جیرفت گفت: اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم از دوشنبه چهارم آبان در این شهرستان آغاز شد و تا پایان این ماه در مراکز بهداشتی و مهدکودک ها ادامه دارد. به گزارش ایرنا محمد رضانژاد در آیین آغاز اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم در شهرستان جیرفت افزود: امسال ۱۲ هزار و ۳۹۲ کودک سه تا شش سال در شهرستان جیرفت داریم که باید در این طرح غربالگری شوند. وی بیان کرد: سال گذشته ۵۴ درصد از کودکان زیر پوشش غربالگری بینایی قرار گرفتند که نسبت به جمعیت پوشش خوبی نداشتیم و امسال با برنامه ریزی انجام شده این عدد به ۸۰ درصد می رسد.
وی هدف از اجرای این طرح را پیشگیری از معلولیت بینایی ذکر کرد و گفت: بهترین سن برای درمان این بیماری زیر پنج سال است و هر میزان سن بالاتر رود هزینه های سنگین تری دارد و در سن بالای ۱۰ سال غیر قابل درمان است. رئیس اداره بهزیستی جیرفت گفت: هر سال طرح پیشگیری از تنبلی چشم در سراسر کشور توسط سازمان بهزیستی با همکاری آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی اجرا می شود.
وی با بیان این که تنبلی چشم یک بیماری خاموش است و هیچ علامت ظاهری دال بر بیماری وجود ندارد تصریح کرد: کودکان هیچ دردی احساس نمی کنند که به آن واکنش دهند و خانواده ها مطلع شوند لذا باید این طرح از سوی خانواده ها جدی گرفته شود. وی بیان کرد: بعد از اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم پیگیری مراحل درمانی کودکان مشکوک از اهمیت زیادی برخوردار است لذا خانواده ها در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند. رضانژاد گفت: هزینه طرح غربالگری برای هر نفر ۱۰ هزار ریال است که در شهر و روستاها هزینه ای از خانواده ها دریافت نمی شود و توسط بهزیستی پرداخت می شود.
گفتنی است تنبلی چشم یا آمبلوپی (Amblyopia) که در حدود ۳ درصد از افراد دیده می‌شود زمانی رخ می‌دهد که چشم در دوره کودکی دید طبیعی نداشته باشد. این اختلال که معمولاً در یک چشم دیده می‌شود بدلیل اختلال دید چشم تنبل بر اثر عوامل مختلف نظیر عیوب انکساری (دوربینی، نزدیک بینی، یا آستیگماتیسم)، انحراف چشم (لوچی یا استرابیسم)، و یا عدم شفافیت مسیر بینایی (ناشی از عواملی نظیر آب مروارید، کدورت قرنیه، و یا افتادگی پلک) رخ می‌دهد.

21

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 10
  • امروز: 154
  • دیروز: 593
  • هفته: 5,636
  • ماه: 15,570
  • سال: 88,409