روز جهانی زنان روستایی

منتشر شده در صفحه جامعه | شماره شماره ۴۷۱

روز جهانی زنان روستایی
زنان روستایی حدود یک چهارم جمعیت جهان را تشکیل می دهند و برای اداره خانواده خود، بیش از هر چیز دیگری، به منابع طبیعی و کشاورزی و دامداری متکی هستند.
۲۳مهرماه روز جهانی زنان روستایی بوده اما متاسفانه شاهد انعکاس رسانه‌ای و کار روی مساله‌ای با این اهمیت نبوده‌ایم.در یک دهه گذشته تقریبا در سراسر کشور شاهد روند خالی شدن روستاها بوده‌ایم هرچند معمولا مردان روستاها را به دنبال کار بهتر و درآمد بیشتر ترک می‌کنند اما زنان هم تحت تاثیر این مهاجرت‌های خودخواسته بوده‌اند و عده‌ی زیادی از زنان هم وارد محیط‌های شهری‌ شده‌اند و یا با خروج مردان از روستاها، زنان روستاها را اداره می کنند و فعالیت اقتصادی می کنند.گزارش های اخیر حاکی است ظرف یک سال اخیر در ایران نیز اکثریت مردان حدود یک هزار روستای محل زندگی شان را ترک کرده و در جستجوی شغل به شهرها رفته اند.
حدود ۲۵ درصد جمعیت کشور در روستاها زندگی می کنند و دولت در زمینه کارآفرینی در مناطق روستایی و به ویژه در میان زنان روستاها فعالیت هایی انجام می دهد، از جمله وام هایی با عنوان خود اشتغال زایی به آنها اعطا می کند، که در سال اخیر از ۲۵۰ به ۳۵۰ میلیارد تومان رسیده است. چندی پیش اخبار بانک منتشر کرد:۸۰ درصد وام‌های قرض‌الحسنه صندوق تامین مالی خرد روستایی درراستای اشتغال‌زائی، توسعه کسب و کارها و رونق تولید در مناطق روستائی کشور است. در حال حاضر با نگاهی که استان‌دار محترم به امر اشتغال‌زایی و خودکفایی خانواده‌ها داشته و دارد امید این‌است که هرچه بیشتر درباره مسائل زنان روستایی دقت و پشتکار بیشتری راشاهد باشیم،همین وام‌های قرض‌الحسنه اگر با نگاهی کارشناسانه اهدا می‌شدند شاهد اشتغال‌زایی بالایی در استان خواهیم بود و انشالله سیل مهاجرت‌ از روستا به شهر هم کم‌تر شود.

18

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :