بازار مداحان جناحی دوباره گرم شد

منتشر شده در صفحه کاغذ اخبار | شماره شماره ۴۷۱

بازار مداحان جناحی دوباره گرم شد
خبرآنلاین نوشت: درست وقتی که مجلس روضه خوانی به اوج رسیده است می گوید:»حضرت مسلم (ع) پس از اسارت وقتی وارد مجلس عبیدالله شد به او سلام نکرد،‌ بعد وزیر امور خارجه ما … کرد که با اوباما دست داد». این ها عبارت های یک مداح معروف تهرانی در مراسم شب اول محرم است. نه این مداح معروف اولین مداحی است که شخصیت های سیاسی را در مداحی هایش نشانه رفته و توهین می کند و نه ظریف اولین سیاستمداری است که نامش در منابر مداحی شنیده می شود. سبکی از مداحی های سیاسی که پایه گذارش منصور ارضی بود و از دهه ۷۰ وارد حسینیه ها و تکایا شد؛ با وجود هشدارها و گوشزدهای مراجع و شخصیت ها اما همچنان به کار خود ادامه می دهد. خود منصور ارضی همین چند وقت پیش و در مراسم دعای عرفه پای سیاست را وسط کشیده بود. حاج منصور برجام را همانند جام زهر دانست و خطاب به حاضرین گفت: شما از برجام که همان جام زهر است چه می‌دانید؟ منصور ارضی اما در این مسیر تنها نیست.
او شاگردانی دارد که شانه به شانه استاد و گاه حتی چندگام از او جلوتر حرکت می کنند. از جمله سعید حدادیان که در یکی از آخرین توهین هایش به شخصیت های سیاسی در ماه رمضان روحانی و هاشمی را آماج حملاتش قرار داده بود. به علاوه چندی پیش و بعد از بازگشایی سفارت انگلیس در تهران و اعتراض دلواپسان به این موضوع، فایل صوتی از «سیدرضا نریمانی» مداح اهل بیت در شبکه های اجتماعی منتشر شد که نریمانی در این مداحی که محتوایی سیاسی داشت، مدعی شده بود این سفارتخانه در واقع جاسوسخانه است که دولت در بازگشایی آن بی تدبیری به خرج داده است.
اینگونه اظهارات از سوی مداحان موجب شده تا هر سال در آستانه ایام محرم و صفر مراجع و شخصیت های مذهبی نسبت به سیاسی و جناحی نشدن مداحی ها هشدار دهند. از جمله آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: مجالس حسینی نباید به مباحث سیاسی و جناحی آلوده شود و در اشعار فقط باید مسائل انقلاب و نظام را مورد توجه قرار دهیم. با وجود این هشدارها اما باز هم اولین روز محرم با حمله و توهین یک مداح به دولت آغاز شد. و این یعنی استفاده جناحی از منابر مداحی قرار نیست به این زودی ها پایان یابد.

11

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 5
  • امروز: 230
  • دیروز: 369
  • هفته: 4,118
  • ماه: 15,094
  • سال: 89,357