هفته خوانی

منتشر شده در صفحه صفحه اول 470 | شماره شماره ۴۷۰

رئیس‌جمهوری در مازندران:
از جیب خود شعار بدهید نه مردم

استان مازندران بیست‌ودومین استان میزبان رئیس‌جمهوری، در قالب سفرهای استانی بود. هواپیمای حامل «حسن روحانی» صبح دیروز وارد فرودگاه «دشت‌ناز» ساری شد و شب گذشته این فرودگاه را به قصد تهران ترک کرد. در ابتدای ورود، «روحانی» از سوی نماینده ولی فقیه در استان، استاندار و جمعی از مقامات و مسئولان ارشد محلی استقبال شد و پس از آن راهی ورزشگاه «شهید متقی» ساری شد تا در جمع مردم ساری سخنرانی کند.
به گزارش خبرگزاری‌ها، رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه «پیروزی در انقلاب، دفاع مقدس و موضوع هسته‌ای نتیجه تأسی به فرهنگ محرم و عاشورا بود»، گفت: «امروز باید برجام وسیله‌ای برای انسجام ملت و سکویی برای جهش اقتصادی جوانان غیور ایران اسلامی باشد و ما در ماه‌های آینده با رفع تحریم‌ها، نشان می‌دهیم که ملت ایران پیروز صحنه است».
روحانی با قدردانی از مجلس شورای اسلامی که کلیات طرح برجام را طبق خواست ملت ایران تصویب کرد، گفت: «برجام باید جهشی برای انسجام و سکویی برای نشاط اقتصادی و اشتغال باشد و در فضای پس‌از‌توافق، ما نیاز بیشتری به اتحاد و همبستگی داریم. انتقادها قابل احترام است؛ اما رأی اکثریت طبق قانون اساسی باید محترم باشد». رئیس‌جمهوری افزود: «ما چرا دنبال مذاکره رفتیم؟ بعضی‌ها فکر می‌کنند ما علاقه داشتیم به غرب نزدیک شویم؛ غرب و شرق برای ما فرق نمی‌کند. ما دنبال منافع ملت و مصالح کشور هستیم. آنچه برای ما مهم است، اشتغال جوانان و رونق اقتصادی کشور است. من به عنوان نماینده و خادم شما چطور رضایت بدهم که به خاطر تحریم هر جنسی که وارد کشور می‌شد و می‌شود، ١۵ تا ٢٠ درصد اضافه از جیب مردم پرداخت شود». او ادامه داد: «ما حق نداریم از جیب مردم شعار بدهیم؛ هرکس می‌خواهد شعار بدهد، از جیب خودش شعار بدهد، نه از زندگی فقرا و محرومین».

 

اجرای قانون امر به معروف و نهی از منکر کلید خورد
ورود ستاد امر به معروف به شبکه‌های اجتماعی، تورهای گردشگری و مفاسد اقتصادی
هنوز یک ماه از لازم‌الاجرا شدن قانون امر به‌معروف و نهی از منکر و ابلاغ آن نگذشته است که دبیر این ستاد در نشست خبری خود عملا از شروع اجرای آن خبر داد.
سیداحمد برزگر ابتدا در مورد مراحل تصویب این قانون و چالش‌هایی که در این مسیر با آن روبه‌رو بودند، گفت و سپس به سوالات پاسخ داد؛ او در پاسخ به سوالی در این رابطه که آیا رباخواری بانک‌ها و گران‌فروشی نیاز به امر به معروف و نهی از منکر ندارد و آیا فقط بدحجابی نیاز به امر به معروف و نهی از منکر دارد، گفت: «ما نگفتیم که بحث حجاب فقط نیاز به امر به معروف و نهی‌از منکر دارد. به‌طورمثال در این قانون ما به بحث شبکه‌های اجتماعی، تورهای گردشگری و بازی‌های کامپیوتری ورود خواهیم کرد.»البته دبیر ستاد امر معروف و نهی از منکر در شرایطی از تورهای گردشگری گفت که سال گذشته نصرالله پژمان‌فر، نماینده مجلس پیش از تصویب و نهایی شدن قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر گفته بود: «در قانون در دست بررسی «امر به معروف»، کسی استثنا نیست.
گردشگران خارجی نیز با «گشت ارشاد» روبه‌رو خواهند بود و باید قبل سفر به ایران درباره حجاب و قوانین آموزش ببینند.»
قانون امر به معروف و نهی از منکر از ابتدا با حواشی زیادی روبه‌رو بود، از همان روزهایی که شورای نگهبان برخی از بندهای طرح ارایه شده را مخالف قانون اساسی و شرع تشخیص داد و آن را برای اعمال اصلاحاتی به مجلس بازگرداند تا نامه‌ای که حسن روحانی خطاب به رهبری نوشت و درخواست توقف اجرای این قانون را داشت، البته حاشیه‌های این قانون همچنان هم ادامه دارد، دولت معتقد است اجرای این قانون به معنای دخالت در حیطه مسوولیت پلیس است و اختیارات بعضی از افراد را افزایش می‌دهد، انتقادهایی که در زمان بررسی این قانون در مجلس هم مطرح شد و حتی رحمانی‌فضلی، وزیر کشور در نامه‌ای به علی لاریجانی خواستار توقف بررسی طرح در مجلس شد.

 

طرح اجرای برجام به تصویب مجلس رسید
تصویب شد. به ‌راحتی گفتن همین دو واژه‌ای که ساعت ٨:۵٠ دقیقه صبح دیروز توسط علی لاریجانی از تریبون مجلس اعلام شد، طرح اجرای برجام از پیچ بهارستان هم گذشت و دست مخالفان این طرح از ادامه بازی در زمین توافق هسته‌ای کوتاه ماند. دیروز وقتی رأس ساعت ٨:٢٠ دقیقه صبح، جلسه علنی مجلس پس از تلاوت آیاتی از قرآن که به مؤمنین توصیه می‌کرد با یکدیگر نزاع نکنند، آغاز شد، همه برای آغاز ماراتنی سنگین آماده بودند. نزدیک به ٢٠٠ پیشنهاد آماده شده بود تا در نوبت سخنرانی موافقان و مخالفان هر پیشنهاد، سناریوی مخالفان برجام یک فاز جلوتر برود.
فراتر از این هم اخباری شنیده می‌شد؛ گویا قرار بود هرگاه ظریف به‌عنوان نماینده دولت برای مخالفت با هریک از پیشنهادها پشت تریبون می‌رود، از شعار مرگ بر آمریکا تا ادامه حملاتی که نمونه‌اش را روز یکشنبه دیده بودیم، در دستور کار قرار بگیرد. نهضت تذکر و اخطار که روز یکشنبه در دستور کار مخالفان برجام بود حالا به نهضت پیشنهادهای بی‌نهایت تبدیل شده بود و همه‌چیز برای کش‌دادن ماجرا تا چند جلسه آینده مهیا بود.
خروجی نهایی این نهضت هم تصویب‌نشدن طرح اجرای برجام در موعد مقرر و به‌هم‌ریختن همه معادلات دولت و طرف‌های خارجی درباره اجرای توافق بود، اما یک شب قبل، ورق برگشته بود. جلسه‌ای که با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس، علی شمخانی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی، کاظم جلالی و علاء‌الدین بروجردی رؤسای کمیسیون امنیت و فراکسیون رهروان و البته دو عضو مخالف برجام از فراکسیون اصولگرایان یعنی زاکانی و زارعی برگزار شد، حجت را تمام کرده بود.
جلسه‌ای شبانه در یکی از نهادهای عالی نظام. محل جلسه دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی اعلام شده و آنچه جلسه را از دیگر جلسه‌های موافقان و مخالفان متمایز می‌کرد، حضور یک چهره شاخص از دفتر مقام معظم رهبری یعنی حجت‌الاسلام اصغر حجازی بود. نام او روز یکشنبه توسط علی لاریجانی به‌عنوان رابط دفتر رهبری با رئیس مجلس برده شد، اما دیروز، همه‌چیز به جلسه‌ای با حضور او ختم شده و تصمیم گرفته شده بود.

 

بازهم پناهندگی قایقران ها
باز هم قایقرانی، باز هم پناهنده‌شدن پاروزنان ایران در اروپا. هنوز دوماه از خبر پناهندگی شروین پاکدل، عضو تیم ملی قایقرانی جوانان، در پرتغال نگذشته که حالا گفته می‌شود نایب قهرمان بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون کره‌جنوبی هم بار سفر را بسته است.
ایسنا روز گذشته با انتشار خبری اختصاصی، پناهندگی سعید فضل‌اولی، عضو تیم ملی آب‌های آرام بزرگ‌سالان کشورمان، را در آلمان اعلام کرد. ایسنا پیش از این نیز از مهاجرت فضل‌اولی به آلمان خبر داده بود اما برخی رسانه‌ها با رد این خبر مقصد او را انگلیس اعلام کردند. خبر پناهندگی کایاک‌سوار ایران در اروپا در حالی منتشر شده که فدراسیون قایقرانی نسبت به آن اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و معتقد است فضل‌اولی دیگر عضو تیم ملی نبوده است. نبوده است».. موج پناهندگی ورزشکاران ایرانی در کشورهای خارجی طی ۱۰، ۱۵ سال اخیر در حالی رو به افزایش بوده است که دراین‌میان قایقرانی سهم بیشتری از ورزشکاران پناهنده را نسبت به سایر رشته‌ها داشته است. چراکه اکثر مسابقات جهانی این رشته در قاره اروپا برگزار می‌شود و ملی‌پوشانی هم که عرصه فعالیت در داخل را بر خود تنگ می‌بینند از این فرصت استفاده می‌کنند.
آرزو حکیمی، قهرمان آسیا، سه‌سال پیش بعد از اینکه نتوانست در مسابقه انتخابی ورودی لازم را بیاورد، از حضور در المپیک ۲۰۱۲ لندن بازماند و به آمریکا رفت و پناهنده شد. مینا علیزاده نیز پس از حضور در مسابقات آلمان در این کشور ماند و به ایران بازنگشت.
قایقرانی اولین رشته در ایران نیست که ورزشکاران ملی‌پوش و عنوان‌دار آنها به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند. کشتی، جودو، شمشیربازی، تکواندو، نجات‌غریق، کاراته و شطرنج از جمله رشته‌هایی بوده که ورزشکاران شناخته‌شده آنها در پنج‌سال اخیر از ایران رفته‌اند و تابعیت کشورهای اروپایی را گرفته‌اند. کوچ ورزشکاران به سایر کشورها از مهم‌ترین معضلاتی است که ورزش ایران با آن روبه‌رو بوده و تاکنون راهکاری از سوی مسئولان مربوطه برای مقابله با آن اندیشیده نشده است. مشکل مالی و نادیده‌گرفتن ورزشکاران ایرانی از سوی متولیان ورزش تنها دلیلی است که آنها را مجبور کرده تا دست به این کار بزنند.

 

مذاکرات با آمریکا ممنوع!
محمدکاظم انبارلویی: برخی بر این گمان هستند «برجام» فصل جدیدی از مناسبات ما با آمریکا و غرب می‌گشاید، لذا نباید هر حرفی را زد و هر عملی را انجام داد. اینان فکر می‌کنند ما با برجام به سمت تشنج‌زدایی با آمریکا پیش می‌رویم. این تصور صددرصد غلط است. همین تصور را برخی در زمان امام(ره) داشتند، فکر می‌کردند با پذیرش قطع‌نامه ۵٩٨ ما به سمت عادی‌سازی با غرب و رفع تشنج پیش می‌رویم. در حالی‌که امام(ره) چنین تحلیلی نداشتند. در همان بیانیه پذیرش قطع‌نامه ادبیات امام علیه نظام سلطه و آمریکا تندتر از شرایط قبل از پذیرش بود. امام(ره) از واژگانی علیه آمریکا و نظام سلطه استفاده کردند که در طول حیات مبارزاتی خود سابقه نداشت. قاعدتا امام(ره) براساس «نباید هر حرفی را زد و هر عملی را انجام داد» نباید آن عبارات آشتی‌ناپذیر را علیه آمریکا و صدام و تبهکاران منطقه نظیر فهد می‌گفتند اما امام هیچ تردیدی در اعلام آن مواضع صریح و آشکار نکردند.

مدیرعامل سایپا:
هیچ تصمیمی برای ارزانی خودرو نداریم
مهدی جمالی، مدیرعامل سایپا اتخاذ هرگونه تصمیم در جلسات مدیران خودروسازی با وزیر صنعت برای کاهش قیمت خودرو با شیب ملایم را رد کرد و گفت: کدام کالا ارزان شده است که خودرو ارزان شود.

اورانیوم غنی شده
نخود و لوبیا نیست
حسین شریعتمداری: فرض کنید بعد از انجام تعهدات ایران یعنی جمع‌آوری آبشار سانتریفیوژها از ٢٠‌هزار دستگاه تا سطح شش هزار، بتن‌ریزی در قلب رآکتور اراک، انتقال ٩‌هزار‌و ٧٠٠ کیلو از اورانیوم غنی‌شده، برهم‌زدن مرکز تحقیقاتی فردو، انبارکردن سانتریفیوژها و… آمریکا، یکی از تعهدات خود- و یا همه آنها- را نادیده گرفت، در آن صورت ایران که به قول آقایان داور است چه کاری از دستش برمی‌آید؟ در پاسخ می‌گویند ما هم تعهدات خود را نادیده می‌گیریم! آقایان شوخی می‌کنند یا شعور مردم را دست‌کم گرفته‌اند؟! مگر آن‌گونه که در یادداشت قبلی آورده‌ایم- جمع‌آوری سانتریفیوژها مانند جمع‌کردن جعبه‌های میوه در یک میوه‌فروشی است که شب‌ هنگام جمع شوند و فردا صبح مانند اول چیده شوند؟! به قول خودتان جمع‌آوری سانتریفیوژها دست‌کم به ۵٠ درصد آنها آسیب می‌رساند. رآکتور بتن‌ریزی‌شده اراک چه؟! و یا درباره خروج ٩٧٠٠کیلو اورانیوم غنی‌شده چه نظری دارید؟ اورانیوم غنی‌شده نخود و لوبیا نیست که به‌آسانی از اولین بقالی قابل خرید و جایگزین باشد؟! و… اما، طرف مقابل چه چیزی را از دست می‌دهد؟ بی‌تردید، هیچ!

عبور ایران از خط قرمز جمعیتی
محمد اسحاقی، معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، گفت: کاهش جمعیت در ایران منجر به عبور از خط قرمز جمعیتی براساس نرخ باروری دنیا شده است. وی افزود: نرخ باروری در دنیا زیر ۲.۱ نرسیده و هیچ کشوری شاهد کاهش جمعیتی پایین‌تر از این میانگین نبوده است اما در ایران در سال‌های اخیر از این خط قرمز عبور کرده‌ایم و نرخ باروری را به ۱.۷ رساندیم که این خود زیر حد جایگزینی است.

شکایت احمدی‌نژاد از جهانگیری رد شد

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، درباره شکایت احمدی‌نژاد علیه جهانگیری، معاون‌اول رئیس‌جمهور گفت که درخصوص این شکایت از سوی دادسرا قرار منع تعقیب صادر شده است».. طبق این شکایت، اتهاماتی که از سوی رئیس دولت‌های نهم و دهم به معاون‌اول دولت یازدهم وارد شده، شامل ١٢ مورد بود که از سخنان «جهانگیری» استخراج شده بودند: «بیشترین و بزرگ‌ترین فسادهای قرن در دوره گذشته اتفاق افتاد»، «فساد ٢٢ میلیاردی ارزی در دولت قبل و خروج بی‌سر‌و‌صدای ٢٢ میلیارد دلار ارز از کشور در دولت دهم»، «نامشخص‌بودن مصرف ١١٨ میلیارد دلار درآمد نفتی کشور در سال ١٣٩٠»، «دولت گذشته در اوج درآمد نفتی، دولت را با اوج بدهی به بخش‌های مختلف تحویل داد»، «هدررفت فرصت ٩۵٠ میلیارد‌دلاری در دولت گذشته»، «حساب ذخیره ارزی که به صندوق توسعه ملی تبدیل شد، موجودی‌اش صفر بود»، «دولت قبل ٧٠٠ میلیارد دلار صرف اشتغال چینی‌ها کرد»، «نامشخص‌بودن سرنوشت بیش از صد میلیارد دلار پول حاصل از واگذاری شرکت‌ها و کارخانه‌ها در دولت گذشته»، «بدترین عملکرد نیم‌قرن گذشته در سال آخر دولت قبل با رشد اقتصادی منفی پنج درصد و نرخ تورم ۴١ درصد و نرخ تورم مواد غذایی بالای ۶٠ درصد»، «کشور در زمان شروع کار دولت ته دره بود، اما ما کشور را ١٠ پله بالا آوردیم»، «اگر طبق قانون عمل می‌شد باید ٣٠٠ میلیارد دلار در صندوق توسعه، ارز می‌داشتیم» و درنهایت «کسی که تصمیم گرفته برخلاف قانون ۴۵ هزار تومان پرداخت کند و مردم و حکومت را این‌گونه گرفتار کند؛ امروز هم احساس کند قهرمان است و بقیه که گرفتار شدند مشکل‌دار هستند».

 

رونمایی از سند تأیید بابک زنجانی توسط احمدی‌نژادی‌ها
شرق: «کاظم پالیزدار» مشاور معاون‌اول رئیس‌جمهور و دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در نشستی خبری به برخی موضوعات مانند «بابک زنجانی» و تأسیس «دانشگاه ایرانیان» در دولت گذشته پاسخ داد. شاید مهم‌ترین قسمت این نشست خبری رونمایی از سند تخلف بابک زنجانی باشد که در آن امضای سه وزیر احمدی‌نژاد و رئیس‌‌ کل بانک مرکزی وقت به چشم می‌خورد. به گزارش «فارس» او درباره پرونده زنجانی گفت: «رابطه دولت یازدهم با آقای زنجانی رابطه شاکی و متشاکی می‌باشد. دولت یازدهم مردادماه سال ٩٢ سکان دولت را در دست گرفت… بابک زنجانی با پیگیری‌های این دولت و اقدام مناسب و قابل تقدیر قوه قضائیه در دی‌ماه همان سال دستگیر شد. در اینجا جا دارد بنده از دستگاه قضائی به‌خصوص آیت‌الله آملی‌لاریجانی و دادستان تهران که تعامل بسیار خوبی با دولت در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی دارند تشکر کنم». پالیزدار افزود: «با توجه به مستنداتی که در دادگاه ارائه و قید شده، نشان می‌دهد که ارتباطی بین آقای زنجانی و مسئولان دولت قبلی وجود داشته و زنجانی نیز بنا بر حمایت دولت گذشته اقداماتش را انجام داده است.

 

 

ائتلاف اصلاح‌طلبان و اعتدالیون
دبیرکل جامعه اسلامی فرهنگیان کشور گفت: آنچه از همه بیشتر مورد توجه است ائتلاف میان اعتدالیون و اصلاح‌طلبان است که این موضوع از قبل قابل پیش‌بینی بود. تاکنون ائتلاف جدیدی میان اصولگرایان برای انتخابات آینده صورت نگرفته که امیدواریم ائتلاف شایسته‌ای شکل بگیرد. عزت‌الله دهقان در گفت‌وگو با ایرنا افزود: با توجه به اینکه رهبری جبهه اصولگرایی با جامعه روحانیت مبارز است، امیدواریم با درایت این مجموعه ائتلاف مناسبی صورت گیرد. اگر ائتلاف مناسبی صورت نگیرد دود آن به چشم همه اصولگرایان خواهد رفت. دبیرکل جامعه اسلامی فرهنگیان اظهار داشت: در جلسه اخیر این تشکل موضوعات مربوط به برنامه‌ریزی انتخابات مطرح و مقرر شد، هفتم آبان ماه نیز برخی موضوعات در جلسه شورای مرکزی مورد بحث و بررسی قرار گیرد. جامعه اسلامی فرهنگیان یکی از ١٨ تشکل جبهه پیروان خط امام و رهبری است که اگر ائتلافی صورت گیرد در آن راستا حرکت خواهد کرد.

 

 

 

رایزنی جبهه مستقلین برای برگزاری جلساتی با ناطق‌نوری و آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی
قدرتعلی حشمتیان، دبیرکل جبهه مستقلین در تشریح برنامه‌های تشکل متبوعش برای انتخابات اسفندماه ٩۴ اظهار داشت: فراکسیون مستقلین و اعتدالگرایان خانه احزاب در حال رایزنی با شخصیت‌های معتدل و طیف نزدیک به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، حجج‌ اسلام ناطق نوری، حسن خمینی و حسن روحانی است. ما در جبهه مستقلین برای برگزاری جلساتی با آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و سایر شخصیت‌های دارای تفکر معتدل تلاش می‌کنیم. نایب‌رییس خانه احزاب در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در جبهه مستقلین، احزاب مستقل متمایل به اصلاح‌طلبان و اصولگرایان حضور دارند و در مجموع، شخصیت‌های معتدل در صحنه سیاسی کشور در جریان مستقلین تعریف می‌شوند، اما می‌توان گفت که تفکر اعتدالی به اصلاح‌طلبان نزدیک‌تر است اما همواره از اصولگرایان مستقل هم استقبال کرده و خواهیم کرد.

 

در چهار سال اتفاق افتاد
٨٠٠میلیارد تومان پرونده کلاهبرداری در حوزه واردات خودرو
از سال گذشته تاکنون پنج هزار مالباخته در حوزه واردات خودرو شناسایی شده‌اند و بین ٧٠٠ تا ٨٠٠ میلیارد تومان طی چهار سال گذشته کلاهبرداری شده است. میثم رضایی با اشاره به فعالیت انجمن صنفی واردکنندگان خودرو طی یک سال گذشته گفت: این انجمن متشکل از ۵٠ شرکت واردکننده خودرو است و سعی دارد تا پیشنهادات خود را در قالب یک کمیته تخصصی در خصوص مشکلات شرکت‌های واردکننده غیررسمی خودرو مطرح کند. وی افزود: در حال حاضر ٧٠ درصد از خودروهای وارداتی اعم از بنز، هیوندا، تویوتا و… فاقد نمایندگی هستند و کلاهبرداری‌های زیادی در این حوزه صورت گرفته است. رضایی با تاکید بر اینکه واردات خودرو همچنان انحصاری است، گفت: سازمان استاندارد برای خودروهای مختلف ایرادات گوناگونی را بیان می‌کند. به عنوان مثال برای بنز C200 مدل ٢٠١۶ تا شش ماه منتظر مجوز استاندارد بودیم زیرا می‌گفتند استانداردهای ایران را ندارد.

11

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 3
  • امروز: 607
  • دیروز: 645
  • هفته: 31,740
  • ماه: 70,921
  • سال: 154,686