طرح اجرای برجام به تصویب مجلس رسید

منتشر شده در صفحه هفته خوانی | شماره شماره ۴۷۰

طرح اجرای برجام به تصویب مجلس رسید
تصویب شد. به ‌راحتی گفتن همین دو واژه‌ای که ساعت ٨:۵٠ دقیقه صبح دیروز توسط علی لاریجانی از تریبون مجلس اعلام شد، طرح اجرای برجام از پیچ بهارستان هم گذشت و دست مخالفان این طرح از ادامه بازی در زمین توافق هسته‌ای کوتاه ماند. دیروز وقتی رأس ساعت ٨:٢٠ دقیقه صبح، جلسه علنی مجلس پس از تلاوت آیاتی از قرآن که به مؤمنین توصیه می‌کرد با یکدیگر نزاع نکنند، آغاز شد، همه برای آغاز ماراتنی سنگین آماده بودند. نزدیک به ٢٠٠ پیشنهاد آماده شده بود تا در نوبت سخنرانی موافقان و مخالفان هر پیشنهاد، سناریوی مخالفان برجام یک فاز جلوتر برود.
فراتر از این هم اخباری شنیده می‌شد؛ گویا قرار بود هرگاه ظریف به‌عنوان نماینده دولت برای مخالفت با هریک از پیشنهادها پشت تریبون می‌رود، از شعار مرگ بر آمریکا تا ادامه حملاتی که نمونه‌اش را روز یکشنبه دیده بودیم، در دستور کار قرار بگیرد. نهضت تذکر و اخطار که روز یکشنبه در دستور کار مخالفان برجام بود حالا به نهضت پیشنهادهای بی‌نهایت تبدیل شده بود و همه‌چیز برای کش‌دادن ماجرا تا چند جلسه آینده مهیا بود.
خروجی نهایی این نهضت هم تصویب‌نشدن طرح اجرای برجام در موعد مقرر و به‌هم‌ریختن همه معادلات دولت و طرف‌های خارجی درباره اجرای توافق بود، اما یک شب قبل، ورق برگشته بود. جلسه‌ای که با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس، علی شمخانی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی، کاظم جلالی و علاء‌الدین بروجردی رؤسای کمیسیون امنیت و فراکسیون رهروان و البته دو عضو مخالف برجام از فراکسیون اصولگرایان یعنی زاکانی و زارعی برگزار شد، حجت را تمام کرده بود.
جلسه‌ای شبانه در یکی از نهادهای عالی نظام. محل جلسه دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی اعلام شده و آنچه جلسه را از دیگر جلسه‌های موافقان و مخالفان متمایز می‌کرد، حضور یک چهره شاخص از دفتر مقام معظم رهبری یعنی حجت‌الاسلام اصغر حجازی بود. نام او روز یکشنبه توسط علی لاریجانی به‌عنوان رابط دفتر رهبری با رئیس مجلس برده شد، اما دیروز، همه‌چیز به جلسه‌ای با حضور او ختم شده و تصمیم گرفته شده بود.

14

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :