کار با ایران باید منصفانه و بلند مدت باشد

منتشر شده در صفحه خبر | شماره شماره ۴۸۳

کار با ایران باید منصفانه و بلند مدت باشد
محسن جلال پور
بازگشت از پاریس و میلان در نخستین روز کاری پس از سفر، همراه شد با دیداربا هیأت انگلیسی. هیأتی کم تعداد اما سنگین وزن که دیشب مهمان ما بودند و شام را با هم خوردیم. ریاست هیأت را آقای لرد فرانسیس ماد معاون وزیرخارجه انگلیس بر عهده داشت و همراه او، فعالان اقتصادی این کشور از بخش های مختلف ازجمله اتومبیل سازی و نفت و گازو پتروشیمی و آب و پس آب حضوردارند.
جلسه با تلخی و تندی من آغاز شد و همان ابتدا، ازسخت گیری انگلیسی ها در دوران تحریم گله و شکایت کردم. گفتم فعالان اقتصادی ایران خاطره خوبی از کاربا انگلیسی ها ندارند چرا که همیشه فعالیت های اقتصادی آنها با ایران تحت تاثیرتصمیمات سیاسی قرارداشته و مستدام نبوده است. ضمن اینکه اشاره کردم که در دوران تحریم بیشترین سخت گیری ها را انگلیسی ها نسبت به ما اعمال کردند و در حال حاضر هم انگلیسی ها بسیارنسبت به بقیه اروپایی ها کندتر عمل می کنند.
توضیح دادم که تاکنون هیأت های فرانسوی،ایتالیایی،اتریشی و اسپانیایی متعددی به ایران سفرکرده اند و مذاکرات خوبی هم داشته ایم.
این که در سفر اخیرم به پاریس و میلان هم درجمع فعالان اقتصادی و هم دراتاق ها و اتحادیه های بزرگش نشاط فراوان برای حضور در ایران را مشاهده کردم و درهمین سفرمتوجه شدم بیش ازهزاربنگاه ایتالیایی آماده سفربه ایران هستند، باعث شد همه اعضای حاضر با تعجب و کنجکاوی، صحبت هایم را دنبال کنند. لرد فرانسیس ماد درابتدای صحبت هایش اشاره کرد که انگلیسی ها منتظراجرایی شدن برجام هستند.اما بعد از صحبت های من به این موضوع که باید قبل از روز اجرای برجام ، مقدمات کار را فراهم کنیم تکیه داشت. اشاره کردم که زمینه برای فعالیت بانک های سرمایه گذاری انگلیس فراهم است و پیشنهادم این بود که پیام سرمایه گذاری در ایران را از بانک های سرمایه گذاری خود بگیرند. هم چنین پیشنهاد کردم هیأت های تخصصی و برنامه ریزی شده را به ایران اعزام کنند.
ازاتاق مشترک ایران و انگلیس هم می خواهم که برای برگزاری همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری ایران درشهرهای مختلف انگلستان اقدام کنند. کاری که پیش ازاین درسوئیس وایتالیا توسط اناق های مشترک انجام شد و نتایج خوبی داشت. همیشه سعی می کنم این نکته را مطرح کنم که کار با ایران باید منصفانه و بلندمدت باشد و به ایران باید به عنوان پایگاه تولید برای منطقه نگاه شود چرا که با کارمشارکتی درایران می توان کالای فراوان مورد نیازمنطقه راتولید کرد.این تأکید در صحبت های من آن قدر پررنگ بود که لرد فرانسیس ماد در گفت وگوی تلویزیونی اش چند بار بر آن تأکید کرد.

17

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :