پژو ایران را تهدید کرد

منتشر شده در صفحه هفته خوانی | شماره شماره ۴۸۰

پژو ایران را تهدید کرد
بازار ایران را به بهانه تحریم ترک کردند که هیچ، تهدید هم می‎کنند. پژو که سهم بالایی از بازار خودروی ایران را در دست داشت، درست در شرایطی که تنگناهای اقتصادی جهان به بهانه تهدیدآمیز‌خواندن توان هسته‎ای ایران افزون می‎شد، به دستور همتای آمریکایی خود جنرال‎موتورز، بازار را بی‎توجه به تعهدات خود ترک کرد. حالا هم که خودروسازان ایرانی رغبتی برای حضور این شرکت فرانسوی به ایران نشان نمی‎دهند، خط و نشان می‎کشد. اخیرا یک پایگاه فرانسوی مدعی شد شرکت پژو سیتروئن از مذاکرات بی‎پایان با ایران به ستوه آمده و این خودروساز فرانسوی تصمیم گرفته است تا ١۴ روز آینده پرونده مذاکرات را علنی کند.
به گزارش «تسنیم»، پایگاه فرانسوی‌زبان چلنج در گزارشی نوشت: شرکت پژو سیتروئن به طور رسمی مواضع و وضع مذاکرات را اعلام خواهد کرد تا طرف ایرانی خود را تحت فشار قرار دهد. در واقع شرکت پژو می‌خواهد به رجزخوانی‌ها و حتی اقدامات تحریک‎آمیز ایران پایان دهد. یا رومی رومی، یا زنگی زنگی. درواقع تاکنون هیچ توافقی حاصل نشده است. پژو سیتروئن به‎ویژه با ایران‎خودرو، بزرگ‌ترین گروه خودروسازی ایرانی که شراکتی ٣۵ساله با آن دارد، مذاکره می‌کند. تابستان گذشته، کارلو تاوارس، رئیس پژو سیتروئن، به ما گفت: «من مشکلات را مشاهده می‌کنم. به ما حمله می‎شود چون (ایران را) ترک کردیم. مقالات بسیار تهاجمی علیه ما در مطبوعات منتشر می‌شود». ژان کریستوف کمار، مسئول منطقه‎ای پژو، با هدف تلاش برای مذاکره برای تولید پژو ٢٠٨، که در سال ٢٠١٢ در فرانسه روانه بازار شد، به‌طورمرتب به ایران سفر می‎کند.
وی همچنین تولید پژو ٣٠١ را که آن هم در سال ٢٠١٢ وارد بازار شد، به ایران پیشنهاد داده است. پژو سیتروئن پیشنهاد تأسیس یک شرکت مشترک به صورت ۵٠-۵٠ را مطرح کرده است. این طرح کلیدی، این شرکت را مرکز تولید برای ایران و کل منطقه از جمله روسیه خواهد کرد. پژو سیتروئن در اوایل سال ٢٠١٢ به‌طور ناگهانی به دستور متحد آمریکایی‎اش جنرال‌موتورز از بازار ایران خارج شد.

16

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :