طبیعی جوان شوید!

منتشر شده در صفحه سلامت | شماره شماره 488

بررسی میکرونیدلینگ طبیعی ترین و موثرترین روش جوانسازی و ترمیم پوست در گفت و گو با دکتر صفا
طبیعی جوان شوید!
این روزها روش های بسیار زیاد و متنوعی برای جوان سازی پوست، برطرف کردن جای زخم، سوختگی های قدیمی و همچنین رفع ترک های پوستی وجود دارد. برخی از شناخته شده ترین انواع این روش ها، استفاده از داروهای موضعی یا تکنیک های لیزر است.
با این حال، در خیلی از موارد با کمک چنین روش های درمانی و صرف هزینه هم ممکن است بیماران به نتایج دلخواه و مورد نظرشان نرسند. از این رو، پژوهشگران عرصه پوست و مو، به فکر پیدا کردن راه های جدید تر و البته کم هزینه تری برای درمان جای زخم، خطوط و ترک های پوستی، جوان سازی و سوختگی های قدیمی افتادند و «میکرونیدلینگ» را به عنوان یکی از روش های مناسب و کارآمد در حوزه پوست و زیبایی معرفی کردند.
امروزه برای جوان سازی پوست روش های مختلفی وجود دارد که هر کدام به نوبه خود قادرند در این امر نقش بسزایی داشته باشند. اما میکرونیدلینگ یکی از روش هایی است که امروزه مخاطبان زیادی را به خود جلب کرده است. میکرونیدلینگ (CIT) روشی است که با تحریک کلاژن سازی باعث ترمیم ساختار و عملکرد پوست آسیب دیده و تغییر یافته می شود. برخی افراد فکر می کنند که فقط کافی است با کمک روش جوان سازی، پیری را از چهره خود محو کنند اما نکته مهمی که قبل از انجام این روش ها مدنظر قرار گرفته نمی شود. طبیعی بودن و ماندگاری روش است. میکرونیدلینگ جزء یکی از روش هایی است که به صورت طبیعی پوست را جوان می کند. در ادامه با دکتر عباس صفا گفتگو کرده ایم تا با عملکرد این روش بیشتر آشنا شوید.
تاریخچه میکرونیدلینگ و روش عملکرد آن را توضیح دهید؟
تاریخچه بازسازی پوست صورت را می توان در مصر باستان و استفاده از ماسک های خراش دهنده (ابریشن) دارای پودر مرمر یافت. اولین کسانی که متوجه مزایای فوق العاده نیدلینگ پوست شدند دکتر اورنتریک و همکارانش در سال ۱۹۹۵ بودند و اصطلاح Subcision را آنها معرفی کردند. در این روش سوزن زیرجلدی از طریق ایجاد سوراخی مجاور اسکار، زیر فرو رفتگی اسکار یا چروک، فرو برده می شود. عمل آزاد کردن پوست از چسبندگی به بافت های عمیق، موجب بالا آمدن پوست و ایجاد زخمی کنترل شده می شود که در نهایت فرآیند بهبود زخم آغاز شده و با تشکیل بافت همبند فرورفتگی اسکار بهبود می یابد.
در چه مواردی می‌توان از طریق میکرونیدلینگ برای درمان اقدام کرد؟
۱- چین و چروک پوست: با افزایش انتشار فاکتورهای رشد و افزایش تعداد و بازسازی رشته های کلاژن والاستین و ایجاد اثر سفت شدگی در میوفیبریل ها.
۲- اسکار (جای زخم و جراحت) : با تخریب بافت اسکار و ایجاد فرآیند طبیعی بهبود زخم و اسکار (سلول های سازنده ملاتین)
۳- استرچ مارک (ترک های پوستی): از طریق کلاژن سازی بیشتر و بهبود تراکم اپیدرم
۴- ریزش مو: تقویت و تحریک فولیکول های مو با افزایش میزان مواد مغذی و خونرسانی
۵- تیرگی و لکه های تیره پوست: از طریق بازسازی کراتینوسیت ها (سلول های سطحی پوست) و متعاقبا افزایش عوامل روشن کننده پوست
عملکرد میکرونیدلینگ برای جوانسازی پوست به چه صورت است؟
در میکرونید لینگ روش درمان به گونه ای است که تعدادی سوزن بسیار ظریف و استریل با عمق و سرعت تعیین شده توسط پزشک (که براساس نوع پوست و هدف مورد نظر مشخص می شود) به طور همزمان وارد لایه دوم پوست (درم) می شوند. در این زمان سیستم ایمنی بدن فعال شده و سبب افزایش انتشار فاکتورهای رشد و تولید رشته های کلاژن، الاستین همچنین افزایش ضخامت لایه اول پوست (اپیدرم) می شود. رشته های کلاژن والاستین در واقع رشته های پروتئینی هستند که وظیفه استحکام و حفظ خاصیت ارتجاعی پوست را به عهده داشته و عامل اصلی در جوانسازی پوست به شمار می آیند.
*نکات مهم و قابل توجه در این روش درمانی کدام اند؟
• در صورت مصرف دارو یا هر گونه بیماری و ضایعه پوستی حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
• باید این نکته را مد نظر داشته باشید که جهت مشاهده نتیجه مطلوب یک جلسه درمان کافی نیست.
• در صورتی که اخیرا از روش درمانی دیگری استفاده کرده اید، باید به پزشک خود اطلاع دهید.
میکرونیدلینگ نسبت به دیگر روش های جوان سازی چه مزیت هایی دارد؟
• یکی از مهمترین مزایای میکرونیدلینگ این است که در این روش از فرآیند ترمیم طبیعی خود بدن جهت درمان عملکرد و ساختار پوست استفاده می شود.
• پس از انجام میکرونیدلینگ، ظاهر پوست به سرعت ترمیم شده و فرد به راحتی می تواند به فعالیت های روزمره خود بپردازد.
• این روش بدون درد و خونریزی بوده و هیچگونه عوارض جانبی در پی ندارد.
• میکرونیدلینگ نسبت به سایر روش های درمانی مقرون به صرفه تر است.
• به دلیل بسته شدن سریع منافذ پوست، امکان عفونت در این روش بسیار نادر است.
• بهبود پوست در مدت زمان کمی پس از درمان کاملا قابل مشاهده بوده و با گذشت زمان به علت کامل تر شدن فرآیند درمان، متقاضی حتی نتایج بهتری مشاهده خواهد کرد.
در حین انجام کار پزشک چه مواردی را باید رعایت کند؟
۱- استفاده از دستگاه و مواد بهداشتی که دارای تاییدیه های لازم هستند.
۲- استفاده از سوزن (کارتریج) های یک بار مصرف، استریل و ایزوله.

239

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :