ایران؛ رکورددار ثبت جهانی شهرهای صنایع دستی

سه شنبه 15 بهمن 1398

ایران؛ رکورددار ثبت جهانی شهرهای صنایع دستی

 پس از ثبت جهانی ۳ شهر و یک روستای ایران از سوی شورای جهانی صنایع‌دستی، ایران از نظر تعداد ثبت جهانی شهرهای صنایع دستی در رتبه نخست قرار گرفت؛ رویدادی که برای پاسداشت، طی نشستی متولیان میراث فرهنگی و استانداران مربوطه را گردهم جمع کرد.

شورای جهانی صنایع‌دستی به تازگی ۳ شهر و یک روستای ایران را در فهرست شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی ثبت کرد، شیراز از استان فارس به عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی، زنجان به‌عنوان شهر جهانی ملیله، ملایر از استان همدان به عنوان شهر جهانی مبلمان منبت و روستای قاسم‌آباد از استان گیلان به عنوان روستای جهانی چادرشب‌بافی در فهرست شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی قرار گرفتند.

با ثبت این چهار شهر و روستا، تعداد شهرها و روستاهای جهانی ایران در این فهرست از ۱۰ به ۱۴ رسید تا همچنان ایران رتبه اول جهان را از این لحاظ دارا باشد. بر اساس آمار جهانی تاکنون ۴۸ شهر و روستا در دنیا به عنوان شهر یا روستای جهانی صنایع‌دستی به  ثبت رسیده‌اند که ۴۰ شهر در منطقه آسیا و اقیانوسیه، ۶ شهر در آمریکای لاتین و ۲ شهر در اروپا بوده‌اند.

ایران با ثبت ۱۱ شهر و ۳ روستای جهانی، با مجموع ۱۴ عنوان شهر و روستای جهانی صنایع‌دستی، مقام نخست را در میان کشورهای جهان دارد. کشور چین با ثبت ۶ شهر و روستای جهانی صنایع‌دستی مقام دوم را به خود اختصاص داده است.

در نشست خبری امروز پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزیر میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، به پاسداشت این رکوردداری، استانداران فارس و همدان و مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان و زنجان نیز به تشریح ظرفیت های منطقه خود پرداختند. 

فارس ایران کوچک است

عنایت الله رحیمی استاندار فارس، شیراز را به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر دانست و گفت: فارس ایران کوچک است. شیراز شهر عرفا و ادبا و مهمان نوازی و فارس میزبان اقوام مختلف آن است. عنوان ثبت جهانی شیراز، جلوه ای از هنر نیاکان و حاصل هنر دست صنعتگران است که روح بیننده را به سمت هنر متمایل می‌کند. 

وی افزود: همجواری شیراز با آثار تاریخی و فرهنگی و گردشگرپذیربودن شهر، که علاوه بر مخاطب داخلی برخی موزه های خارجی با نمایش این آثار، به معرفی آن‌ها پرداختند.

وی ثبت شهر آباده به عنوان شهر ملی منبت ۲۰۱۸ و ثبت شیراز را به عنوان شهر جهانی صنایع دستی در سال ۲۰۱۹، از  کثرت داشته های هنری استان فارس دانست که منجر به کسب این مقام شده است.

رحیمی با برشمردن شاخه های هنری فارس گفت: ما در استان فارس ۸۵ رشته هنری و ۵۵ زیر رشته هنری داریم. بیش از ۲۰۰ هزار نفر در استان و ۲۰ هزار نفر در شیراز به کار هنری مشغولند. ۳ هزار بیمه شده هنری نیز در شهر شیراز هستند. صادرات گمرکی و چمدانی بیش از ۵ میلیون دلار در سال ۹۸ بوده است.وی ادامه داد: بعد از ثبت شهر برنامه‌های ویژه ای داریم و شهرهای دیگر چون دستباف های داری فیروزآباد که قشقایی است را معرفی خواهیم کرد. در راستای حمایت از توسعه صنایع دستی پروژه هایی که در رابطه با گردشگری شیراز باشد بدون نوبت بررسی می شود.

 هنر همدان، ریشه در اصالت تاریخی شهر دارد

سید سعید شاهرخی استاندار همدان نیز با اشاره به تاریخ و تمدن این استان، گفت: مجلس شورای اسلامی، همدان را پایتخت تاریخ و تمدن ایران خوانده است که با نگاهی به این میراث متوجه این حقانیت می شویم. بیش از یک‌هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی و طبیعی از همه ادوار تاریخ در این استان وجود دارد و بیش از یک‌هزار و ۱۰۰ اثر ثبت شده است. همچنین در سال آینده، تپه هگمتانه با سه‌هزار و ۲۰۰ سال سابقه تاریخی، ثبت جهانی خواهد شد. وی افزود: شهر همدان بلندای تاریخش به بلندای همه ادوار ایران است، به برکت این تاریخ، همیشه صنایع دستی رشد و نمو داشته است که نمونه آن را در این ثبت جهانی می بینیم. پیش از این هم شهر لالجین پایتخت سفال شناخته شده و گردشگران را جلب کرده است. امسال با همکاری مدیران توانستیم کار هنرمندان را ثبت جهانی کنیم.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *