پاییز با کاهش نرخ تورم آمد

منتشر شده در صفحه صفحه اول | شماره 1577

پاییز با کاهش نرخ تورم آمد 

رییس مرکز آمار ایران: تورم سالیانه کشور روند کاهشی یافته و به رقم ۴٢ درصد رسیده است

رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به نرخ تورم سالیانه ۴۲ درصدی در مهرماه گفت: برای نخستن بار تورم سالیانه کاهشی شد.

به گزارش «تابناک» ، جواد حسین‌زاده در نشست خبری که به مناسبت روز آمار و برنامه‌ریزی در مرکز آمار ایران برگزار شد با اشاره به آخرین دستاوردهای مرکز آمار ایران در حوزه‌های تقنینی و قانونی گفت: با رشد نظام آماری در جهان صرفا با آمارگیری سنتی نمی‌توان پاسخگوی نیازهای آماری بود. براین اساس روش های ثبت مبنا کارآیی بیشتری نسبت به روش های سنتی دارند چرا که مبنای اصلی این روش های آماری مبتنی بر داده های تولیدی در دستگاه‌های اجرایی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سرشماری ثبتی مبنا در دستور کار این مرکز قرار گرفته است گفت: دستگاه‌های اجرایی در خلال ارائه خدمات عمومی مردم ریزداده‌هایی را تولید می‌کنند که بعد از پردازش به آماره یا رسمی تبدیل می‌شود.

به گفته وی دربرنامه جامعه آماری ایران وظایف دستگاه‌ تولید کننده آمار تا سال ۱۴۰۰ تدوین شده است.

حسین‌زاده ادامه داد: قانون آمار باید کلیه دستگاه‌های آماری را پوشش دهد و همچنین ضمانت حقوقی بیشتری را برای مرکز آمار ایران لحاظ کند.

تفکیک آمار رسمی از غیررسمی

وی با اشاره به ضرورت تفکیک آمار رسمی از غیررسمی گفت: در برنامه ملی آمار نشان کیفیت طراحی شده تا تنها آمارهای رسمی دارای این نشان قابل انتشار باشند.

رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به آخرین آمار نرخ تورم در مهرماه سال جاری گفت: در ماه گذشته نرخ تورم سالیانه ۴۲ درصد بوده که در قیاس با ماه قبل ۷ دهم درصد کاهش یافته است.

وی افزود: همچنین نرخ تورم نقطه‌ای ۲۸.۳ درصد بوده که ۶.۷ درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد:‌ از سوی دیگر نرخ تورم ماهیانه در مهرماه ۱.۷ درصد بوده که نسبت به مدت مشابه ۱.۲ درصد افزایش یافته است.

حسین زاده با اشاره به ابهامات ایجاد شده در خصوص کاهش نرخ بیکاری در تابستان سال جاری گفت: وظیفه مرکز آمار ایران ترسیم بازار کار است و دستگاه‌های سیاستگذار عامل بروز تغییر را باید اعلام کنند. مرکز آمار ایران براساس رسالت‌های خود اخیرا گزارشی را در خصوص دلایل کاهش بیکاری در فصل بهار سال جاری منتشر کرده و در آینده نیز گزارشی را به صورت مبسوط در خصوص علت‌های کاهش نرخ بیکاری در تابستان منتشر خواهد کرد.

وی افزود: در بهار امسال با توجه به افزایش بارش ها و همچنین تسهیلات اشتغال‌زایی دولت در بخش هایی مثل کاشت سبزیجات، دام سبک، گیاهان گلخانه‌ای در کنار بخش ساختمان و حمل ونقل با افزایش اشتغال مواجه بودیم.

وی ادامه داد: همچنین افزایش کسب و کارهای نوپا مثل تاکسی‌های اینترنتی در شهرستان های کم برخوردار منجر به کاهش نرخ بیکاری شده است.

مرکز آمار ایران مرجعیت آماری دارد

رئیس مرکز آمار در بخش دیگری ازمباحث خود با تاکید بر مرجعیت آماری مرکز آمار ایران گفت: دستگاه‌هایی که آمار رسمی تولید می‌کنند نباید در آن حوزه سیاست گذار باشند به عنوان مثال بانک مرکزی که سیاست گذاری پولی یک کشور است نباید در حوزه انتشار آمارهای تورم اقدام کند.

حسین‌زاده با بیان اینکه مهمترین وظیفه مرکز آمار ایران رعایت استاندارهای بین‌المللی است گفت: در ۹۸ درصد کشورها مرکز آمار به عنوان مجموعه‌ای از دولت فعالیت می‌کند و باتوجه به سیاست گذار نبودن این مرکز نیازی به یک مرکز موازی برای نظارت بر آمارهای تولیدی وجود ندارد.

وی گفت: اولین سرشماری ثبتی‌مبنا در سال ۱۴۰۵ انجام می‌‌شود اما در سال ۱۴۰۰ به صورت پایلوت این سرشماری را با همکاری برخی دستگاه‌ها مثل ثبت‌احوال برگزار خواهیم کرد.

رئیس مرکز آمار ایران در پایان با توضیحاتی از عملکرد پژوهشکده آمار ایران گفت: وظیفه تولید آمارهای پیش‌نگر برعهده این مرکز گذاشته شده و به زودی آمارهای رشد اقتصادی تورم و بیکاری برای بازه ۶ ماهه از سوی این مرکز اعلام خواهد شد.

 

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 5
  • امروز: 235
  • دیروز: 1,038
  • هفته: 4,203
  • ماه: 14,634
  • سال: 85,005