ایران و عربستان درباره حج عمره مذاکره کردند

شنبه 09 شهریور 1398

ایران و عربستان درباره حج عمره مذاکره کردند

یس سازمان حج کشورمان با وزیر حج عربستان درباره برقراری عمره و به سرانجام رساندن دیه و غرامت شهدای مسجدالحرام و منا، مذاکره کرد.

 ایران از سال ۱۳۹۴ پس از تعرض دو مامور سعودی به چند نوجوان ایرانی در فرودگاه جده، عمره را به حالت تعلیق درآورد.

شرط ایران برای برقراری عمره، تامین امنیت، حفظ عزت و کرامت زائران ایرانی، اجرای اشد مجازات برای آن دو مامور فرودگاه و راه‌اندازی دوباره کنسولگری ایران در عربستان بوده است. با وجود آن‌که مقامات ایرانی یک سال پیش اعلام کردند حکم قانونی آن دو مامور فرودگاه از سوی عربستان اجرا شده است اما درحال حاضر نبود ضمانت‌های سیاسی و امنیتی، بزرگ‌ترین مانع برقراری دوباره عمره برای ایرانی‌ها است، به ویژه آن‌که روابط سیاسی دو کشور در سال ۱۳۹۵ پس از تعرض به سفارت عربستان در تهران، به طور کامل قطع شد.

سازمان حج و زیارت اعلام کرده است، پنج میلیون و ۸۰۰ هزار ایرانی در نوبت عمره قرار دارند.

علی‌رضا رشیدیان ـ رییس سازمان حج و زیارت ـ که پیش‌تر از آمادگی وزارت حج عربستان برای حضور ایرانی‌ها در عمره خبر داده بود، دیدار تازه‌ای با محمد صالح بنتن ـ وزیر حج عربستان ـ داشته است که در جریان آن با ارائه سه پیشنهاد و راهکار درباره برقراری دوباره عمره، اظهار کرد: یکی از آن‌ها افتتاح کنسولگری مستقل و دیگری پیگیری مباحث از طریق دفتر حافظ منافع و سومین راهکار هم اتخاذ شیوه‌ای است که امسال در موسم حج اجرایی شد و در جریان آن هیات کنسولی ایران در عربستان حضور یافت. وی توضیح داد: هیات کنسولی می‌تواند در موسم عمره در عربستان حضور داشته باشد و در صورت لزوم به حل مشکلات کنسولی عمره‌گزاران بپردازد که در این خصوص باید میان وزارت امور خارجه ایران و عربستان هماهنگی‌های لازم صورت گیرد.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.