افزایش دو برابری کارخانه‌های دخانیات

منتشر شده در صفحه صفحه اول | شماره 1472

افزایش دو برابری کارخانه‌های دخانیات 

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات: روزانه ٢٠ میلیارد تومان خرج سیگار می‌شود

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه تعداد کارخانه‌های دخانیات از سال ۹۴ تقریباً دو برابر شده است، گفت: اشتغالزایی صنعت دخانیات، بهانه‌ای برای کاهش مالیات نشود. «اصغر سلیمی» ؛ با اشاره به هفته ملی بدون دخانیات،گفت: دخانیات عامل اصلی بسیاری از بیماری های کشنده از جمله بیماری های قلبی، تنفسی و سرطان ها به شمار می رود که هر ساله موجب مرگ میلیون ها نفر در جهان می شود. سابقه مصرف دخانیات در میان جوانان یکی از مهمترین علت‌های سکته در سنین پایین بوده است.

عملکرد ضعیف صدا‌و‌سیما در مبارزه با مصرف دخانیات

وی با بیان اینکه صدا و سیما در مبارزه با مصرف دخانیات عملکرد ضعیفی داشته است، افزود: رسانه‌های جمعی ضمن حمایت از طرح‌های کاهش مصرف دخانیات در جامعه باید اطلاعات کافی در خصوص مضرات مصرف دخانیات را در اختیار مردم قرار دهند. از طرفی همگی معتقدیم که این موارد به تنهایی بازدانده نبوده و باید همه دستگاه‌های نظارتی و اجرایی به این موضع یکپارچه و هدفمند ورود کنند. سلیمی با اعلام اینکه امسال در کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات، بدترین نمره مالیات به سیگار در دنیا به ایران داده شده است، خاطر نشان کرد: افزایش مالیات دخانیات در برنامه ششم توسعه و بودجه سنواتی اشاره شده است، اما  بنده معتقدم این افزایش نسبت به تورم و رشد قیمت کالاهای اساسی بسیار ناچیز بوده  و تاثیرگذاری چندانی هم نخواهد داشت.

افزایش دوبرابری کارخانه‌های دخانیات کشور طی ۴ سال 

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه تعداد کارخانه‌های دخانیات از سال ۹۴ تقریباً دو برابر شده است، تصریح کرد: علت اصلی این افزایش سودآوری قابل توجه صنعت دخانیات است، احداث این مجموعه‌ها اشتغالزایی بسیار خوبی داشته است اما صرف این موضوع نباید مانع افزایش مالیات و نظارت بر این کارخانه‌ها شود. اگر بر صنعت دخانیات نظارت و کنترل کافی صورت نگیرد، تعداد کارخانه روز به روز افزایش پیدا کرده و مبارزه، ساماندهی و نظارت بر این کارخانه‌ها با سختی همراه خواهد شد.  

سالی ١٠٠ هزار میلیارد تومان خرج سیگار می‌شود 

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات هم در مورد مصرف دخانیات گفت: روزانه ٢٠ میلیارد تومان و سالی ١٠٠ هزار میلیارد تومان خرج سیگار می‌شود .  خطر سکته قلبی را  تا ٢ برابر افزایش می دهد.

«محمد رضا مسجدی» افزود: یک صنعت مثال بزنید که در عرض ۸ سال، کارخانجات آن ۲ برابر شده باشد. در سال ۹۴، تعداد ۹ کارخانه تولید سیگار داشتیم و در سال ۹۶، این کارخانجات به ۱۷ کارخانه رسید.

وی ادامه داد: تنها صنعتی که تولید آن ۲ برابر شده، سیگار و توتون بوده است. زیرا با افزایش تولید، سود بیشتری نیز نصیب تولیدکنندگان می‌شود. سود تولید نیز حاصل مصرف بیشتر است. به طوری که مصرف قلیان در دختران چند برابر شده و نوجوانان نیز بیش از گذشته، سیگار مصرف می‌کنند. قانون و آیین نامه برای مبارزه با دخانیات زیاد داریم، اما هیچکدام از قوانین در اصناف و وزارت صمت اجرا نمی‌شود.

ایران عضو معاهده جهانی کنترل دخانیات است

مسجدی اظهار داشت: از سال ٨۵ عضو معاهده و کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات هستیم که مانند معاهده انرژی هسته‌ای است و به صورت مداوم مسوولان جهانی پیروی از کنوانسیون را در ایران بررسی می‌کنند. بر طبق این کنوانسیون به اندازه ٧٠ درصد قیمت خرده فروشی هر پاکت سیگار باید مالیات اخذ شود؛ در حالی که متاسفانه در این زمینه عملکرد خوبی نداریم.

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات گفت: ایران در تمام زمینه‌ها به جز سیگار تحریم است. در ۴٠ سال اخیر همه نوع تحریم را تجربه کرده‌ایم، اما دخانیات تحریم نمی‌شود. هدف آنها کشاندن جوانان به سمت اعتیاد است و این موضوع را با برنامه ریزی حساب شده دنبال می‌کنند. وی بیان کرد: برخی از دادستان‌ها از جمله دادستان قزوین و اصفهان و کردستان در زمینه مقابله با مصرف دخانیات پای کار ایستاده‌اند. نمایندگان مجلس باید از قانونی که خودشان تصویب کرده‌اند، حمایت کنند و نقایص آن را برطرف کنند.

مسجدی افزود: با این بهانه که تعطیلی قهوه خانه‌ها منجر به زیرزمینی شدن فعالیت آنها می‌شود با موضوع جمع آوری قلیان‌ها از قهوه خانه‌ها مخالفت می‌کنند. 

وی اظهار داشت: رسانه‌ها باید موضوع دخانیات را با جدیت پیگیری کنند. وزارتخانه‌های علوم و بهداشت از مهر ماه ٩٧ ابلاغیه دانشگاه بدون دخانیات را ابلاغ کرده‌اند. همچنین وزارت بهداشت طرح بیمارستان بدون دخانیات را دنبال می‌کند و این موضوع را در اعتباربخشی بیمارستان‌ها در نظر می‌گیرد. در این طرح تا ١٠٠ متری بیمارستان‌ها سیگار عرضه نخواهد شد. زیرا در سال بیش از ٢٢ میلیون نفر به بیمارستان‌ها می‌آیند و می‌توان از این ظرفیت برای مبارزه با دخانیات استفاده کرد.

مسجدی بیان کرد: تمام مدارس ورامین تحت پوشش طرح پیشگیری از مصرف دخانیات (پاد) قرار گرفته‌اند و آموزش پیشگیری از دخانیات را از آموزش و سال‌های اول زندگی آغاز کرده‌ایم. به این سمت می‌رویم که ورامین اولین شهر بدون دخانیات معرفی شود. ٨٠ درصد مردم ورامین از این طرح حمایت کردند، اما آموزش پرورش در این زمینه بسیار ضعیف عمل می‌کند.

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات با اشاره به تخصیص ارز دولتی به واردات کاغذ سیگار و توتون گفت: دولت در ۵ ردیف اول تخصیص ارز رسمی، واردات کاغذ سیگار و توتون را قرار داده است و این موضوع کار درستی نیست، مراجع عظام نیز نسبت به این موضوع انتقاد داشته و اذعان دارند که این اقدام صحیح نیست.

 

6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 3
  • امروز: 299
  • دیروز: 315
  • هفته: 3,385
  • ماه: 18,825
  • سال: 213,466