اصلاح ساختار برای جنگ اقتصادی

منتشر شده در صفحه صفحه اول | شماره 1385

اصلاح ساختار برای جنگ اقتصادی 

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: حداکثر تا اردیبهشت ماه سال آینده شورای عالی اقتصادی قوای سه گانه گزارش خود درباره اصلاح ساختار اقتصادی کشور را تقدیم رهبر معظم انقلاب می کند.
هفته گذشته بود که خبری مبنی بر دستور رهبری برای تغییر ساختار کشور توسط لاریجانی رییس قوه مقننه منتشر شد. خبری که در همان ابتدا با توضیحات و تعدیل همراه شد. سخنگوی هیات رییسه مجلس در تصحیح گفته لاریجانی گفت که منظور اصلاح ساختار اقتصادی کشور است.
آنطور که در خبرها آمده رهبری با توجه به دشواری‌هایی که کشور در ابعاد اقتصادی در مقابل دارد تصمیم به تغییراتی در ساختار اقتصاد کلان کشور از بودجه تا ابعاد دیگر ایجاد کنند.
در همین رابطه محمدرضا پور ابراهیمی داورانی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری برای اصلاح ساختار اقتصادی کشور از مسئولان مطالبه جدی داشتند، گفت: در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه با توجه به اهمیت موضوع روی اصلاح ساختار اقتصادی بحث می‌شود و قرار است سازمان برنامه و بودجه، کمیسیون اقتصادی، کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات و مرکز پژوهش ها پیشنهادی تهیه کنند که رویکرد ساختار اقتصادی کشور متفاوت با چیزی باشد که تا امروز تعریف شده است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه یکی از محورهای اصلاح ساختار اقتصادی بحث بودجه است، افزود: اگرچه با تاکیدات مقام معظم رهبری برخی از سرفصل های مورد نظر ایشان در بودجه سال ۹۸ مد قرار گفت، اما باید تحول اساسی در نحوه تدوین بودجه کشور ایجاد و تحولات پایه ای در ساختار بودجه ریزی کشور و مجموعه ای از تصمیمات کلان متناسب با شرایط جنگ اقتصادی طراحی شود تا نتیجه این تغییرات ساختاری در اقدامات کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت مشاهده شود.
نحوه اداره کشور انطباقی با جنگ اقتصادی ندارد
وی با اشاره به اینکه قرار است در جلسات شورای عالی اقتصادی به دلیل اهمیت موضوع، اصلاح ساختار اقتصادی در دستور کار قرار گیرد، ادامه داد:شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه از مقام معظم رهبری چند ماه زمان درخواست کرد تا طرح جامع تغییرات ساختار اقتصادی ایران را ارائه کند، چراکه نحوه اداره کشور انطباقی با جنگ اقتصادی ندارد، لذا تغییرات باید رخ داده و متناسب با جنگ اقتصادی تعریف شود.
پورابراهیمی با بیان اینکه وضعیت معیشتی، اشتغال و اداره کشور در حوزه اقتصادی باید متفاوت از شرایط عادی و متعارف دیده شود، اظهار داشت:  هم اکنون بخش عمده‌ای از تصمیمات کشور با رویکرد صلح اقتصادی و متعارف تبیین شده است، لذا عدم انطباق شرایط کشور با جنگ اقتصادی مهمترین کلید واژه ای است که باید بر اساس رویکرد کارشناسی و تخصصی شرایط آن طراحی شود.
گزارش مجلس برای اصلاح ساختار اقتصادی 
وی با بیان اشاره به اینکه کارهایی در مجلس در حوزه اصلاح ساختار اقتصادی آغاز و گزارشی در بخش‌های مختلف آماده شده که به زودی در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به عنوان طرح پیشنهادی مجلس مطرح خواهد شد، افزود: سازمان برنامه و بودجه از سوی دولت  قبول مسئولیت کرده تا اصلاح ساختار اقتصادی را پیگیری کند که امیدواریم با همکاری مجلس و دولت هرچه سریعتر گزارش اولیه اصلاح ساختار اقتصادی در هفته های آینده در شورای عالی اقتصادی قوای سه گانه را بررسی و در ابتدای سال آینده حداکثر تا اردیبهشت ماه یعنی پایان مهلت مقرر که باید شورا گزارش خود را تقدیم رهبر معظم انقلاب کند طرح  اصلاح ساختار اقتصادی را نهایی کند.
عضو شورای عالی اقتصادی قوای سه گانه  با تاکید بر اینکه اصلاح ساختار ایران ضرورتی اجتناب ناپذیر در شرایط کنونی اقتصاد کشور است، ادامه داد: نقطه نظرات صاحبنظران و متخصصان در حوزه اصلاح ساختار اقتصادی کشور در حال حاضر اخذ می‌شود که امیدواریم خروجی نظرات و بررسی ها اتفاقات مهمی در اقتصاد کشور رقم بزند.
محورهای دیگر  اصلاح
 ساختار اقتصادی
وی با بیان اینکه بخشی از اصلاح ساختار اقتصادی مربوط به بودجه است، تاکید کرد: مسائل حوزه بانکی کشور، فعالیت بنگاه های اقتصادی، صادرات و واردات و تراز بازرگانی نیز از جمله محورهای دیگر اصلاح ساختار اقتصادی کشور است.رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه از ۲۷ بهمن ماه بررسی بودجه سال ۹۸ در صحن علنی مجلس، آغاز می‌شود، تصریح کرد: مواردی که به عنوان تغییر ساختاری در بودجه مطرح است در زمان بررسی بودجه به عنوان پیشنهادات کمیسیون و یا فردی مطرح می شود و آن بخش از اصلاحات اقتصادی که باقی مانده و متفاوت از بودجه است پس از جمع‌بندی در شورای عالی هماهنگی اقتصادی و پس از تایید مقام معظم رهبری ابلاغ می‌شود.

 

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 7
  • امروز: 129
  • دیروز: 369
  • هفته: 4,017
  • ماه: 14,993
  • سال: 89,256