تورم در مسیر صعود

منتشر شده در صفحه صفحه اول | شماره 1343

تورم در مسیر صعود

خانوارها به طور میانگین ٣٧,۴ درصد بیشتر از آذر ۱۳۹۶ برای خرید یک  «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند

در آخرین گزارش مرکز آمار، جزئیات تورم  ۱۰دهک درآمدی  مشخص شد که نشان می دهد در ماه ‌گذشته خانواده‌ها به طور متوسط نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود۳۷.۴ درصد برای خرید کالا و خدمات هزینه پرداخت کرده‌اند.

این در حالی است که بررسی روند تغییرات تورم در بین ۱۰ دهک‌ها از اختلافی حدود ۲.۵ درصد بین دهک اول تا دهم حکایت دارد.بررسی دو بخش خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات و همچنین کالاهای غیرخوراکی و خدمات نشان می‌دهد که در بخش خوراکی‌ها دهک اول تا هشتم بین ۴.۶ درصد تورم را در فاصله آبان تا آذرماه داشته‌اند و دو دهک آخر یعنی نهم و دهم پنج تا ۵.۱ درصد تورم تجربه کرده‌اند.

در مورد کالاهای غیرخوراکی و خدمات نیز متوسط تورم در شش دهک اول بالاتر بوده و بین ۱.۶ تا ۱.۲ بوده است، اما برای دهک هفتم تا نهم به ۱.۱ درصد رسیده و برای دهک دهم ۱.۲ درصد بوده است.

افزایش نرخ تورم

 خانوارهای کشور

در آذر ماه ١٣٩٧ عدد شاخص کل (١٠٠=۱۳۹۵) به ۱۵۱,٧ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.۶ درصد افزایش نشان می دهد. در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٣٧,۴ درصد است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٣٧,۴ درصد بیشتر از آذر ۱۳۹۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (۳۴,٩ درصد) ٢.۵ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آذر ماه ١٣٩٧ به ١٨.٠ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۱۵,۶ درصد) ٢.۴ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۴,٨ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» ١.۶ درصد افزایش نشان می دهد. درصد تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به آذر ماه ۱۳۹۶ برای این دو گروه به ترتیب ۵۳.٩ و ٣٠.٩ درصد است.

افزایش نرخ تورم خانوارهای شهری کشور

شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در آذر ماه ١٣٩٧ به عدد ۱۵۱,٠ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۶,٩ درصد است که نسبت به ماه قبل (۳۴,۵ درصد) ٢.۴ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم خانوارهای روستایی کشور

شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی کشور در آذر ماه ١٣٩٧ به عدد ۱۵۵,٣ رسید که نسبت به ماه قبل ٣.٠ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٣٩,٩ درصد است که نسبت به ماه قبل (٣٧,٣ درصد) ٢.۶ واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت ها 

اکثر بخش‌های زیر مجموعه شاخص کل با افزایش قیمت همراه بوده‌اند. در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل به ترتیب مربوط به گروه «گوشت» (انواع ماهی، گوشت گوسفند، گوشت گاو و گوشت مرغ)، گروه سبزیجات (بادمجان، فلفل دلمه، کدو سبز، پیاز و گوجه فرنگی)، گروه «شیر، پنیر و تخم مرغ» (شیر پاستوریزه، خامه پاستوریزه)، گروه «میوه و خشکبار» (کشمش پلویی، خرما، پسته، سیب، انگور، هندوانه)، گروه «محصولات خوراکی طبقه‌بندی نشده در جای دیگر» (سس گوجه فرنگی، سرکه، لیمو عمانی) و گروه «آشامیدنی‌ها» (قهوه) می¬باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «مبلمان، لوازم خانگی و نگهداری معمول آنها» (انواع شوینده‌ها)، گروه «پوشاک و کفش» و گروه «حمل و نقل» (لوازم یدکی و انواع خودرو) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل گروه«دخانیات» کاهش قیمت داشته است و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، اقلام گوشی تلفن همراه، تجهیزات رایانه و طلای ١٨ عیار نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته‌اند.دامنه تغییرات نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آذر ماه ١٣٩٧ برای دهک های مختلف هزینه ای از ١٧,١ درصد برای دهک اول تا ١٩.۵ درصد برای دهک دهم است.

 

1

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :