یارانه ۹۸ استانی توزیع می‌شود

منتشر شده در صفحه پیام خبر | شماره 1334

یارانه ۹۸ استانی توزیع می‌شود

یارانه سال ۹۸ به استان‌ها پرداخت می‌شود تا با جسارت بیشتری یارانه کسانی که درآمد بالا دارند را قطع کنند

 یک عضو کمیسیون برنامه وبودجه گفت: در بودجه امسال یارانه‌ها اصلا کم نشده است یعنی همان عدد را دولت در نظر گرفته است، تنها تفاوت این است که این عدد در حال حاضر به صورت متمرکز پرداخت می‌شود در حالی که در بودجه امسال سهم هر استانی پیش‌بینی شده است که به خود استان‌ها پرداخت کنند.

مهرداد لاهوتی درباره تصمیمات جدید اعمال شده در لایحه بودجه امسال گفت: ما هنوز وارد محتوای بودجه نشدیم، روز یکشنبه آقای رئیس‌جمهور بودجه را می‌آورد و بررسی خواهد شد. در مجموع با توجه به اینکه آمریکایی‌ها دارند تلاش می‌کنند که فروش نفت ما را محدود کنند، دولت تلاش کرده اتکاء به نفت را کاهش دهد.

وی با بیان اینکه تلاش ما این است که فروش نفت روال طبیعی خودش را داشته باشد، تاکید کرد: ما به جهت اینکه پیامی را منتقل کرده باشیم که خیلی متکی به نفت نیستیم وابستگی به نفت را از حدود ۴۶ درصد به ۲۷ درصد رساندیم. تعداد بشکه نفتی که ما سال گذشته می‌فروختیم حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه با قیمت ۵۵ دلار بود که امسال یک و نیم میلیون بشکه با قیمت ۵۵ دلار پیش‌بینی کرده‌ایم.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه درباره بحث مالیات در لایحه بودجه سال آینده گفت: درمیزان مالیات افزایشی نداریم، حدودا صد و شش هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود که تلاش کردیم همان عدد را حفظ کنیم.

لاهوتی با بیان اینکه تلاش شده هزینه‌های جاری کشور کاهش پیدا کند، خاطرنشان کرد:  واگذاری پروژه‌های عمرانی به بخش خصوصی در لایحه بودجه امسال مورد توجه قرار گرفته است. در لایحه بودجه امسال بسته اشتغالی هم تعریف شده که به وسیله آن بتوانیم با توجه رشد نقدینگی که در جامعه داریم را در امر اشتغال مدیریت کنیم.

وی با اشاره به موضوع یارانه‌ها در لایحه بودجه سال آینده گفت:‌ یارانه‌ها اصلا کم نشده است یعنی همان عدد را دولت در نظر گرفته است، تنها تفاوت این است که این عدد در حال حاضر  به صورت متمرکز پرداخت می‌شود در حالی که در بودجه امسال سهم هر استانی پیش‌بینی شده است که به خود استان‌ها پرداخت کنند. درحال حاضر افراد ثروتمند تا کسی که تحت پوشش کمیته امداد هست یارانه را می‌گیرند، اگر به آن‌‌هایی که تمکن مالی دارند یارانه پرداخت نشود، می‌توانیم تا ده‌هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی داشته باشیم.

نماینده مردم لنگرود تصریح کرد:‌ کار خوبی که در لایحه بودجه امسال انجام شده این است که سهم هر استان را به همان استان بدهند و استان‌ها با جسارت بیشتری این نظارت را اعمال کنند، یارانه را برای کسانی که درآمد بالار دارند، قطع کنند و پول به دست آمده از این محل هم جذب نخواهد شد و در همان استان صرف می‌شود. اینکه استانی بتواند یارانه افراد متمکن را قطع کند می‌تواند پول به دست آمده را صرف کارهای عمرانی و… کند. 

وی ادامه داد: ما چند موضوع را در لایحه بودجه امسال باید تعیین تکلیف کنیم که یکی از آن‌ها واگذاری شرکت‌های دولتی است. بودجه‌ای که ما در سال تصویب می‌کنیم بیشتر از ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان است. آن‌چه که به عنوان بودجه عمومی دولت روی آن بحث می‌کنیم پارسال حدود ۳۸۶ هزار میلیارد تومان بود که امسال هم نزدیک به همین رقم است. مابقی آن بودجه شرکت‌ها است که باید رسیدگی کنیم و آن‌ها را به بخش خصوصی واگذار کنیم. 

لاهوتی با اشاره به پروژ‌ه‌های عمرانی دولت گفت:‌ این پروژه‌ها هرچه که بماند خسران و ضرر دارد درنتیجه باید روی پروژ‌ه‌هایی که امکان واگذاری به بخش خصوصی را دارد کار کنیم. باید بتوانیم هزینه‌های جاری دولت را نه در حرف بلکه در عمل کاهش دهیم. دولت ما فربه و بزرگ است در مورد آن بخش از پروژه‌های دولت که قابل واگذاری است باید این کار را انجام دهیم. این موضوعی است که قانون برنامه هم بر آن تاکید کرده است که باید سالی سه‌درصد دولت را کوچک کنیم و به عبارتی تا پایان قانون برنامه دولت باید تا ۱۵ درصد کوچک شده باشد.ا

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 1
  • امروز: 37
  • دیروز: 261
  • هفته: 1,317
  • ماه: 4,277
  • سال: 137,040